WYDZIAŁ SOCJOLOGII I PEDAGOGIKI W OLSZTYNIE I WYDZIAŁ ZAMIEJSCOWY W KĘTRZYNIE
kierunek:
Pedagogika
specjalność:
Geragogika (opieka nad seniorami) – II semestry
Sylwetka absolwenta
We współczesnym społeczeństwie coraz bardziej rośnie zapotrzebowanie na
wykwalifikowaną kadrę zajmującą się opieką nad osobami w wieku podeszłym. Studia są odpowiedzią na wyzwania „starzejącego się społeczeństwa”, przedłużającego się życia ludzi i potrzeby wielostronnego wspomagania jakości życia w okresie starzenia się i starości. Mają umożliwić podwyższenie jakości świadczonych usług opiekuńczych poprzez objęcie seniorów holistyczną opieka oraz uwrażliwienie na problemy powiększającej się populacji osób starszych. Głównym zadaniem studiów podyplomowych jest dostarczenie wiedzy i umiejętności niezbędnych w procesie poznawania, pomagania i usprawniania funkcjonowania społecznego osób w wieku poprodukcyjnym.
Program studiów przewiduje dwa bloki zajęć:
- zajęcia teoretyczne uwzględniające psychologię i pedagogikę zdrowia, edukację zdrowotną, psychologię starzenia się i starości, podstawy gerontologii społecznej, podstawy geriatrii i rehabilitacji osób starszych, etyczne aspekty pracy z seniorami, instytucjonalne wspomaganie ludzi starszych, promocję zdrowia w społeczności osób starszych;
- zajęcia warsztatowe wyposażające w praktyczne umiejętności związane z aktywizacją osób w wieku emerytalnym, projektowaniem pracy indywidualnej i grupowej z seniorami, warsztaty animowania aktywności życiowej seniorów.
Założenia organizacyjne studiów
Program kształcenia podyplomowego jest realizowany w dwóch semestrach i obejmuje łącznie
280 godzin. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu, w soboty i niedziele co dwa tygodnie.