Profil słuchacza / wymogi
Studia kierowane są do kilku grup – głównie do pracowników instytucji, które będą uprawnione do ubiegania się o środki strukturalne oraz absolwentów szkół wyższych wiążących swoją zawodową przyszłość z problematyką funduszy UE. Wśród tych pierwszych znajdą się pracownicy potencjalnych odbiorców środków w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, Sektorowych Programów Operacyjnych, Inicjatyw Wspólnotowych oraz innych instrumentów finansowego wspierania rozwoju regionalnego, a więc głównie pracowników administracji publicznej szczebla lokalnego i regionalnego, ale i również reprezentantów środowisk organizacji pozarządowych, uczelni, jednostek badawczych i instytucji otoczenia biznesu oraz pracowników przedsiębiorstw. Ofertę poleca się także uwadze absolwentów uczelni wyższych, zainteresowanych tematyką europejską i pozyskiwaniem funduszy europejskich oraz wszystkim osobom planującym zajmować się fundraisingiem czy zarządzaniem projektami. Ukończenie studiów gwarantuje podniesienie umiejętności i kwalifikacji oraz podnosi szanse na awans zawodowy lub zdobycie nowych ciekawych propozycji zatrudnienia w poszukiwanych na rynku pracy domenach zawodowych. Pracownicy jednostek samorządu terytorialnego – gmin i powiatów oraz ich jednostek zależnych (jest to największa grupa potencjalnych beneficjentów środków strukturalnych UE) z pewnością będą najliczniejszą grupą reprezentowaną wśród potencjalnych uczestników studiów.
Szczegółowe informacje
Głównym celem będzie dostarczenie uczestnikom kompleksowego pakietu kompetencyjnego
wiedza - umiejętności - doświadczenie
Za cel stawiamy sobie także dostarczenie słuchaczom wiedzy i umiejętności, użytecznych w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów, przed którymi stają podmioty władzy publicznej i przedsiębiorstwa. Dlatego też program studiów obejmuje zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i praktyczne, wynikające z polskich doświadczeń w systemie funduszy strukturalnych.
Istotną innowacją, poza poruszaną tematyką oraz aktualnym i praktycznym aspektem prowadzonych zajęć, jest sposób ich organizacji. Realizowane będą w oparciu o szerokie zastosowanie technologii informatycznych, także z wykorzystaniem metod blended learning (część zajęć prowadzona będzie w formie edukacji on-line). W wymiarze praktycznym umożliwia to dotarcie do potrzebnej wiedzy i umiejętności nowym grupom uczestników, niemogących poświęcić wiele czasu na zajęcia stacjonarne i podróże. Uzupełnienie klasycznego kształcenia akademickiego na wysokim poziomie o zajęcia z wykorzystaniem komputera i internetu, stanowi wyróżnik tych studiów.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ
Studia podyplomowe trwają dwa semestry. Zajęcia odbywają się w weekendy (sobota i niedziela), zazwyczaj co dwa tygodnie.
Studia obejmują blisko 200 godzin zajęć, w tym 5 przedmiotów prowadzonych w formie e-learningu. Oprócz wykładów, konwersatoriów i ćwiczeń, uczestnicy odbywają 16 godzin seminarium dyplomowego.
WYKŁADOWCY
Zajęcia stacjonarne prowadzone będą przez specjalnie dobraną, wysoko kwalifikowaną kadrę wykładowców Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz ekspertów współpracujących z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie .
Są to osoby dysponujące ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie praktycznego przygotowywania i wdrażania projektów finansowanych z funduszy europejskich. Do chwili obecnej zespół naszych ekspertów przygotował i zrealizował ponad 80 projektów. Ponadto wykładowy i eksperci Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej od wielu lat uczestniczą w procesie tworzenia dokumentów programowych, tak na poziomie regionu jak i całego kraju. Byli i są również członkami paneli ekspertów i komitetów oceny projektów, których zadaniem jest wybór i selekcja wniosków złożonych do instytucji odpowiedzialnych za obsługę i rozliczenie funduszy europejskich w Polsce. Szczególnie aktywnie działali oni w zakresie oceny wniosków w ramach ZPORR 2004-2006 w Małopolsce. Dlatego wykładowcy i eksperci, z którymi spotkacie się Państwo podczas Studiów, posiadają doświadczenie i wiedzę niezbędną tak dla wnioskodawców projektów europejskich - przedsiębiorstw, samorządów - jak i dla instytucji odpowiedzialnych za ich ocenę i finansowanie - urzędów marszałkowskich i wojewódzkich, agencji rządowych i samorządowych.
Możliwe jest także uruchomienie studiów w istniejących Zamiejscowych Ośrodkach Dydaktycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, jednak pod warunkiem zgłoszenia się wystarczającej liczby uczestników. Kursy e-learningowe dostępne będą dla studentów z dowolnej lokalizacji, także domowej.
WARUNKI UKOŃCZENIA STUDIÓW
Warunkiem ukończenia studiów jest zaliczenie wszystkich przedmiotów objętych programem studiów oraz przygotowanie i obrona pracy dyplomowej.
UZYSKIWANY DYPLOM
Uczestnicy studiów po pozytywnej obronie pracy dyplomowej otrzymają państwowy dyplom ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.