Szczegółowe informacje
ZDROWIE PUBLICZNE
Specjalności:
* dietetyka,
* higiena (komunalna, żywności, bhp),
* menedżer zdrowia,
* opieka domowa (opieka nad chorymi, dziećmi i osobami starszymi),
* optyka stosowana,
* pielęgnacja zdrowia i urody,
* protetyka stosowana (słuchu, wzroku, narządów ruchu),
* ratownictwo medyczne,
* technologie i techniki farmaceutyczne, technologie i techniki stomatologiczne
Opracowując koncepcję kształcenia, plan, i program studiów posłużono się doświadczeniami uczelni, które aktualnie prowadzą taki kierunek studiów, a w szczególności Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wychodząc naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu uczelnia uruchomiła nowy kierunek studiów licencjackich zdrowie publiczne, na którym przygotowywać się będzie wysokokwalifikowanych specjalistów zdolnych do reformowania i dostosowania tego sektora do gospodarki rynkowej oraz wymogów i standardów Unii Europejskiej, której wkrótce Polska stanie się członkiem.
Po trzecim semestrze studenci wybierają jedną z dwóch specjalności: MENEDŻER ZDROWIA lub PIELĘGNACJA ZDROWIA I URODY.
MENEDŻER ZDROWIA
Aktualne przeobrażenia życia społecznego-gospodarczego w naszym kraju objęły swym zasięgiem tak ważną dziedzinę jak zdrowie obywateli i jego ochrona. Dotychczasowe modele funkcjonowania służby zdrowia, opieki zdrowotnej i ubezpieczeń zdrowotnych stały się niewydolne i daleko odbiegające od wymogów gospodarki rynkowej. Coraz dotkliwiej odczuwa się w tym sektorze złą organizację pracy, obsługi pacjentów, marnotrastwo i chroniczny niedosyt finduszy publicznych na finansowanie bieżącej działalności. Równie dotkliwy jest brak wysokwalifikowanych kadr zdolnych nowocześnie zarządzać, brak nowoczesnych menedżerów, którzy posiadając wiedzę o człowieku, jego zdrowiu i problemach z tym związanych będą w stanie wprowadzać do służby zdrowia nowoczesne metody zarządzania i elementy gry rynkowej. Można zaryzykować twierdzenie, ze ów niewydolny system "bankrutuje" z powodu braku specjalistów od zarządzania, gospodarowania finansami, planowania i nowoczesnej organizacji pracy.
Absolwent kierunku zdrowie publiczne posiadać będzie wiedzę:
humanistyczną, pozwalającą poznać człowieka, jego problemy i potrzeby funkcjonowania w świecie;
- medyczną (na poziomie propedeutycznym) pozwalającą poznać człowieka jako istotę biologiczno - społeczną oraz wiążące się z tym problemy i patologie, zagrożenia zdrowia i jego ochrony;
ekonomiczno - finansowo - prawną, pozwalającą zrozumieć mechanizmy gospodarki rynkowej, problemy organizacji i zarządzania w służbie zdrowia i opiece zdrowotnej, kierowania zespołem ludzkim, planowania i zarządzania różnymi gałęziami systemu opieki zdrowotnej.
Absolwent posiadać będzie także szereg umiejętności takich jak: kierowanie, planowanie i realizacja różnych przedsięwzięć w sektorze zdrowia publicznego, swobodne nawiązywanie kontaktów z ludźmi oparte na umiejętności wykorzystania nowoczesnych środków przekazu oraz posługiwania się językami obcymi.
Dużą wagę przywiązywać się będzie do kształcenia umiejętności praktycznych. Studenci odbywać będą praktyki zawodowe w różnych instytucjach ochrony zdrowia, kasach chorych itp.
Zdobywając umiejętności i nawyki menedżerskie absolwent będzie przygotowany do zajmowania kierowniczych stanowisk w placówkach administracji terenowej (ZOZ-y), szpitalach, przychodniach, kasach chorych oraz innych jednostkach reformującego się systemu opieki zdrowotnej w Polsce.
PIELĘGNACJA ZDROWIA I URODY
Ostatnio odnotowuje się wielki wzrost zainteresowania społeczeństwa usługami z zakresu kosmetyki. Kosmetyka lekarska to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką mającą na celu opóźnienie zewnętrznych oznak starzenia się, jak i zachowania jak najdłużej sprawności życiowej oraz zagadnieniami leczniczymi dotyczącymi tych zmian skórnych, które szczególnie niekorzystnie wpływają na wygląd zewnętrzny. Kosmetyka lekarska zajmuje się również zagadnieniami związanymi z upiększaniem, składem preparatów kosmetycznych i ich zastosowaniem oraz wpływem na poszczególne rodzaje skóry oraz korygowaniem wad, co jest niezwykle ważne dla psychiki człowieka.
Tak więc kosmetologia skupia w sobie wiele dziedzin medycyny: dermatologia, fizjologia, histologia, alergologia czy mikrobiologia.
W celu podniesienia prestiżu tego zawodu zrodził się pomysł utworzenia specjalności na kierunku Zdrowie Publiczne, pod nazwą Pielęgnacja Zdrowia i Urody. Absolwenci uzyskują tytuł licencjata kosmetologa.
Oprócz przedmiotów podstawowych i kierunkowych w planie zajęć uwzględniono następujące przedmioty specjalistyczne:
Fizjologia (z patofizjologią)
Histologia
Biochemia (z alergologią)
Mikrobiologia (z immunologią)
Dermatologia
Fizykoterapia
Kosmetologia
Pracownia Kosmetyki
.Chemia kosmetyczna
Pracownia chemii kosmetycznej
Sensoryka i środki zapachowe