Cele
Studia przygotowują do pracy w przedsiębiorstwach, instytucjach i organizacjach zajmujących się szeroko rozumianą działalnością gospodarczą, szczególnie w działach zarządzania, szkoleń, wynagrodzeń, finansowym, handlowym i marketingowym oraz do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Specjaliści z tego zakresu praktycznie mają możliwość zatrudnienia w każdym sektorze gospodarki, ponieważ gospodarowanie kapitałem ludzkim realizowane jest w każdym przedsiębiorstwie, instytucji i in. organizacjach.
Szczegółowe informacje
Studia II Stopnia
Kierunek-Ekonomia
Specjalność-Gospodarowanie kapitałem ludzkim
Absolwent będzie posiadał wszechstronną i poszerzoną - w stosunku do studiów pierwszego stopnia - wiedzę z zakresu ekonomii oraz gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi, materialnymi i niematerialnymi.
Absolwent będzie przygotowany do:
* wykorzystywania zaawansowanych metod analitycznych do badania zjawisk
i procesów gospodarczych oraz modelowania ich przebiegu w skali mikro-
i makroekonomicznej, w warunkach gospodarki otwartej na konkurencję międzynarodową,
* opracowywania projektów, świadczenia usług doradczych oraz podejmowania racjonalnych decyzji związanych z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem zasobów przez podmioty sektora prywatnego i publicznego - w kraju i za granicą,
* podejmowania pracy w różnych sektorach i segmentach rynku europejskiego oraz do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej,
* do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich)
Na specjalności „gospodarowanie kapitałem ludzkim" absolwent będzie dodatkowo zdobywał wiedzę i umiejętności z dziedziny gospodarki zasobami ludzkimi w organizacjach. Pozna funkcje i modele polityki kadrowej, główne elementy gospodarowania kapitałem ludzkim, m. in. planowanie zatrudnienia, rekrutacja i selekcja kadr, doskonalenie personelu, motywacje i oceny pracowników, rozwiązywanie konfliktów, sztukę skutecznych negocjacji, komunikowanie. Zapozna się z zachodzącymi zmianami w stosunkach międzyludzkich w organizacjach oraz funkcjonowaniem rynku pracy w Unii Europejskie.
Wykaz przedmiotów:
Przedmioty podstawowe: wnioskowanie statystyczne, ekonometria i prognozowanie procesów ekonomicznych, ekonomia menedżerska, makroekonomia, prawo gospodarcze, historia myśli ekonomicznej.
Przedmioty kierunkowe: ekonomia matematyczna, rynek kapitałowy i finansowy, gospodarowanie kapitałem ludzkim, ekonomia międzynarodowa.
Przedmioty specjalnościowe: seminarium, praca magisterska, język obcy w biznesie, ekonomika konsumpcji, zarządzanie strategiczne, globalizacja, gospodarka a środowisko, socjologia, ekonomiczne uwarunkowania innowacji,
Przedmioty specjalizacyjne: teoria kapitału ludzkiego, planowanie i rozwój pracowników, motywacja i ocena pracowników, lider zespołu pracowników, konflikty w firmie, komunikowanie w firmie, zmiany w firmie, rynek pracy w Unii Europejskiej.