Szczegółowe informacje
Studia II Stopnia
Socjologia
Socjologia zajmuje się obserwacją i badaniem życia społecznego i publicznego, zachowań, reakcji, obyczajowości jednostki oraz jej sposobami reagowania na wyzwania, którym musi sprostać; analizuje takie kwestie, jak np. członkostwo Polski w UE, otwarcie zagranicznych rynków pracy i nauki (i związana z tym migracja), przyspieszony rozwój nowych technologii i powszechna informatyzacja.
Dla przedmiotu socjologii nie istnieją granice ani przestrzenne, ani czasowe. Dyscyplina ta jest otwarta na inspiracje, pochodzące z innych dziedzin - psychologii społecznej, ekonomii, demografii czy nauk ekonomicznych i politycznych. Dzięki temu najważniejszą cechą współczesnego socjologa jest jego intelektualna i życiowa otwartość i elastyczność, zdolność do sprostania ciągle zmieniającym się wyzwaniom globalnego świata. Socjolog posiada umiejętności analizowania rzeczywistości społecznej, kulturowej i gospodarczej w jej różnorodnych przejawach. Są one przydatne w różnych rodzajach aktywności zawodowej, umożliwiają poruszanie się w zmiennych realiach współczesnego świata.
Cechą charakterystyczną studiów socjologicznych w SWPS jest połączenie gruntownej wiedzy socjologicznej z umiejętnościami praktycznymi dokonywania analiz o charakterze społecznym i rynkowym. Studenci poznają współczesne koncepcje socjologiczne i ich zastosowania w analizach wybranych sfer życia społecznego - migracji, funkcjonowania społeczności lokalnych i regionalnych, procesów integracji europejskiej i globalizacji, znaczenia różnic płci, zarządzania i organizacji, funkcjonowania instytucji społecznych, mechnizmów rynkowych, konsumpcji i stylów życia, kultury i mediów.
W programie studiów położono nacisk na metody i techniki badań społecznych. Studenci zaponają się z badaniami sondażowymi, biograficznymi, studiami przypadku, wywiadami indywidualnymi i fokusowymi oraz ich praktycznymi zastosowaniami. Korzystają z pakietów do analiz ilościowch oraz do analizy danych jakościowych (Qualitative Data Analysis), co również wyróżnia socjologię w SWPS na tle innych uczelni w Polsce.
Atuty kierunku:
* kadra naukowa - m.in. prof. Jerzy Szacki, prof. Hanna Świda-Ziemba, prof. Bohdan Jałowiecki, prof. Marek Ziółkowski, prof. Marek Sokólski, prof. Jacek Wasilewski
* możliwość kontynuowania nauki na poziomie studiów magisterskich i doktoranckich
* połączenie gruntownej wiedzy socjologicznej z umiejętnościami praktycznymi dokonywania analiz o charakterze społecznym i rynkowym
* program studiów opracowany ze szczególnym naciskiem na metody i techniki badań społecznych
* dostęp do pakietów do analiz danych jakościowych i ilościowych (Qualitative Data Analysis)
*wg dyrektorów personalnych, menedżerów, specjalistów oraz praktyków zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi absolwenci socjologii SWPS są najbardziej poszukiwani na rynku pracy (Ranking Uczelni 2008 r.)
Specjalizacje:
Studenci mają do wyboru specjalizacje oferowane przez Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych.
Studenci socjologii po 2 semestrze uczestniczą w obozie terenowym, na ktrym uczą się przeprowadzania badan socjologicznych.
Perspektywy zawodowe
Po ukończeniu zarówno studiów I jak i II stopnia absolwenci socjologii w SWPS często zajmują pozycje zawodowe, które wcześniej były zarezerwowane dla ekonomistów i prawników. Kluczem do sukcesu staje się rzetelna i wszechstronna znajomość metod badawczych, która jest niezbędna nie tylko przy prowadzeniu badań, ale również przy wszelkich pracach o charakterze analitycznym, bez których trudno wyobrazić sobie obecnie skuteczne funkcjonowanie firm i organizacji, które muszą stale reagować na nowe wyzwania, dobrze je rozpoznawać, dokonywać zmian wewnętrznych. Socjolog znakomicie sprawdza się w takich warunkach.
Absolwenci socjologii w SWPS pracują w agencjach badań rynku i badań społecznych, zatrudnieni są w administracji samorządowej i rządowej, w mediach, w działach personalnych przedsiębiorstw, organizują i prowadzą szkolenia. Są potrzebni wszędzie tam, gdzie niezbędna jest kreatywność, elastyczność i umiejętność samodzielnego analizowania rzeczywistości społecznej w różnych jej wymiarach.