Szczegóły Studia II Stopnia-Finansowanie Ratownictwa - W ciągu tygodnia - Warszawa - Mazowieckie
-
Cele
Celem kształcenia na specjalności jest przygotowanie kadry menedżerów i liderów zarządzających w zakresie finansowania organizacji i funkcjonowania szeroko rozumianego ratownictwa dla potrzeb administracji publicznej różnych szczebli, instytucji, organizacji pozarządowych, podmiotów gospodarczych towarzystw ubezpieczeniowych itp., organizacji służb i inspekcji. Szczególna uwaga w realizacji programu studiów skierowana jest na przygotowanie w zakresie ekonomiki ratownictwa, funkcjonowania jego systemów, struktur i realizacji zadań. W bloku przedmiotów specjalności, znajdują się miedzy innymi: zagadnienia formalno - prawne ratownictwa w rozwiązaniach krajowych, zagranicznych i międzynarodowych, ryzyka klęsk żywiołowych i katastrof, geografia ekonomiczna, organizacja, funkcjonowanie i finansowanie działań ratowniczych, zarządzanie i finansowanie ryzyka, zarządzanie kryzysowe, finansowanie działań naprawczych i odbudowy, ubezpieczenia klęskowe, katastroficzne, itp.
-
Profil słuchacza / wymogi
Oferta studiów II stopnia w tej specjalności skierowana jest w pierwszej kolejności do absolwentów inżynierskich studiów pożarniczych. Znajomość zagadnień finansowania ratownictwa jest dla oficera pożarnictwa niezbędną w wykonywaniu jego zadań służbowych.
-
Tutuł uzyskany
Magister
-
Szczegółowe informacje
Studia II Stopnia
Kierunek-Finanse i Rachunkowość
Specjalność- Finansowanie Ratownictwa
Specjalność Finansowanie Ratownictwa to problematyka: formalno–prawnych aspektów ratownictwa, funkcjonowania i finansowania działań ratowniczych, finansowania zarządzania ryzykami klęskowymi i katastroficznymi, zarządzania bezpieczeństwem, zarządzania kryzysowego, finansowania działań naprawczych i odbudowy, ubezpieczeń klęskowych i katastroficznych w ubezpieczeniach majątkowych.
Specjalność przygotowuje wykwalifikowaną kadrę do wykonywania funkcji administracyjno - konsultacyjnych i menedżerskich, a także organizacyjno - planistycznych w strukturach systemów i podmiotów ratowniczych.
Funkcjonowanie w państwie dobrze zorganizowanego i efektywnie zarządzanego powszechnego systemu ratownictwa, wymaga wszechstronnie przygotowanej merytorycznie kadry zarządzającej ryzykiem w sytuacjach wystąpienia nadzwyczajnych zagrożeń dla życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska.
Wykładowcami na studiach są wybitni specjaliści ze statusami naukowymi i wieloletnim doświadczeniem praktycznym w zakresie finansowania i zarządzania.
Program studiów:
* przedmioty ogólne
* przedmioty ogólnoekonomiczne
* przedmioty bankowe
* przedmioty ubezpieczeniowe
* przedmioty prawne
* przedmioty specjalistyczne, w tym ogólnopożarnicze
Absolwent studiów II stopnia powinien posiadać zaawansowaną wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości. Powinien rozumieć występowanie ryzyka na rynku finansowym i globalnym oraz umieć nim zarządzać. Powinien posiadać umiejętności przeprowadzania analiz finansowych i wyciągać z nich właściwe wnioski. Na tej podstawie powinien umieć podejmować decyzje o charakterze finansowym a także umieć prowadzić działalność doradczą.
Absolwent specjalności finansowanie ratownictwa powinien być przygotowany do bycia w kadrze liderów zarządzających systemami ratowniczymi funkcjonującymi w strukturach administracji publicznej, podmiotów gospodarczych, organizacji pozarządowych, instytucji, itp. Rola lidera zarządzającego wymaga wykonywania zadań i pełnienia funkcji administracyjno-konsultacyjnych, finansowych i planistycznych.
Aby było to możliwe, absolwent specjalności powinien posiadać:
1. Wiedzę podstawową z zakresu:
- prognozowania zdarzeń gospodarczych i planowania wydatków
- finansowania systemów i struktur podmiotów ratowniczych,
- organizowania, planowania i realizowania zadań w zakresie zarządzania kryzysowego oraz
2. Wiedzę i umiejętności zaawansowane z zakresu:
- finansowania zadań w zakresie ratownictwa
- ochrony ludności przez administrację rządową, samorządową, organizacje, instytucje,
- zastosowanie funduszy pomocowych w tym z UE do finansowania ratownictwa, itp.
3. Umiejętności profesjonalne z zakresu:
- oceny efektywności wykorzystania funduszy finansujących ratownictwo
- określania kosztów ratownictwa i planowania nakładów na ratownictwo