Profil słuchacza / wymogi
Rekrutacja odbywa się na podstawie konkursu świadectw dojrzałości i świadectw ukończenia szkoły średniej w zależności czy kandydat zdaje nową czy starą maturę. Wyniki z postępowania kwalifikacyjnego zostaną ogłoszone 7 sierpnia 2009 r.
Kandydaci powinni złożyć następujące dokumenty:
* świadectwo dojrzałości i świadectwo ukończenia szkoły średniej (w oryginale lub w odpisie lub świadectwo potwierdzone notarialnie),
* podanie na obowiązującym formularzu WSIiZ (dostępnym w punkcie rekrutacyjnym oraz w internecie),
* zaświadczenie lekarskie z bieżącego roku na wszystkie kierunki; od kandydatów ubiegających się o przyjęcie na Ratownictwo medyczne lub Zdrowie publiczne (specjalności: kosmetologia, promocja zdrowia z fizjoterapią, ochrona zdrowia niepełnosprawnych i starszych) wymagane jest zaświadczenie z Poradni Medycyny Pracy wraz z adnotacją na zaświadczeniu o wybranej specjalności - zaświadczenie musi być ważne na okres trwania studiów
* 2 fotografie (kolor, białe tło, ciemne okrycie) w tym aktualną fotografię, zgodną z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych,
* kserokopię dowodu osobistego lub paszportu,
* kserokopię pokwitowania wpłaty wpisowego
Szczegółowe informacje
Studia I Stopnia
Kierunek-Turystyka i Rekreacja
Specjalizacja- Rekreacja i Turystyka Konna
Studia I Stopnia
Kierunek-Turystyka i Rekreacja
Specjalizacja- Rekreacja i Turystyka Konna
Wybierając tę specjalność nauczysz się przede wszystkim organizacji funkcjonowania i pracy w ośrodkach rekreacji konnej oraz kierowania i organizowania form turystyki jeździeckiej i zaprzęgowej, a także organizacji i kierowania ośrodkami hipoterapii oraz szkolenia z zakresu rekreacji ruchowej o specjalności jazda kona. Zdobyte umiejętności pozwolą Ci na prowadzenie oceny i sędziowania na poziomie podstawowym w głównych dyscyplinach jeździeckich, takich jak ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, wkkw i powożenie.
Po zdaniu odpowiednich branżowych egzaminów państwowych i uzupełnieniu wiedzy w organizowanych szkoleniach i kursach możesz uzyskać uprawnienia:
* zawodowe instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna,
* sędziego Polskiego Związku Jeździeckiego III klasy w dyscyplinach: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, wszechstronny konkurs konia wierzchowego (wkkw) oraz powożenia,
* zawodowe instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością hipoterapii po uzupełnieniu stosownych studiów,
* przodownika PTTK turystyki jeździeckiej górskiej lub nizinnej,
* budowniczego toru przeszkód w wybranych konkurencjach jeździeckich: skoki przez przeszkody, wkkw, powożenie, ścieżka huculska, trekking.
W programie studiów m.in.:
* specyfika agroturystycznych gospodarstw jeździeckich,
* rasy i typy koni oraz ich pochodzenie Kierunki użytkowania koni,
* ekonomiczne aspekty turystyki i rekreacji konnej,
* Equitana, Consumenta i inne wystawy i targi hipologiczne (zajęcia wyjazdowe),
* obóz specjalistyczny (7- dniowy): praktyczne zajęcia z rekreacji - nauka jazdy konnej, jazdy maneżowe; organizacja zajęć na ujeżdżalni otwartej i w krytej hali, jazdy terenowe; organizacja turystyki konnej, udział w rajdach konnych: 1-dniowym i 2-dniowym oraz zajęcia z powożenia.
A co po studiach?
Jako absolwent będziesz dysponować wiedzą przyrodniczą, społeczną, ekonomiczną i organizacyjno-prawną, a także z dziedziny podstaw zootechniki, hipologii i hipoterapii oraz umiejętnościami praktycznymi umożliwiającymi działalność zawodową w sferze turystyki i rekreacji, ze szczególnym uwzględnieniem różnych form rekreacji i turystyki konnej. Będziesz również szczególnie predestynowany do pełnienia funkcji organizacyjnych, szkoleniowych i kierowniczych w ośrodkach jeździeckich ukierunkowanych na rekreację konną oraz turystykę jeździecką i zaprzęgową.
Specjalność realizowana jest od 5. semestru na studiach I stopnia.