Ochrona wód
Specjalność ochrona wód prowadzona jest pod kątem zapotrzebowania na specjalistów w zakresie: technologii oczyszczania ścieków, technologii uzdatniania wody do celów spożywczych i przemysłowych, małej retencji wodnej oraz ochrony przed powodzią. Absolwenci znajdują zatrudnienie w oczyszczalniach ścieków, zakładach uzdatniania wody, instytucjach samorządowych i państwowych instytucjach zajmujących się gospodarką wodną, w kąpieliskach, jak i laboratoriach kontrolujących jakość wody pitnej czy wykorzystywanej do kąpieli. Niektórzy podejmują działalność gospodarczą dotyczącą najczęściej usług związanych z gospodarką wodno-kanalizacyjną.
Kwalifikacje absolwenta
Kwalifikacje absolwenta studiów I stopnia na kierunku ochrona środowiska jest w specjalności ochrona wód wzbogacona o umiejętności rozpoznawania zasobów ilościowych i jakościowych wód powierzchniowych i podziemnych oraz czynników naturalnych i antropogenicznych kształtujących te wody. W szczególności absolwent
nabywa umiejętności wszechstronnego zastosowania hydrologii do charakterystyki zasobów wodnych jako proces poprzedzający inwestycje drogowe, ochrony przed odpadami, zaopatrzenia w wodę ludności, rolnictwa i gospodarki, a także inwestycje liniowe, budowle na wodach oraz urządzenia do oczyszczania ścieków. Absolwent nabywa również
umiejętności gospodarowania wodą ze szczególnym uwzględnieniem zaopatrzenia w wodę w zakresie ujmowania wody, uzdatniani i jej przesyłu, ochrony przed powodzią oraz regulacji stosunków wodnych.
Ponadto, absolwent umie identyfikować zagrożenia stwarzane dla hydrosfery ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki ściekowej w zakresie charakterystyki ścieków komunalnych i przemysłowych, technologii ich oczyszczania oraz określania wpływu na odbiornik ścieków. Absolwent umie także przeciwdziałać zagrożeniom i chronić hydrosferę przed zanieczyszczeniami z powietrza, odpadami, z działalności rolniczej i przed ściekami oraz nadmierną eksploatacją. Absolwent umie również realizować ochronę wód z wykorzystaniem systemów informacji środowiskowej.
Program kształcenia na kierunku ochrona środowiska gwarantuje w szczególności nabycie takich umiejętności jak:
- pomiar stanu zanieczyszczenia różnych elementów środowiska naturalnego,
- wykonywanie wybranych oznaczeń analitycznych,
- prowadzenie badań chemicznych,
- postępowanie w przypadku awarii, w tym również i nadzwyczajnych zagrożeń natury żywiołowej (pożary, powodzie, itp.),
- obsługa urządzeń i aparatury używanej w ochronie środowiska,
- praca z mediami szkodliwymi i niebezpiecznymi.
Poza wiedzą techniczno-technologiczną studenci zdobywają wiadomości i umiejętności z innych niezbędnych w sprawowaniu funkcji kierowniczych dziedzin, a mianowicie:
- zarządzania zespołami ludzkimi,
- wyceny strat powodowanych w środowisku naturalnym przez działalność człowieka,
- znajomości aktów prawnych i umiejętności ich interpretacji oraz wykorzystania,
- sporządzania programów działań w zakresie ochrony środowiska z uwzględnieniem nakładów i efektów,
- opanowania języków obcych w zakresie niezbędnym do porozumiewania się i studiowania,
- literatury zagranicznej (Uczelnia oferuje do wyboru lektoraty z języka: angielskiego,
- francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego na różnych poziomach zaawansowania).