Towaroznawstwo to nauka interdyscyplinarna łącząca ze sobą elementy wiedzy ekonomicznej, technicznej i przyrodniczej. Taka wiedza ukierunkowana na doskonalenie jakości wszelkiego rodzaju procesów i produktów w firmach, pozwala tym ostatnim osiągać przewagę konkurencyjną tak ważną w gospodarce rynkowej. Dlatego też towaroznawcy są we wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwach i organizacjach postrzegani jako cenni fachowcy.
Studia na kierunku towaroznawstwo przygotowywać będą specjalistów w zakresie:
- zarządzania jakością produktów i usług,
- organizacji przedsięwzięć handlowych,
- kształtowania, ochrony i oceny jakości procesów i produktów spożywczych i przemysłowych (wyrobów skórzanych, odzieżowych i kosmetycznych),
- jakościowej kontroli towarów,
- rzeczoznawstwa,
- marketingu,
- biznesu,
- towaroznawstwa celnego,
- logistyki w sferze produkcji i obrotu towarowego,
- technik informatycznych,
- zarządzania środowiskowego i bezpieczeństwa pracy.
Studenci towaroznawstwa zapoznani zostaną z różnego typu rozwiązaniami certyfikacyjnymi i akredytacyjnymi zawartymi w normach ISO 9000, ISO 14000 czy HACCP. Już w trakcie studiów mogą uzyskać cenione przez producentów certyfikaty: Asystenta systemu zarządzania jakością i Pełnomocnika systemu zarządzania jakością, które przyznawane są przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji (stosowne porozumienie zostało zawarte pomiędzy WE Politechniki Radomskiej a PCBiC). Dodatkowo studenci tego kierunku odbędą praktyki zawodowe w laboratoriach wydziałów: Ekonomicznego oraz Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa, jak również w wiodących w Polsce przedsiębiorstwach, z którymi Politechnika Radomska prowadzi współpracę. Studia odbywają się na Wydziale Ekonomicznym, a absolwent tego wydziału otrzymywać będzie dyplom mgr inż. ekonomii w zakresie towaroznawstwa (inż. –po pierwszym stopniu, mgr – po drugim).
Absolwenci zdobędą wiedzę niezbędną do pracy między innymi w firmach: projektowych, produkcyjnych i handlowych jako inżynierowie i menadżerowie jakości, organizacjach certyfikujących procesy i produkty, firmach eksperckich, organach inspekcji jakości handlowej i sanitarnej oraz ośrodkach badawczo-rozwojowych.
Absolwenci przygotowani zostaną również do prowadzenia różnego typu działalności gospodarczej w zakresie posiadanych umiejętności.