Studia Podyplomowe - Sztuka - Zaoczne

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem WSB-Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Szczegóły Studia Podyplomowe - Sztuka - Zaoczne - Poznań - Wielkopolskie

  • Cele
    Celem studiów jest przede wszystkim wyposażenie uczestników studiów w wiedzę i umiejętności metodyczne i merytoryczne niezbędne do prowadzenia zajęć integrujących różne dziedziny działalności artystycznej, rozumienie istoty i celu nauczania przedmiotu sztuka. Rozumienie sztuki jako jedności pomimo różnorodności jej form, gatunków i środków artystycznych, rozumienie pojęcia jakości w edukacji artystycznej oraz potrzeby ustawicznego podnoszenia jej jakości, rozwijanie umiejętności posługiwania się komputerem i technologiami informacyjnymi, przygotowanie do pracy aktywnymi metodami warsztatowymi łączącymi wiedzę i aktywność twórczą.
  • Profil słuchacza / wymogi
    Studia podyplomowe adresowane są do absolwentów wyższych uczelni, a przede wszystkim do nauczycieli uczących przedmiotu sztuka na wszystkich etapach edukacyjnych. Dotyczy przede wszystkim nauczycieli posiadających kwalifikacje do nauczania przedmiotów: plastyka, muzyka, kształcenie zintegrowane. Dopuszcza się w wyjątkowych przypadkach udział nauczycieli innych przedmiotów, którzy posiadają umiejętności manualne lub muzyczne, pragną poszerzyć zakres swojej wiedzy oraz nabyć kwalifikacje do nauczania przedmiotu sztuka.
  • Szczegółowe informacje
    Studia Podyplomowe: Sztuka

    KADRA DYDAKTYCZNA:

    Zajęcia prowadzić będą pracownicy szkół wyższych o specjalnościach zgodnych z profilem za jęć. Praktycy o znaczącym dorobku w obszarze prowadzonych zajęć.

    KORZYŚCI ZE STUDIÓW:
    Studia podyplomowe nauczą łączyć plastykę i muzykę poprzez rozwiązywanie problemu sztuki jako całości. Uczestnicy poznają metody łączenia wiedzy z aktywnością twórczą, rozwojem umiejętności uczniów i percepcją. Pozwolą rozwinąć umiejętności refleksyjnego patrzenia i słuchania. Poznają metody warsztatu twórczego muzyka i plastyka, zdobędą umiejętność patrzenia na sztukę w sposób syntetyczny. Będą potrafili zmotywować uczniów do zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności wykorzystując różne metody, techniki, środki i formy organizacyjne. Zdobyte wiadomości pozwolą im zaprojektować zajęcia uwzględniające integrację muzyki i plastyki, przy jednoczesnym wspieraniu wszechstronnego rozwoju ucznia. Umożliwią także promowanie jego aktywności twórczej i poznawczej w dziedzinie szeroko pojętej sztuki.

    SZCZEGÓŁOWE TREŚCI KSZTAŁCENIA:
    Podstawy wiedzy o sztuce - 100 godzin:

    Wybrane elementy estetyki. Kierunki w sztuce, związki i konsekwencje w czasoprzestrzeni. Zjawiska artystyczne wybranych epok na przykładach od starożytności poprzez renesans, barok do sztuki współczesnej. Sztuka nowoczesna i ludowa /regionalna/. Forma i wyobraźnia /uwzględnienie terminologii w sztuce: np. linia, kreska, linia melodyczna, barwa, światło, kompozycja, ruch, rytm, harmonia, dynamika, tempo, melodia, faktura, przestrzeń, artykulacja. Analiza dzieła sztuki: relatywność i wielopostaciowość pojęcia kanonu /piękna/ i wartości w sztuce. Przestrzeń i czas w sztuce, język znaków i symboli, metafor w sztuce. Język komunikacji /muzyki, plastyki, fotografii, filmu i telewizji oraz reklamy.

    Psychopedagogika twórczości - 40 godzin:
    Psychologia sztuki jako nauki. Rozwojowe i profilaktyczne znaczenie sztuki w życiu człowieka. Charakterystyka rozwojowa aktywności twórczej, uzdolnienia ogólne i kierunkowe /typy wyobraźni i postawa twórcza/. Psychologiczny aspekt oceny. Typy percepcji, percepcja dzieł sztuki. Komunikacja i ekspresja przez sztukę.

    Sztuka w edukacji /metodyka/ - 120 godzin:

    Cele, zadania i funkcje sztuki w edukacji, jej miejsce w podstawie programowej. Sztuka a nauka, sztuka a życie codzienne. Twórczość dziecka i twórczość artysty. Integracja sztuk a zintegrowane kształcenie przez sztukę, różne techniki właściwe poszczególnym sztukom. Nowe media, techniki, tworzywa zastosowane w dziełach i życiu codziennym. Typy zajęć, formy i metody pracy z dziećmi, rodzaje ćwiczeń muzycznych i plastycznych. Projektowanie zajęć z uwzględnieniem integracji różnych dziedzin sztuki. Diagnoza i ocena postępów dziecka. Analiza i kryteria wyboru programów, podstawy tworzenia programów autorskich. Sztuka w korelacji z innymi przedmiotami, projekty edukacyjne.

    Projekty edukacji twórczej - 80 godzin:
    Uczestnicy w miarę swoich możliwości powinni zdobyć podstawowe umiejętności łączenia plastyki i muzyki z całością doświadczeń sztuki i programów edukacyjnych, poznać metody twórczego warsztatu. Poznać metody łączenia wiedzy z aktywnością twórczą, rozwojem umiejętności uczniów i ich percepcją. Zdobędą umiejętność patrzenia na sztukę syntetycznie. Nauczą się łączyć plastykę i muzykę jako całość poprzez pojęcia, wartości, wielowątkowości.

    Technologie informacyjne i multimedia w edukacji sztuki - 30 godzin:

    Środowisko Windows: instalowanie i uruchamianie programów, operacja na nośnikach, folderach i plikach. Edycja tekstów. Komputer narzędziem twórczości plastycznej. Komputer jako instrument muzyczny. Multimedialne źródła wiadomości o sztuce. Internet jako narzędzie współpracy w realizacji wspólnych zamierzeń twórczych, źródło wiadomości.

    WARUNKI PRZYJĘCIA:

    1.    O przyjęcie na studia podyplomowe „Sztuka” mogą ubiegać się osoby, które ukończyły studia wyższe.
    2.    Rekrutacja odbywa się bez egzaminów wstępnych.
    3.    Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
    4.    Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest złożenie kompletu dokumentów:
    •    oryginał lub odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych,
    •    wypełniony kwestionariusz zgłoszeniowy – możliwość pobrania w wersji elektronicznej pod adresem: http://www.wsb.net.pl/postgraduate-recruitment.php (formularz dostępny także w sekretariacie studiów podyplomowych),
    •    podanie do Rektora o przyjęcie na studia podyplomowe – możliwość pobrania w wersji elektronicznej pod adresem: http://www.wsb.net.pl/postgraduate-recruitment.php (formularz dostępny także w sekretariacie studiów podyplomowych),
    •    2 fotografie o wymiarze 37x52 bez nakrycia głowy, na jasnym tle,
    •    2 koperty ze znaczkami zaadresowane do siebie

Inne informacje związane z sztuka

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |