Cele
Cel i potrzeba kształcenia
Celem kształcenia na tej specjalności jest przygotowanie kadr do obsługi turystyki uzdrowiskowej i typu spa na które współczesny rynek pracy w Polsce wykazuje coraz większe zapotrzebowanie. Wynika to m.in. z bardziej prozdrowotnych postaw i rosnącej zamożności społeczeństwa, a także potrzeby odnowy biologicznej, relaksu i odprężenia po stresach jakich doznajemy na co dzień. Dlatego coraz więcej osób, nie tylko w starszym wieku i chorych, decyduje się na korzystanie z usług uzdrowiskowych, a szczególnie typu spa, które nie są refundowane przez NFZ. Zjawiska te nawiązują do zachowań jakie wcześniej zaobserwowano w społeczeństwach USA i Europy Zachodniej. Polska wyróżnia się na tle innych państw znaczącymi zasobami naturalnych surowców i czynników leczniczych oraz wysokim poziomem lecznictwa uzdrowiskowego, które oczekuje na modernizację infrastruktury, także z wykorzystaniem funduszy unijnych. Nieustannie rozwija się sieć ośrodków świadczących usługi typu spa i wellnes w obiektach hotelowych.
Szczegółowe informacje
Kierunek studiów II stopnia (magisterskie): "turystyka i rekreacja" Specjalność: "turystyka uzdrowiskowa i spa"
Kwalifikacje zawodowe absolwenta
Absolwent kierunku "turystyka i rekreacja" powinien posiadać wiedzę oraz umiejętności rozszerzone - w stosunku do studiów pierwszego stopnia - określone w standardach kształcenia dla studiów drugiego stopnia, które umożliwiają podejmowanie samodzielnej działalności w obszarze turystyki i rekreacji.
Absolwent powinien być przygotowany do:
- podejmowania decyzji, kreatywnego rozwiązywania problemów związanych z działalnością w sferze turystyki i rekreacji oraz zarządzania przedsiębiorstwami turystycznymi i rekreacyjnymi,
- współpracy z ludźmi i kierowania zespołami ludzkimi,
- pracy w przedsiębiorstwach turystycznych i rekreacyjnych, administracji rządowej i samorządowej oraz szkolnictwie - po ukończeniu specjalności nauczycielskiej,
- ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego,
- podejmowania wyzwań badawczych i kontynuacji edukacji na studiach podyplomowych oraz studiach trzeciego stopnia (doktoranckich). Ponadto absolwent specjalności "turystyka uzdrowiskowa i spa" powinien być przygotowany w szczególności do pracy w przedsiębiorstwach, instytucjach lub organizacjach działających w tym segmencie turystyki i rekreacji (turystyki prozdrowotnej). Powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
- oceny przyrodniczych uwarunkowań turystyki uzdrowiskowej i spa,
- oceny naturalnych surowców i czynników leczniczych,
- organizacji i funkcjonowania zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i spa,
- zabiegów fizjoterapeutycznych w tym przyrodoleczniczych i usług typu spa,
- form rekreacji ruchowej,
- infrastruktury uzdrowiskowej i spa,
- rozmieszczenia i funkcjonowania ośrodków uzdrowiskowych oraz spa w kraju i za granicą,
- zarządzania i planowania rozwoju gmin uzdrowiskowych,
- kierowania zespołami ludzkimi obsługującymi klientów, w tym osób niepełnosprawnych,
- stosowania metod i technik marketingowych promujących usługi prozdrowotne,
- identyfikowania i tworzenia strategii przedsiębiorstwa, instytucji, organizacji,
- kreowania wizerunku i tożsamości instytucji oferującej usługi.
Kompetencje w zakresie języków obcych
Absolwent powinien znać co najmniej jeden język obcy (z uwzględnieniem słownictwa zawodowego) minimum na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
Kształcenie praktyczne
- w ramach ćwiczeń audytoryjnych,
- zapoznanie z funkcjonowaniem wybranych obiektów uzdrowiskowych i spa (np. w Ciechocinku),
- studencka praktyka zawodowa (co najmniej 2 tygodnie) w tych obiektach.
Szkolenia specjalistyczne, których rezultatem jest uzyskanie uprawnień i certyfikatów przydatnych w pracy zawodowej, np.
- fizjoterapeuty,
- ratownika wodnego,
- przewodnika turystycznego,
- pilota wycieczek,
- instruktora rekreacji,
- stopnia znajomości języka obcego.
Perspektywy zatrudnienia
Absolwent specjalności "turystyka uzdrowiskowa i spa" powinien być przygotowany do zatrudnienia na różnych stanowiskach w przedsiębiorstwach, instytucjach i organizacjach związanych z turystyką i rekreacją, ale w szczególności w sanatoriach i prewentoriach uzdrowiskowych, ośrodkach odnowy biologicznej, spa i wellnes oraz hotelach i pensjonatach z oddziałami relaksacyjnymi.
Najnowsze prognozy przewidują, że w latach 2008-2012 w Polsce będzie przybywało ponad 100 hoteli rocznie, budowanych głównie przez międzynarodowe sieci i konsorcja, także w miejscowościach wypoczynkowo-uzdrowiskowych. Większość z nich zamierza świadczyć usługi typu spa.
Możliwości dalszego kształcenia na kolejnych poziomach studiów
- studia podyplomowe na różnych uczelniach wyższych,
- studia doktoranckie na uczelniach i wydziałach medycznych uniwersytetów, akademiach wychowania fizycznego i akademiach ekonomicznych (na wydziałach z uprawnieniami do promowania doktorów).
Profile dyplomowania
- Przyrodnicze podstawy rozwoju turystyki prozdrowotnej,
- Fizjoterapia w turystyce uzdrowiskowej i spa
- Rekreacja w uzdrowiskach, miejscowościach wypoczynkowych i ośrodkach spa.
- Zarządzanie i marketing w turystyce uzdrowiskowej i spa.