Cele
Zasadniczym celem tego typu specjalności, wykorzystującej dorobek współczesnej pedagogiki, psychologii małych grup, psychologii edukacji, psychologii i pedagogiki społecznej jest przygotowanie absolwentów do szerokiego spektrum ról zajmujących się: * kształceniem, rozwojem zawodowym i społecznym, * przygotowaniem i realizacją programów z zakresu pomocy społecznej i humanizacji życia, * mobilizacją i organizacją społeczności lokalnych, samorządowych oraz organizacji społecznych, szczególnie przeciwdziałających bezrobociu i patologiom społecznym, * animacją działań socjalnych, edukacyjnych i samopomocowych poprzez działanie na rzecz realizacji polityki społecznej instytucji państwowych, społecznych, fundacji i stowarzyszeń, * ewaluacją programów szkoleniowych, motywacyjnych i integracyjnych jako coraz częściej spotykaną procedurą ich doskonalenia o istotnych funkcjach społecznych.
Szczegółowe informacje
Studia II Stopnia: Praca Socjalna
Absolwent tej specjalności będzie przygotowany do objęcia wielu różnorodnych stanowisk pracy zawodowej, związanych zarówno z organizowaniem pomocy i opieki społecznej, jak i wymagających bezpośrednich kontaktów z osobami, w stosunku do których niezbędne jest podjęcie działań resocjalizacyjnych oraz którzy oczekują pomocy doradcy zawodowego.
Absolwent tej specjalności będzie specjalistą, który w szerokim ujęciu może zajmować się:
*
diagnozowaniem potrzeb klientów,
*
organizacją działań naprawczych i profilaktycznych oraz doradztwa zawodowego w szkołach,
*
kształceniem ustawicznym, rozwojem zawodowym i społecznym kadr gospodarczych,
*
przygotowaniem i realizacją programów z zakresu pomocy społecznej i humanizacji życia,
*
mobilizacją i organizacją społeczności lokalnych, samorządowych oraz organizacji społecznych, szczególnie przeciwdziałających bezrobociu i patologiom społecznym,
*
animacją działań socjalnych, edukacyjnych i samopomocowych poprzez działanie na rzecz realizacji polityki społecznej instytucji państwowych, społecznych, fundacji i stowarzyszeń,
*
ewaluacją programów szkoleniowych, motywacyjnych i integracyjnych jako coraz częściej spotykaną procedurą ich doskonalenia o istotnych funkcjach społecznych.
Absolwenci są przygotowani do pracy w Ośrodkach Pomocy Społecznej, Centrach Pomocy Rodzinie, domach pomocy społecznej oraz placówkach wsparcia dziennego, interwencyjnych, opieki paliatywnej a także prowadzonych przez organizacje pozarządowe działające w obszarze pomocy społecznej. Studia dają możliwość opanowania techniki łączenia umiejętności profesjonalnych z interpersonalnymi, sprawności technicznej z jakością działań pomocowych, tradycji z nowatorstwem.
Absolwenci studiów II stopnia o specjalności "Praca socjalna" spełniają warunki art 116 Ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004r. ( Dz.U.Nr 64,poz.593) i mogą wykonywać zawód pracownika socjalnego.
Program studiów:
Przedmioty ogólne
1. Etyka
2. Metodologia badań pedagogicznych
3. Antropologia kulturowa
4. Metody statystyczne w badaniach pedagogicznych
5. Przedmiot do wyboru
Przedmioty podstawowe
2. Współczesne kierunki pedagogiczne
3. Komunikacja i trening interpersonalny
Przedmioty kierunkowe
1. Pedeutologia
2. Metodyka pracy opiekuńczo-wychowawczej
3. Elementy socjoterapii
4. Marketing w systemie edukacji
Przedmioty specjalnościowe dla „Pedagogiki pracy socjalnej z doradztwem zawodowym”
1. Polityka społeczna
2. Patologie społeczne
3. Pedagogika pracy socjalnej
4. Profilaktyka i terapia w pracy socjalnej
5. Diagnostyka potrzeb socjalnych
6. Pomoc społeczna
7. Metodyka pracy z rodziną
8. Rynek pracy i bezrobocie
9. Orientacja zawodowa
10. Warsztat pracy i kompetencje doradcy zawodowego
Seminarium dyplomowe