Szczegółowe informacje
Studium Fotografii
Program
Nauka w 2 letnim studium dziennym odbywa się w systemie dwutygodniowym (2 tygodnie zajęć, a następnie 2 tygodnie na realizację zadanych tematów) - 5 razy w tygodniu od poniedziałku do piątku.
Program nauczania podzielony jest na 4 semestry. Dodatkowo dla studentów ubiegających się o dyplom Europejskiej Akademii Fotografii, możliwy do uzyskania po zaliczeniu wymaganych przedmiotów i pracowni, przewidziany jest 5 semestr nauki bezpośrednio pod nadzorem wybranego promotora.
Bazą dla naszego programu edukacji są pracownie dydaktyczne, które ze względu na swoją rolę w systemie kształcenia Europejskiej Akademii Fotografii dzielimy na cztery główne typy:
PRACOWNIE TEORII FOTOGRAFII
Pracownia Podstaw Fotografii
› prof. Aleksander Błoński - Szef pracowni
› mgr Krzysztof Miękus - Historia fotografii
› mgr Wojciech Feliksiak - Historia sztuki
› prof. Anthon Meijssen / visitor profesor - Podstawy budowy obrazu fotograficznego i malarstwa
Pracownia Analizy i Interpretacji Fotografii
› mgr Barbara Sokołowska -Szef pracowni
PRACOWNIE FOTOGRAFII ARTYSTYCZNEJ
Pracownia Fotografii Kreacyjnej i Ekspresyjnej
› mgr Izabela Jaroszewska - Szef pracowni
› mgr Georgia Krawiec - Techniki szlachetne / Fotografia otworkowa
› mgr Marek Sułek - Forma i kolor
› Wanda Michalak / visitor profesor - Autoportret (warsztaty)
Pracownia Fotografii Klasycznej
› mgr Wojciech Wieteska - Szef pracowni
› mgr Krzysztof Miękus - Fotografia dokumentalna
Pracownia Fotografii Inscenizowanej
› mgr Paweł Żak - Szef pracowni
PRACOWNIE FOTOGRAFII KOMERCYJNEJ
Pracownia Fotografii Mody i Portretu
› Jacek Poremba - Szef pracowni
› Paweł Pyrz - Fotografia Mody
› Piotr Kubat - Portret studyjny
› Wojciech Wójtowicz - Portret studyjny
Pracownia Fotografii Reklamowej
› Olek Iwaszkiewicz - Fotografia architektury i wnętrz, fotografia wielkoformatowa
› Tomasz Sikora - Fotografia reklamowa
Pracownia Reportażu
› mgr inż. Tomasz Tomaszewski - Szef pracowni
› Michael Ackerman
› Lorenzo Castore
PRACOWNIE TECHNOLOGICZNE
Pracownia Fotografii czarno-białej
› mgr Wojciech Tkaczyński - Szef pracowni
Pracownia Fotografii Cyfrowej i Informatyki
› Paweł Duma - Szef pracowni
› mgr Włodzimierz Krzemiński - Edycja obrazu fotograficznego
› Piotr Hrycyk - Photoshop
Pracownia Oświetlenia
› mgr Paweł Żak - Szef pracowni
Europejska Akademia Fotografii poprzez swój unikalny program nauczania realizowany w 2 letnim studium kształci przyszłych fotografów mogących po ukończeniu szkoły rozwijać się dalej w zawodzie lub realizować swoją pasję artystyczną. Mając na celu wszechstronny rozwój studentów zarówno pod względem emocjonalnym jak również merytorycznym i warsztatowym wzorem szkół zagranicznych kładziemy nacisk na właściwy dobór przedmiotów teoretycznych i praktycznych. Dlatego kadra nauczycielska Europejskiej Akademii Fotografii składa się z mistrzów polskiej fotografii, wybitnych artystów, profesjonalistów związanych z fotografią komercyjną jak również z powszechnie szanowanych wykładowców zagadnień teoretycznych z najlepszych uczelni krajowych i zagranicznych. Zajęcia merytoryczne prowadzone są salach wykładowych natomiast zajęcia praktyczne odbywają się w studiach fotograficznych, ciemni i wielostanowiskowej pracowni komputerowej. Dodatkowo w trakcie nauki prowadzone są zajęcia plenerowe poświęcone konkretnym zadaniom edukacyjnym.
Zgodnie z przyjętymi w Europejskiej Akademii Fotografii standardami działania wszechstronny program nauczania jest naszym najważniejszym celem gdyż tylko dzięki temu możemy zagwarantować naszym studentom otrzymanie gruntownego wykształcenia i faktyczne przygotowania do przyszłego zawodu. Dlatego wzorem najlepszych szkół artystycznych program tworzony jest przez wykładowców zarządzających poszczególnymi pracowniami, których dodatkową rolą, poza prowadzeniem zajęć, jest wspólna praca w gronie nauczycielskim nad zapewnieniem spójności i jakości całego cyklu edukacyjnego.
Staramy się dostarczyć naszym studentom odpowiednią ilość przedmiotów ogólnych rozwijających wiedzę w zakresie teorii sztuki, informatyki, filozofii i estetyki. Ważna rolę odgrywają także w naszym programie nauczania przedmioty podstawowe mające na celu rozwój wrażliwości studentów poprzez poznanie zagadnień z bliskich fotografii dziedzin artystycznych takich jak grafika, rysunek, malarstwo czy sztuka filmowa. Wreszcie największa w naszym programie ilość przedmiotów kierunkowych daje szansę na zdobycie solidnego warsztatu przyszłego fotografa w poszczególnych formach: fotografia artystyczna, fotografia mody i reklamowa, fotografia wnętrz, portret, fotografia inscenizowana, reportaż.
Proces nauczania w Europejskiej Akademii Fotografii nastawiony jest na kreowanie warunków do indywidualnego rozwoju twórczego. Przedmioty wykładane są z wielką osobistą pasją i zaangażowaniem naszych wykładowców co pozwala studentom czerpać inspiracje do poszukiwań własnego stylu i sposobu na ekspresję swojej osobowości, wrażliwości i emocji. Dla nas jest ważne aby absolwenci Europejskiej Akademii Fotografii byli dojrzałymi, wiedzącymi czego chcą i znającymi swoje własne możliwości i ograniczenia ludźmi. Tworzymy zatem w szkole wyjątkowy klimat i atmosferę, która przenosi się również poza szkołę w postaci długotrwałych więzi studentów i absolwentów z samymi sobą oraz z nauczycielami.