Szczegółowe informacje
Charakterystyka
Studia uprawniają do pracy na stanowisku inspektora BHP oraz do prowadzenia szkoleń z zakresu BHP
Podyplomowe studia BHP są skierowane do osób już pracujących lub chcących w najbliższej przyszłości podjąć zatrudnienie na stanowisku inspektora BHP, osób pragnących uzyskać specjalistyczne, przyszłościowe kwalifikacje zawodowe, oraz do wszystkich zainteresowanych problematyką BHP, prawa pracy i zasad ergonomii. Celem studiów podyplomowych jest przekazanie wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie: identyfikacji i analizy zagrożeń zawodowych oraz oceny ryzyka związanego z tymi zagrożeniami; bieżącego monitorowania stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, przestrzegania przepisów i zasad BHP; eliminacji albo ograniczania oddziaływania na pracowników czynników szkodliwych dla zdrowia; ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych, a także podejmowania odpowiednich działań profilaktycznych; metod i organizacji szkoleń w zakresie BHP. Umiejętności te są niezbędne do tego, by po uzyskaniu dyplomu, pełnić obowiązki wynikające z zakresu pracy inspektora BHP.
Jak prognozują analitycy rynku, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inspektorów BHP w ciągu najbliższych lat będzie systematycznie wzrastać. Wraz z wejściem w życie 1 lipca 2005 roku nowych rozporządzeń ministra pracy w sprawie szkoleń BHP, obowiązki inspektora BHP będzie mógł pełnić jedynie absolwent studiów podyplomowych, licencjackich czy magisterskich lub specjalistycznego technikum. Ponadto przepisy prawne nakładają na zakłady pracy, zatrudniające powyżej 100 pracowników, wymóg zatrudnienia na etacie wysoko wykwalifikowanego specjalisty, odpowiedzialnego tylko i wyłącznie za bezpieczeństwo i higienę pracy. Wobec tego studia podyplomowe to jedyna możliwość szybkiego przekwalifikowania się dla osób, wiążących swoją przyszłość z tym zawodem.
Program nauczania
- Regulacje prawne w zakresie ochrony pracy
- Organizowanie i metodyka prowadzenia szkoleń z zakresu BHP
- Podstawy ergonomii
- Analiza zagrożeń wystepujących w miejscu pracy wraz z oceną ryzyka związanego z poszczególnymi ich rodzajami
- Udzielanie pomocy w razie wypadku
- Psychofizyczne uwarunkowania człowieka w kontekście bezpieczeństwa wykonywanej pracy
- Zarządzanie ryzykiem zawodowym
- Ustalanie i analiza okoliczności oraz przyczyn wypadków przy pracy i chorób zawodowych
- Zasady oraz metody likwidacji lub ograniczania oddziaływania na pracowników czynników uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia
- Zarządzanie bezpieczeństwem pracy
- Normy, dyrektywy UE, przepisy i rozporządzenia z zakresu bezpieczeństwa pracy
- Szkolenie przeciwpożarowe
- Konsultacje