Szczegółowe informacje
WYDZIAŁ SOCJOLOGII I PEDAGOGIKI W OLSZTYNIE
kierunek: Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
specjalność: Dziennikarstwo – II semestry
Absolwent studiów powinien dysponować rzetelnym przygotowaniem teoretycznym o charakterze interdyscyplinarnym zorientowanym na dziennikarstwo. Wiedza ta pozwolić ma na rozumienie procesów zachodzących w społeczeństwie, umożliwiając przygotowanie rzetelnych materiałów dziennikarskich.
Słuchacze w ramach specjalizacji dziennikarskiej powinni zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do profesjonalnego wykonywania pracy w redakcjach prasowych, radiowych, telewizyjnych oraz portalach internetowych. Wszyscy powinni nabyć umiejętności o charakterze praktycznym: zbierania, redagowania i publikowania informacji, poznać podstawowe gatunki informacyjne i publicystyczne, mechanizmy działania rynku mediów. Powinni pozyskać wiedzę dotyczącą zagadnień komunikacyjnych, językowo-stylistycznych, prawnych i warsztatowych w zakresie dziennikarstwa różnych typów. Absolwent powinien być wyposażony w wiedzę dotyczącą współczesnych systemów medialnych, mediatyzacji różnych sfer życia społecznego, mechanizmów retorycznych, etyki dziennikarskiej. Powinien potrafić zebrać informacje potrzebne do przygotowania różnego rodzaju tekstów: informację, komentarz, recenzję, reportaż, fotoreportaż, wywiad, esej, artykuł przeglądowy, powinien poznać budowę i językowy kształt felietonu i innych tekstów o charakterze publicystyczno-literackim. Zdobyć ma umiejętność pracy z plikami tekstowymi, dźwiękowymi i wideofonicznymi. Poznać powinien zasady zachowania się przed kamerą, pracy z mikrofonem i kamerą, emisji głosu z elementami logopedii i technik medialnych.
Absolwenci specjalności mogą znaleźć zatrudnienie jako dziennikarze radiowi, telewizyjni, prasowi i redaktorzy on-line.
Założenia organizacyjne studiów
Program studiów obejmuje ogółem 270 godzin. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu, w soboty i niedziele, co dwa tygodnie.