Studia I Stopnia- Informatyka

Bezpośredni kontakt z przedstawicielem Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu

Aby się skontaktować, należy najpierw zaakceptować Politykę prywatności

Szczegóły Studia I Stopnia- Informatyka - W ciągu tygodnia - Radom - Mazowieckie

  • Cele
    Informatyka to dziedzina, która rozwija się dynamicznie, stwarzając wciąż nowe wyzwania i szanse rozwoju. Większość zawodów wymaga choćby podstawowej wiedzy informatycznej. Co czwarte nowe miejsce pracy w krajach Unii Europejskiej tworzone jest w obszarze telekomunikacji, Internetu, technologii informacyjnych i informatyki. Kształcenie na kierunku informatyka obejmuje wiedzę ogólną i specjalistyczną oraz kształtowanie praktycznych umiejętności w zakresie programów i systemów informatycznych. Program studiów opracowany jest tak, aby student zdobył umiejętności: m.in. budowy i eksploatacji elementów składowych systemów informatycznych zgodnie z wymaganiami rynku, administrowania średniej wielkości systemami informatycznymi, tworzenia i zarządzania serwisami internetowymi oraz zarządzania przedsięwzięciami informatycznymi. Zajęcia prowadzone przez specjalistów z dużym doświadczeniem praktycznym opierają się na poglądowych metodach wykładu oraz o zajęcia laboratoryjne przy użyciu nowoczesnego sprzętu i oprogramowania.
  • Praktyki
    Studenci muszą mieć możliwość sprawdzania swojej wiedzy w realnych warunkach, zweryfikowania jej w konkretnych sytuacjach zawodowych, a także zaprezentowania się ewentualnym pracodawcom. Z uwagi na to, studenci w czasie trwania studiów odbywają 15 tygodni praktyk zawodowych. Praktyki zawodowe w naszej uczelni stanowią integralną część programu studiów, a ich odbycie jest warunkiem uzyskania dyplomu. Miejscami praktyk dla studentów są wiodące przedsiębiorstwa krajowe i zagraniczne. Do chwili obecnej zawarto 500 porozumień dotyczących współpracy w zakresie studenckich praktyk zawodowych z różnymi podmiotami w Polsce jak i za granicą. Dzięki temu nasi studenci zdobywają już podczas studiów ważne na dzisiejszym rynku pracy doświadczenie zawodowe. Wielu z nich zostaje zatrudnionych w firmach, w których odbywają praktyki zawodowe. Organizacją praktyk studenckich zajmuje się Biuro Kariery WSH w Radomiu
  • Profil słuchacza / wymogi
    Propozycja podjęcia studiów inżynierskich w WSH kierowana jest do absolwentów wszelkich typów szkół średnich, szkół pomaturalnych, a także do pracowników firm i instytucji pragnących podnieść swoje kwalifikacje zawodowe poprzez zdobycie wyższego wykształcenia.
  • Tutuł uzyskany
    Inżynier
  • Szczegółowe informacje
    Studia inżynierskie w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu trwają 3,5 roku
    (7 semestrów) i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. Absolwenci naszej Uczelni otrzymują dyplom dokumentujący uzyskanie wyższego wykształcenia zawodowego, pozwalający na kontynuację nauki na studiach uzupełniających magisterskich (SUM) lub studiach podyplomowych.

    Przy konstruowaniu planu studiów inżynierskich uwzględniono najnowsze zdobycze nauki oraz opinie wybitnych specjalistów z dziedziny informatyki. Dzięki temu studenci uzyskają gruntowną wiedzę z zakresu informatyki, techniki, nauk ekonomicznych i dyscyplin pomocniczych, a przez to wszechstronne przygotowanie do pracy zawodowej. Nowoczesność planu studiów i stosowanych technik kształcenia, a także wprowadzenie oprócz przedmiotów informatycznych dużej liczby przedmiotów ekonomicznych zwiększa szanse absolwentów na sprostanie wymogom obecnego rynku pracy.

    Studia obejmują:
    - wykłady,
    - ćwiczenia,
    - konwersatoria,
    - laboratoria komputerowe,
    - warsztaty menedżerskie,
    - gry decyzyjne i symulacyjne,
    - lektoraty języków obcych
    - seminaria podzielone w toku studiów na trzy części:
    I grupa - przedmioty podstawowe i kształcenia ogólnego,
    II grupa - przedmioty kierunkowe,
    III grupa - przedmioty specjalizacyjne i specjalnościowe.

    Studia prowadzone są w trybach:

    - dziennym (zajęcia od poniedziałku do piątku),
    - zaocznym (zajęcia w formie zjazdów sobotnio-niedzielnych).

    Nauka języków obcych

    Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu umożliwia studentom naukę sześciu języków obcych:
    - języka angielskiego,
    - języka francuskiego,
    - języka niemieckiego,
    - języka hiszpańskiego,
    - języka włoskiego,
    - języka rosyjskiego.

    W trakcie studiów studenci realizują ok. 600 godzin nauki języków obcych.
    Studenci studiów dziennych wybierają jeden z oferowanych przez Uczelnię języków obcych - jako język prowadzący i drugi jako język uzupełniający.
    Język prowadzący realizowany jest w wymiarze od czterech do sześciu godzin tygodniowo przez pięć semestrów.
    Program nauki języków obcych został tak skonstruowany, aby po jego całkowitym zrealizowaniu student był dobrze przygotowany do przystąpienia do międzynarodowego egzaminu językowego z co najmniej jednego języka.
    Studenci studiów zaocznych wybierają jeden język obcy.
    Przygotowany przez specjalistów program nauczania języków obcych zapewnia opanowanie ich w odpowiednim stopniu nawet przez osoby nie mające z nim wcześniejszych kontaktów.
    Doświadczeni lektorzy umożliwiają każdemu studentowi osiąganie bardzo dobrych wyników, przykładając szczególną wagę do umiejętności porozumiewania się i znajomości specjalistycznego słownictwa.
    Dla zainteresowanych studentów organizowane są ponadobowiązkowe zajęcia
    z języków obcych przygotowujące do uzyskania certyfikatu również z drugiego języka obcego.

    Program studiów opiera się na zajęciach dydaktycznych m.in. z zakresu:

        *
          algorytmów i struktur danych
        *
          sieci komputerowych
        *
          technologii internetowych
        *
          transmisji danych
        *
          grafiki komputerowej i multimediów
        *
          metod i języków programowania
        *
          inżynierii oprogramowania
        *
          baz danych oraz administrowania serwerami sieciowymi
        *
          dbania o bezpieczeństwo systemów komputerowych
        *
          kierowania projektami informatycznymi


    Perspektywy zawodowe
     

    Absolwent kierunku informatyka zdobywa umiejętność efektywnej pracy indywidualnej i zespołowej w zakresie pracy nad serwisami internetowymi, projektami graficznymi w agencjach i firmach reklamowych, tworzeniem aplikacji niezbędnych mu w dalszej pracy, projektowaniem sieci komputerowych, administrowaniem systemami informatycznymi oraz zarządzaniem projektami informatycznymi. Młody inżynier informatyk znajdzie zatrudnienie nie tylko w wyspecjalizowanych firmach zajmujących się wytwarzaniem, ochroną, wdrażaniem i konserwacją systemów informatycznych, ale również w różnych sektorach gospodarki - w przemyśle, biznesie, administracji, usługach informatycznych, jak również jednostkach naukowo-badawczych i edukacyjnych. Absolwent może znaleźć zatrudnienie jako: projektant i twórca oprogramowania, pracownik naukowy, administrator złożonych systemów informatycznych i sieci komputerowych, specjalista od bezpieczeństwa systemów informatycznych lub na innych stanowiskach związanych z komputeryzacją firmy lub urzędu.

     

    Specjalności:
    Technologie internetowe


    Koncepcja studiów

    Internet stał się nieodłącznym elementem życia. Dzięki globalnej sieci można łatwo i szybko komunikować się, zbierać i przetwarzać informacje. Studia z zakresu technologii internetowych pozwalają zdobyć niezbędną wiedzę z zakresu podstaw telekomunikacji, sieci komputerowych, technologii publikowania i programowania w sieci Web, a także technik i budowy przeglądarek sieciowych oraz metod udostępniania baz danych w Internecie. W trakcie studiów student wzbogaci swą wiedzę o zagadnienia bezpieczeństwa sieci komputerowych oraz nabędzie umiejętności stosowania technik multimedialnych w Internecie.

    Studia koncentrują się na następujących zagadnieniach:

     

        *
          współczesne techniki informatyczne
        *
          administrowanie systemami informatycznymi
        *
          metodyka projektowania systemów informatycznych
        *
          systemy informatyczne w zarządzaniu
        *
          transmisja danych


    Perspektywy zawodowe

    Ukończenie tej specjalności j przygotowuje zarówno do  tworzenia interfejsów czy dostosowywania oprogramowania licencjonowanego, jak i do tworzenia samodzielnych aplikacji mających zastosowanie w szeroko pojętym biznesie elektronicznym (e-biznesie). Absolwent będzie posiadał wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu projektowania i realizacji aplikacji internetowych, a także nowoczesnych  technologii sieciowych zarówno przewodowych, jak i  bezprzewodowych. Inżynier tej specjalności może znaleźć zatrudnienie m.in. w: firmach z branży ISP (Internet Services Providers), firmach software'owych, agencjach konsultingowych.  Może również pracować w różnego rodzaju instytucjach, których działalność obejmuje wykorzystywanie baz danych np.: w firmach ubezpieczeniowych, urzędach państwowych, administracji. Atrakcyjną alternatywą jest również prowadzenie własnej działalności gospodarczej i świadczenie usługi w tym zakresie.

    Sieciowe systemy informatyczne

    Koncepcja studiów

    Specjalność ta ukierunkowana jest na  wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne w zakresie rozwiązywania problemów technicznych związanych z projektowaniem, budowaniem i administrowaniem sieci komputerowych. Student pozna podstawy serwerów sieciowych, a także metody transmisji danych z użyciem mediów przewodowych i bezprzewodowych, przyswoi wiedzę z zakresu konfigurowania i zarządzania serwerami sieciowymi oraz zapewnienia bezpieczeństwa dla stworzonych przez siebie sieci komputerowych.

    Zagadnienia poruszane na zajęciach obejmują tematykę, m.in. z zakresu:

     

        *
          metodyki projektowania systemów informatycznych
        *
          serwerów sieciowych
        *
          administrowania systemami sieciowymi
        *
          współczesnych technik informatycznych
        *
          transmisji danych


    Perspektywy zawodowe

    Absolwent specjalności systemy i sieci informatyczne jest przygotowany do projektowania  i eksploatacji sieci i systemów teleinformatycznych, m.in. na potrzeby systemów podejmowania decyzji, w szczególności tworzonych w oparciu o metody i techniki budowy systemów internetowych i wykorzystujących współczesne narzędzia administrowania i zarządzania systemami webowymi. Po ukończeniu tej specjalności student przygotowany zostanie do podjęcia pracy jako projektant i administrator systemów komputerowych oraz sieci, programista, operator lub serwisant systemów informatycznych. Absolwent tej specjalności nabędzie również umiejętności zawodowe pozwalające mu na pracę w ośrodkach projektujących systemy teleinformatyczne przeznaczone dla różnych branż oraz w firmach wdrażających i eksploatujących systemy teleinformatyczne. Znajdzie on również zatrudnienie w podmiotach gospodarczych, instytucjach, samorządach terytorialnych, które pracują w sieci, a także wszędzie tam, gdzie wykorzystywany jest Internet.

    Grafika i techniki multimediale

    Koncepcja studiów

    Grafika komputerowa i multimedia są działami informatyki niezbędnymi w dzisiejszym świecie do tworzenia materiałów wizualnych, które są przeznaczone do druku, na ekran monitora lub do projekcji kinowych. Wizualizacje można tworzyć od podstaw lub z wykorzystaniem zdjęć, ilustracji zdigitalizowanych za pomocą skanera, aparatu i kamery. Celem studiów jest zapoznanie studenta z obsługą programów graficznych, zastosowań grafiki, rodzajem mediów i obszarami ich wykorzystania. Zdobyta wiedza oraz uzyskane przez studenta umiejętności pozwalają na integrowanie tekstu, dźwięku, grafiki, animacji oraz sekwencji wideo przy tworzeniu prezentacji multimedialnych. Dodatkowo program studiów obejmuje programowanie w środowisku Internetu i sieci korporacyjnych z uwzględnieniem technologii WWW, modelowania i oceny efektywności pracy struktur Internetu.

    Studia na tej specjalności koncentrują się na następujących zagadnieniach:

        *
          programowanie w środowiskach graficznych
        *
          tworzenie trójwymiarowej grafiki komputerowej
        *
          przetwarzanie i analiza obrazu w technice
        *
          środowiska graficzne w zastosowaniach technicznych
        *
          współczesne techniki informatyczne i multimedialne
        *
          komunikacja wizualna


    Perspektywy zawodowe

    Specjalność kształci inżynierów, którzy potrafią wykorzystać najnowsze dziedziny grafiki komputerowej, techniki multimedialne oraz szybko dostosowują się do zmian rynkowych. Absolwent będzie przygotowany do twórczego rozwijania zastosowań i narzędzi grafiki komputerowej na potrzeby Internetu oraz multimediów, może być zatrudniany w sferze środków masowego przekazu, szczególnie w telewizji oraz agencjach reklamowych. Znajomość zastosowań grafiki w technice, w tym zapisu konstrukcji oraz wizualizacji, umożliwia młodym inżynierom podjęcie pracy w licznych firmach zajmujących się tworzeniem gier komputerowych, biurach projektowych, ośrodkach badawczo - rozwojowych.

    Systemy informatyczne w zarządzaniu

    Koncepcja studiów

    Jedną z głównych funkcji procesów zarządzania firmą jest zastosowanie gotowych technik informatycznych, które po przetworzeniu umożliwiają podejmowanie skutecznych decyzji w przedsiębiorstwie. Wybierając tę specjalność student poza uniwersalną wiedzą ekonomiczną i menedżerską uzyska wiadomości w zakresie specjalistycznych zastosowań technik informatycznych i nowoczesnych technologii w zarządzaniu, a także w informatycznej obsłudze przedsiębiorstwa. Nauczy się posługiwać narzędziami modelowania procesów gospodarczych, projektowania zmian usprawniających je oraz będzie potrafił zarządzać projektami informatycznymi. Zagadnienia poruszane na zajęciach obejmują także języki programowania służące do tworzenia aplikacji, systemy wspomagania decyzji oraz systemy zarządzające pracą firmy.

    Specjalność opiera się na zagadnieniach z następujących obszarów:

        *
          metody monitorowania i wdrażania projektów informatycznych
        *
          języki modelowania projektów
        *
          metody pozyskiwania środków na przedsięwzięcia informatyczne
        *
          metodyka projektowania systemów informatycznych
        *
          współczesne technikami informatycznymi


    Perspektywy zawodowe

     

    Absolwent poza umiejętnościami z zakresie programowania i administracji systemów komputerowych zdobędzie umiejętności ich zastosowania w tworzeniu i wdrażaniu nowych rozwiązań informatycznych i technologicznych w dużych przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych. Pozyska również praktyczne umiejętności planowania, zarządzania i realizacji projektów przy wykorzystaniu narzędzi informacyjnych. Po ukończeniu tej specjalności student może znaleźć zatrudnienie jako analityk systemu informatycznego lub na innym stanowisku związanym z komputeryzacją przedsiębiorstwa. Może zajmować się również zarządzaniem projektami informatycznymi. Będzie  przygotowany m.in. do pracy w zakresie: wdrażania innowacyjnych technologii i systemów informatycznych oraz do tworzenia aplikacji WWW.
    Bezpieczeństwo systemów informatycznych

Inne informacje związane z informatyka

Używamy ciasteczek własnych oraz ciasteczek stron trzecich w celu doskonalenia naszych usług.
Kontynuując przeglądanie strony, automatycznie wyrażasz zgodę na wykorzystanie ciasteczek.
Zobacz więcej  |