Szczegółowe informacje
WYDZIAŁ INFORMATYKI I EKONOMII W OLSZTYNIE I WYDZIAŁ ZAMIEJSCOWY W KĘTRZYNIE
kierunek: Ekonomia
specjalność: Rachunkowość i finanse publiczne – II semestry
Absolwenci tych studiów powinni znać zasady funkcjonowania systemu finansów jednostek samorządu terytorialnego z uwzględnieniem takich źródeł finansowania niedoboru budżetu jak: zarządzanie ryzykiem, emisja obligacji komunalnych i kredyt bankowy. W problematyce studiów uwzględniono także wiedzę z controllingu w jednostkach sektora publicznego oraz aktualne informacje o funkcjonowaniu funduszy strukturalnych z uwzględnieniem wymogów i form pozyskiwania, wydatkowania oraz rozliczaniu środków z projektów unijnych. Ponadto słuchacze zapoznają się z zagadnieniami z obszaru technologii informatycznych i handlu elektronicznego, przydatnymi w nowoczesnym księgowaniu i zarządzaniu finansami.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy w urzędach skarbowych, gdzie będzie utrzymywać bezpośredni kontakt z podatnikami; w komórkach finansowych samorządu terytorialnego i regionalnych izbach obrachunkowych, gdzie będzie odpowiadać za gospodarowanie finansami publicznymi; w izbach skarbowych, gdzie może nadzorować prawidłowość funkcjonowania urzędów skarbowych. Poza tym zdobyta wiedza i umiejętności predysponują do podjęcia działań zawodowych w ośrodkach służby zdrowia, biurach rachunkowych i innych instytucjach finansowych, urzędach i agencjach celnych, strukturach administracyjnych i samorządowych na szczeblu lokalnym,
Założenia organizacyjne studiów
Program kształcenia podyplomowego jest realizowany w dwóch semestrach i obejmuje łącznie 265 godzin wraz z praktyką. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu, w systemie sobotnio-niedzielnym co dwa tygodnie.