Kierunek: Socjologia
Specjalizacja: Socjologia problemów społecznych
Charakterystyka specjalizacji
Celem specjalizacji jest przygotowanie socjologów do pracy socjalnej, stanowiącej jeden z ważniejszych obszarów działania zjednoczonej Europy oraz pracy reformatorskiej. Zapoznaje z problemami społecznymi, nurtującymi współczesne społeczeństwa, zwłaszcza społeczeństwo polskie (ubóstwem, bezrobociem, bezdomnością, zjawiskami patologii społecznej) i zasadami diagnozowania, przeciwdziałania oraz rozwiązywania tych problemów.
Przedmioty specjalizacyjne
- Socjologia dewiacji i patologii,
- Socjologia problemów społecznych,
- Diagnozowanie problemów społecznych
i projektowanie zmian,
- Polityka społeczna,
- Dysfunkcyjność społeczna,
- Subkultury młodzieżowe,
- Socjologia wychowania i socjalizacji,
- Socjologia rodziny,
- Teorie i instytucje kontroli społecznej,
- Teoria i metody pracy socjalnej,
- Procesy regulacji zachowań,
- Obszary pracy socjalnej,
- Elementy prawa.
Perspektywy zawodowe
Przygotowuje specjalistów – pracowników instytucji zarówno krajowych, jak i unijnych o charakterze pomocowym i opiekuńczym, w dziedzinie szeroko rozumianej pracy socjalnej. Absolwenci specjalizacji mogą znaleźć zatrudnienie w administracji państwowej i samorządowej, krajowych i unijnych organizacjach, instytucjach państwowych i pozarządowych oraz przedsiębiorstwach.
Po uzyskaniu tytułu licencjata możesz kontynuować naukę na studiach II stopnia (dawniej uzupełniających magisterskich) w WSNHiD na trzech specjalizacjach: socjologii kultury, socjologii problemów społecznych (opisane powyzej) oraz socjologii przedsiębiorczości i pracy.
Udział w spotkaniach, konferencjach naukowych, pracach koła badawczego
Aby wzbogacić i poszerzyć swoją wiedzę, zdobytą podczas zajęć dydaktycznych, studenci mogą uczestniczyć w organizowanych na Uczelni licznych konferencjach naukowych, takich jak: „Zróżnicowanie społeczne w teorii i empirii”, „Feminizm & media” w ramach VIII Spotkań Feministycznych, „Walka z dyskryminacją mniejszości społecznych” czy „Współczesne społeczeństwo polskie” – z której to wydany tom pokonferencyjny stał się podstawą ekspertyzy Komitetu Socjologii PAN „Jedna Polska? Nowe wymiary społecznych zróżnicowań”. O socjologiczno-społecznym podejściu do bardzo współczesnego problemu, jakim jest rewitalizacja przestrzeni miejskiej oraz o najnowszych badaniach studenci mogli się dowiedzieć podczas seminarium „Rewitalizacja miasta”. Natomiast o dostosowywaniu się ofert edukacyjnych uczelni wyższych do wymogów rynku pracy mówili uczestnicy konferencji „Misja szkół wyższych – oferta edukacyjna – rynek pracy”.
Studenci zainteresowani badaniami socjologicznymi biorą także udział w pracach koła badawczego „Focus”, które zajmuje się m.in. przeprowadzaniem sondaży ankietowych oraz wykonywaniem symulacji i prezentowaniem wyników badań.