Gospodarka w ekosystemach leśnych
Specjalność gospodarka w ekosystemach leśnych jest przygotowana pod kątem osób zatrudnionych, bądź planujących zatrudnienie w nadleśnictwach lub przedsiębiorstwach zajmujących się pozyskiwaniem drewna. Niektórzy absolwenci tej specjalności znajdują zatrudnienie w tartakach i zakładach stolarskich.
Kwalifikacje absolwenta
Kwalifikacje absolwenta studiów I stopnia na kierunku ochrona środowiska jest w specjalności gospodarka w ekosystemach leśnych wzbogacona o wiedzę z zakresu problematyki leśnej ze szczególnym uwzględnieniem ekologicznych podstaw gospodarki leśnej, zarządzania gospodarstwem leśnym, technik i technologii stosowanych w leśnictwie, inżynierii leśnej, ochrony, a także urządzania lasu. Wiedza ta pozwala na podejmowanie działań w zakresie ochrony i kształtowania środowiska leśnego, a także na zdobycie umiejętności przeciwdziałania jego zagrożeniom oraz na samodzielne rozwiązywanie problemów dotyczących gospodarki leśnej. Absolwent tej specjalności potrafi zastosować nowoczesne techniki i technologie w leśnictwie oraz podejmować decyzje w zakresie zarządzania gospodarstwem leśnym z uwzględnieniem podstaw ekologicznych, zasad rozwoju zrównoważonego oraz wielofunkcyjności lasu. Zna zasady tworzenia infrastruktury leśnej i organizacji produkcji oraz ochrony ekosystemów leśnych.
Absolwent specjalności gospodarka w ekosystemach leśnych jest przygotowany do pracy w administracji leśnej, jednostkach badawczych lasów, przyrodniczych organizacjach pozarządowych oraz po uzyskaniu przygotowania pedagogicznego w szkolnictwie wyższym.
Program kształcenia na kierunku ochrona środowiska gwarantuje w szczególności nabycie takich umiejętności jak:
- pomiar stanu zanieczyszczenia różnych elementów środowiska naturalnego,
- wykonywanie wybranych oznaczeń analitycznych,
- prowadzenie badań chemicznych,
- postępowanie w przypadku awarii, w tym również i nadzwyczajnych zagrożeń natury żywiołowej (pożary, powodzie, itp.),
- obsługa urządzeń i aparatury używanej w ochronie środowiska,
- praca z mediami szkodliwymi i niebezpiecznymi.
Poza wiedzą techniczno-technologiczną studenci zdobywają wiadomości i umiejętności z innych niezbędnych w sprawowaniu funkcji kierowniczych dziedzin, a mianowicie:
- zarządzania zespołami ludzkimi,
- wyceny strat powodowanych w środowisku naturalnym przez działalność człowieka,
- znajomości aktów prawnych i umiejętności ich interpretacji oraz wykorzystania,
- sporządzania programów działań w zakresie ochrony środowiska z uwzględnieniem nakładów i efektów,
- opanowania języków obcych w zakresie niezbędnym do porozumiewania się i studiowania,
- literatury zagranicznej (Uczelnia oferuje do wyboru lektoraty z języka: angielskiego,
- francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego na różnych poziomach zaawansowania).