Szczegóły Studia Podyplomowe - Organizacja i Zarządzanie Oświatą - Zaoczne - Sosnowiec - Śląskie
-
Cele
Studia te kształcą specjalistów z zakresu organizacji i zarządzania oświatą i są formą doskonalenia nauczycieli. Prowadzącą do nabycia kwalifikacji wymaganych od kadry kierowniczej szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych spełniających wymagania do zajmowania stanowisk dyrektorskich oraz innych stanowisk kierowniczych w placówkach oświatowych (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 1999 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać osoby zajmujące stanowiska dyrektorów oraz inne stanowiska kierownicze w przedszkolach (Dz. U. Nr 14, poz. 126 z 1999 r. wraz z późniejszymi zmianami) Cel studium: * Dostarczenie wiedzy i umiejętności niezbędnych do sprawnej i twórczej organizacji i zarządzania szkołą, placówką oświatową w nowej strukturze systemu edukacji, podnoszenia jakości pracy w placówkach oświatowych oraz planowania regionalnej polityki oświatowej. * Celem jest uzyskanie przez uczestników kwalifikacji z zakresu organizacji i zarządzania oświatą.
-
Profil słuchacza / wymogi
Adresaci: * Dyrektorzy szkół oraz osoby zajmujące stanowiska kierownicze w przedszkolach i innych placówkach oświatowo- wychowawczych (centra kształcenia praktycznego, centra kształcenia ustawicznego, ośrodki doskonalenia nauczycieli itp.) * Kandydaci na stanowiska kierownicze w oświacie. * Nauczyciele zainteresowani doskonaleniem zawodowym, pragnący nabyć wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania w edukacji. * Osoby zajmujące się problematyką oświatową w jednostkach samorządu terytorialnego, * Pracownicy nadzoru pedagogicznego, pracownicy organów prowadzących szkoły, animatorzy działań i organizacji oświatowych
-
Szczegółowe informacje
Program:
1. Etyka zawodu nauczyciela
2. Współczesne tendencje w pedagogice
3. Polityka oświatowa Państwa - prawo oświatowe
4. Prawo pracy
5. Prawo rodzinne
6. Przepisy BHP
7. Europejskie standardy edukacyjne
8. Podstawy organizacji, zarządzania i marketingu w oświacie
> Kierowanie i administrowanie placówka oświatową
> Zarządzanie zasobami ludzkimi
> Marketing w oświacie
9. Placówka oświatowa w środowisku lokalnym
10. Finanse w oświacie ( Zarządzanie finansami w oświacie; Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa; Zamówienia publiczne)
11. Planowanie i projektowanie programu placówki oświatowej ( Kierowanie zmianą; Projektowanie programu placówki oświatowej; Zarządzanie projektem oświatowym; Zarządzanie jakością, badanie efektów pracy placówki)
12. Komputer w zarządzaniu oświatą
13. Psychologia w kierowaniu oświatą ( Psychologia zarządzania; Trening interpersonalny; Trening komunikacyjny; Negocjacje; Współpraca z rodzicami; Zarządzanie konfliktem oraz problemem)