Szczegółowe informacje
Charakterystyka
W dzisiejszych czasach pełnych stresu, frustracji, przeciążenia pracą i obowiązkami coraz więcej osób ma kłopoty w swoim życiu seksualnym i szuka pomocy. Niestety w całej Polsce brakuje specjalistów z zakresu seksuologii. W gabinetach obserwuje się nieustające zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny.
Celem studiów "Seksuologia kliniczna" jest przekazanie wiedzy oraz nauczenie umiejętności z zakresu prawidłowego diagnozowania zaburzeń seksualnych oraz skutecznego ich leczenia. Przygotowują one absolwentów do udzielania pomocy osobom indywidualnym lub parom z problemami seksualnymi.
Studia są przeznaczone dla psychologów, pedagogów oraz lekarzy. Ukończenie studiów daje możliwość ubiegania się o certyfikat seksuologa klinicznego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
Absolwenci podyplomowych studiów mogą być zatrudniani w poradnictwie seksuologicznym, gabinetach psychoterapii indywidualnej i małżeńskiej, poradniach zdrowia psychicznego, prywatnej praktyce psychoterapeutycznej, szpitalach, telefonach zaufania, centrach pomocy rodzinie, zespołach leczenia środowiskowego, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych, czy w prowadzeniu szkoleń.
Ukończenie studiów umożliwia ubieganie się o Certyfikat Seksuologa Klinicznego. Zgodnie z "Regulaminem uzyskiwania certyfikatu seksuologa klinicznego" nadawanego przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne zaliczenie 100 godzin kwalifikowanych szkoleń seksuologicznych w formie studiów podyplomowych zapewnia absolwentowi 100 punktów na 200 obowiązkowych wymaganych przy wszczęciu procedury uzyskania Certyfikatu Seksuologa Klinicznego i na 500 obowiązkowych wymaganych w procedurze uzyskania Certyfikatu Seksuologa Klinicznego.
Program studiów został zatwierdzony przez Prezesa Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
Program nauczania
- Klinika zaburzeń seksualnych
- Diagnostyka zaburzeń seksualnych
- Metody psychoterapeutyczne w leczeniu zaburzeń seksualnych (w tym: psychoterapia partnerska oraz psychoterapia indywidualna)
- Psychofizjologia seksualności
- Seksuologia społeczna i kulturowa
- Kobiecość i męskość
- Specyfika rozwoju związków partnerskich
- Studia przypadków
- Trening/warsztat seksuologiczny