Szczegółowe informacje
Podczas 3-letniego modułu strukturalnego wykładane są techniki mobilizacji i manipulacji stawów i tkanek miękkich wszystkich rejonów ciała. W przypadku, gdy staw traci swą naturalną ruchomość, prowadzi to w rezultacie do powstawania jednej lub więcej kompensacji w tkankach i/lub stawach okalających. Ze względu na jednolity charakter układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, zjawisko to nie tylko będzie dotyczyło wszystkich stawów, ale także spowoduje, że kompensacje będą wpływały na siebie na wzajem.
Jeden z naszych kolegów jest uznanym wykładowcą “technik krótkodźwigniowych”. Nasza szkoła, jako jedna z niewielu w Europie, kontynuuje nauczanie tych technik ze względu na ich dokładność, a w szczegolności na bardzo duże bezpieczeństwo pacjenta. Obok wyszkolonych przez nas nauczycieli, części praktyczne prowadzą renomowani wykładowcy z najstarszych szkół brytyjskich. Moduły wspierane są przetłumaczonymi na język polski podręcznikami, zawierającymi ilustracje i opis każdej techniki. Zdecydowaliśmy się przykładać maksimum uwagi do praktycznej strony procesu nauczania.
“Ruch” w koncepcji osteopatycznej rozpatrywany jest pod względem trzech aspektów. Dlatego też, wiedza i umiejętności nabyte podczas modułu strukturalnego są następnie kojarzone z modułem wisceralnym i czaszkowym. Osteopata na podstawie informacji uzyskanych podczas wywiadu oraz badania klinicznego, rozpatruje dolegliwości pacjenta pod względem trzech wspomnianych powyżej układów. Dzięki temu logiczne wytłumaczenie dysfunkcji opiera się na całościowym spojrzeniu na indywidualnego pacjenta– tym jest właśnie podejście holistyczne.
Organizacja
Moduł strukturalny obejmuje trzy lata akademickie. Każdy rok składa się z 8 w pełni 3-dniowych zjazdów (piątek, sobota, niedziela), w tym zajęć teoretycznych, praktycznych, powtórkowych i sesji egzaminacyjnej wynoszących w sumie 264 godziny dydaktyczne. Każdy zjazd rozpoczyna się w piątek o godzinie 8.00 praktyczną sesją powtórkową podczas której studenci mogą wyjaśnić i przećwiczyć dowolną technikę z nauczycielami. Następnie zajęcia trwają od godziny 12.00 do 18.50 z przerwami kawowymi i obiadową. W sobotę zajęcia odbywają się w godzinach 8.00 – 18.50. W niedzielę rozpoczynają się o godzinie 8.00 i kończą o godzinie 15.20.
Przedmioty teoretyczne
Anatomia strukturalna i palpacyjna, biomechanika, patologia kliniczna, radiologia, neurologia, diagnostyka z semiologią.
Przedmioty praktyczne
Stawowe techniki manipulacyjne (krótkodźwigniowe, o dźwigni kombinacyjnej), techniki rytmiczne (ugniatanie, rozciąganie, mobilizacje stawowe, głaskanie, hamowanie, sprężynowanie, trakcję, wibracje i oscylacje), techniki harmoniczne (harmoniczne oscylacje), techniki energizacji mięśni (metoda Ruddy’ego, hamowanie zwrotne, poizometryczna relaksacja, wykorzystanie różnego rodzaju skurczu mięśniowego), techniki rozluźniania pozycyjnego (techniki napięcia-kontrnapięcia Jones’a, funkcjonalne techniki PRT, torowane rozluźnianie pozycyjne oraz techniki rozluźniania powięziowego), techniki mięśniowo-powięziowe, techniki nerwowo-mięśniowe, neuromobilizacje (m.in.: w oparciu o koncepcje i teorie Butler'a i Shacklock'a).
Program I roku
Zjazd 1: Techniki: Kręgosłup Lędźwiowy
Zjazd 2: Techniki: Kręgosłup Lędźwiowy
Zjazd 3: Techniki: Kość krzyżowa, Staw krzyżowo-biodrowy
Zjazd 4: Techniki: Staw krzyżowo-biodrowy, Staw biodrowy
Zjazd 5: Techniki: Staw biodrowy
Zjazd 6: Techniki: Staw kolanowy
Zjazd 7: Techniki: Stopa
Zjazd 8: Rewizja i Egzaminy
Program II roku
Poniższa lista przedstawia program tematyczny anatomii palpacyjnej, biomechaniki oraz technik stawowych i miękkich, nauczanych na poszczególnych modułach. Przedmioty takie jak: patologia kliniczna, radiologia, neurologia oraz diagnostyka z semiologią rozbite są na kolejne zjazdy.
Zjazd 1: Kręgosłup piersiowy
Zjazd 2: Żebra III-X
Zjazd 3: Staw ramienny i stawy obojczyka
Zjazd 4: Staw ramienny i łokciowy
Zjazd 5: Staw łokciowy
Zjazd 6: Nadgarstek i ręka
Zjazd 7: Powtórka i kompilacja
Zjazd 8: Egzaminy
Program III roku
Poniższa lista przedstawia program tematyczny anatomii palpacyjnej, biomechaniki oraz technik stawowych i miękkich, nauczanych na poszczególnych modułach. Przedmioty takie jak: patologia kliniczna, radiologia, neurologia oraz diagnostyka z semiologią rozbite są na kolejne zjazdy.
Zjazd 1: Środkowy kręgosłup szyjny
Zjazd 2: Dolny odcinek szyjny
Zjazd 3: Żebra I+II
Zjazd 4: Żebra XI+XII, Kręgosłup piersiowy Th11-Th12
Zjazd 5: Górny odcinek szyjny oraz połączenie potyliczno-szyjne (OA)
Zjazd 6: Segmenty przejściowe (C/Th, Th/L, L/S)
Zjazd 7: Powtórka i kompilacja
Zjazd 8: Egzaminy