Szczegóły Studia Podyplomowe - Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy - Zaoczne - Łomża - Podlaskie
-
Cele
Cel studiów: Celem studiów jest zapoznanie słuchaczy studiów podyplomowych z aktualną wiedzą i praktycznymi umiejętnościami w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.W trakcie studiów słuchacze zapoznają się z informacjami ogólnymi dotyczącymi nauk o bezpieczeństwie i higienie pracy, z prawnymi uwarunkowaniami zapobiegania zagrożeniom, z metodami analizy i oceny ryzyka zawodowego, z zasadami wdrażania systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Ponadto problematyka studiów obejmuje metody badania wypadków, choroby zawodowe i ich profilaktykę, koszty bezpieczeństwa, czynnik ludzki w zarządzaniu.
-
Profil słuchacza / wymogi
Studia podyplomowe są formą kształcenia przeznaczoną dla osób posiadających wykształcenie wyższe I bądź II stopnia. Proponowany kierunek studiów podyplomowych jest zgodny z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Rozporządzenie to nakłada obowiązek na pracowników służb bhp zatrudnionych na stanowisku inspektora, starszego inspektora, specjalisty, starszego specjalisty i głównego specjalisty do spraw bhp posiadania zawodu technika bhp lub wykształcenia o kierunku specjalizacji bhp albo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie bhp.
-
Szczegółowe informacje
Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy
Program studiów
Program studiów obejmuje zagadnienia z zakresu:
* podstaw mechaniki,
* podstaw materiałoznawstwa,
* roli i zadań organów kontrolnych w zakresie bhp,
* regulacji prawnych w zakresie bhp;
* systemów zarządzania bhp,
* ochrony przeciwpożarowej,
* wymagań co do budynków i pomieszczeń pracy,
* oceny ryzyka zawodowego,
* prac szczególnie niebezpiecznych.
Sylwetka absolwenta
Studia przygotowują kadrę dla zakładów pracy realizujących nowoczesne procedury zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, ośrodków szkoleniowych realizujących problematykę bezpiecznych zachowań człowieka, oraz różnych szczebli zarządzania i kontroli w Państwowej Inspekcji Pracy. Absolwenci studiów uzyskują uprawnienia do zajmowania kierowniczych stanowisk w służbach bhp oraz kwalifikacje specjalisty do spraw bhp (rozporządzenie Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy - Dz.U. nr 109,pozycja. 704). Ponadto otrzymują uprawnienia do prowadzenia podstawowych szkoleń w zakresie bhp dla wszystkich grup zawodowych oraz inspektorów bhp. Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych (wzór MEN-I-9SW).
Czas trwania studiów
Studia podyplomowe trwają dwa semestry i obejmują łącznie 306 godzin dydaktycznych, podzielonych na wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, seminarium. Zajęcia odbywają się podczas dwudniowych sesji raz lub dwa razy w miesiącu, w piątki i soboty.