Cele
Charakterystyka studiów Studia przygotowujące licealistów z zakresu zarządzania określonymi dziedzinami. Dają nowoczesną wiedze i umiejętności do pracy na kierowniczych stanowiskach w organizacjach gospodarczych, handlowych i finansowych, przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W programie studiów realizowane są przedmioty z zakresu ekonomii, nauk ilościowych, rachunkowości, prawa cywilnego, handlowego, pracy, teorii i metod nowoczesnego zarządzania różnorodnych aspektów integracji europejskiej. Ważne miejsce zajmuje nauka języków obcych oraz informatyka. Programy specjalizacyjne przygotowują specjalistów w określonych zawodach a przedmioty specjalnościowe pogłębiają wykształcenie rozszerzając zakres wiedzy m.in. o analizę finansową, teorie pieniądza i politykę pieniężną, ochronę środowiska, biznes plan, prognozowanie procesów gospodarczych, symulację strategii marketingowych, planowanie przestrzenne, itp. Studia na kierunku zarządzane realizowane są na dwu stopniach kształcenia. Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata (6 semestrów) i kończą się nadaniem tytułu zawodowego licencjata.
Szczegółowe informacje
Zarządzanie
specjalności:
marketing
organizowanie i zarządzanie działalnością gospodarczą sektora małych i średnich przedsiębiorstw
zarządzanie kryzysowe
zarządzanie zasobami pracy
Sylwetka absolwenta
Studia pierwszego stopnia
Absolwenci pierwszego stopnia studiów na kierunku zarządzania, otrzymują tytuł zawodowy licencjata, zostają wyposażeni w niezbędna wiedzę teoretyczną z zakresu nauk o zarządzaniu, ekonomii i dyscyplin komplementarnych oraz wiedzę specjalistyczną z różnorodnych dziedzin, pozwalającą na wykorzystanie jej w pracy zawodowej i życiu prywatnym.
Zdobyta wiedza specjalistyczna przygotowuje do pracy w charakterze projektanta systemów organizacji i zarządzania, analityka procesów gospodarczych, menedżera średniego szczebla zarządzania w przedsiębiorstwach i instytucjach, organizacjach non profit, jednostkach administracji publicznej różnych szczebli. Przygotowuje do prowadzenia własnej działalności gospodarczej (na ogół na niewielka skalę), jak również zarządzania gospodarstwem rolnym, turystycznym, a także budżetem własnego gospodarstwa domowego.
Absolwent nabywa umiejętności rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów gospodarowania zasobami (osobowymi, rzeczowymi, finansowymi, informacyjnymi), a także problemów realizacji funkcji, procesów oraz przedsięwzięć w przedsiębiorstwach i wszelkiego rodzaju instytucjach.
Absolwent studiów pierwszego stopnia legitymuje się znajomością przynajmniej jednego języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętność posługiwania się specjalistycznym słownictwem z zakresu ekonomii i zarządzania.
Niezbędna wiedza teoretyczna i specjalistyczna, umiejętność samodzielnego uczenia się , aktualizowania wiedzy i pracy w zespole umożliwia podjęcie dalszych studiów w celu rozwijania i rozszerzania zdobytych umiejętności.
Studia I stopnia (licencjackie)
Badania rynkowe i marketingowe
Finanse publiczne i lokalne
Geografia ekonomiczna
Makroekonomia I
Marketing w handlu i usługach
Matematyka I
Mikroekonomia I
Podstawy ekonometrii
Podstawy finansów
Podstawy marketingu
Podstawy prawa
Podstawy zarządzania
Prawo cywilne i gospodarcze
Psychologia
Rachunkowość finansowa
Rachunkowość zarządcza
Socjologia
Statystyka (opisowa)
Zarządzanie finansami przedsiębiorstw
Zarządzanie i planowanie marketingowe
Zarządzanie kadrami
Zarządzanie logistyką
Zarządzanie produkcją
Zarządzanie strategiczne I