-
Cele
Kierunek zdrowie publiczne umożliwia, po sześciu semestralnych studiach, uzyskanie tytułu zawodowego licencjata. Nauka na tym kierunku gwarantuje absolwentom opanowanie podstawowej wiedzy o organizmie człowieka, obejmującej anatomię i fizjologię, a także zagadnienia dotyczące zdrowia i choroby ze szczególnym uwzględnieniem promocji. Wśród przedmiotów podstawowych student zapozna się z elementami ekonomii, prawa i socjologii, co umożliwi mu nabycie praktycznych umiejętności zawodowych, pozwalających na włączenie się w realizację zadań instytucji państwowych, samorządowych, społecznych i prywatnych funkcjonujących w sferze promocji i ochrony zdrowia. Będzie też mógł zajmować wykonawcze stanowiska w administracji publicznej i w organizacjach pozarządowych zajmujących się problematyką zdrowia publicznego. Z uwagi na specyfikę uczelni, absolwent otrzyma szczególnie staranne przygotowanie w zakresie technologii informatycznych oraz nowoczesnych medycznych systemów informatycznych. Uczelnia została przyjęta do programu Socrates (Erasmus) , w ramach którego, odbywa się wymiana studentów oraz nauczycieli akademickich z uczelniami z zagranicy, między innymi z Engineering College of Copenhagen (Dania) – w zakresie informatyki i North Wales School of Art & Design (Walia) – w zakresie grafiki. Nasz program studiów uwzględnia Europejski System Punktów Kredytowych (ECTS ). Wkrótce rozpocznie sie także współpraca w ramach kierunku Zdrowie Publiczne.
-
Profil słuchacza / wymogi
Śląska Wyższa Szkoła Informatyczno-Medyczna będąca uczelnią niepubliczną przyjmuje kandydatów na podstawie złożonych dokumentów: * Świadectwo dojrzałości w oryginale lub odpis * Orzeczenie lekarskie o zdolności do podjęcia nauki w Szkole Wyższej * Kserokopia dowodu osobistego - str. 1,2,3,6. w przypadku nowego dowodu - awers i rewers dokumentu * Kserokopia książeczki wojskowej - str. 2,3,6,7 * Podanie do Rektora o przyjecie na studia (druk SWSI) * Informacje o ubezpieczeniu (druk SWSI) * Umowa finansowa (druk SWSI) * Potwierdzenie wpłaty opłaty rektutacyjnej * Cztery fotografie * Ankieta rekrutacyjna
-
Tutuł uzyskany
Licencjat
-
Szczegółowe informacje
Studia I Stopnia (stacjonarne, niestacjonare) Zdrowie Publiczne
Studenci mogą pogłębiać swoją wiedzę w następujących specjalnościach:
Bezpieczeństwo i higiena pracy:
daje absolwentowi wiedzę i umiejętności w zakresie oceny zagrożeń w procesach pracy oraz organizowania pracy w sposób zapewniający jej bezpieczne i higieniczne wykonywanie. Absolwenci mają szanse na znalezienie zatrudnienia w różnych przedsiębiorstwach, które obowiązują przepisy dotyczące służby BHP.
Nadzór sanitarno-epidemiologiczny:
specjalność wyposaża absolwenta w wiedzę oraz praktyczne umiejętności prowadzenia kontroli, pracy administracyjnej, realizacji programów zdrowotnych i oceny ich skuteczności oraz sprawowania nadzoru nad warunkami higieny środowiska, pracy, żywności, wypoczynku i rekreacji. Specjalność daje podstawy do ubiegania się o zatrudnienie w Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej
Administrowanie i zarządzanie w jednostkach ochrony zdrowia:
absolwenci będą wyposażeni w wiedzę umożliwiającą podjęcie pracy w administracji szpitala lub przychodni oraz umiejętności z zakresu prowadzenia statystyki sprawozdawczej, rozliczeń z ubezpieczeniem zdrowotnym, sprzedaży i marketingu usług, planowania i realizacji procesów zamówienia i zaopatrzenia oraz ich kontroli, a także przygotowania, realizacji i ewaluacji programów zdrowotnych.
Administracja i zarządzanie publiczne:
miejscem pracy absolwenta będzie wydział zdrowia lub polityki społecznej w każdym rodzaju administracji - urzędzie gminy, starostwie, urzędzie marszałkowskim lub wojewódzkim, urzędach centralnych. Umiejętności praktyczne pozwolą sprawnie poruszać się wśród aktów prawa administracyjnego i przepisów szczegółowych polityki społecznej i zdrowia publicznego. Dodatkowa wiedza z promocji zdrowia i umiejętność programowania polityki zdrowotnej umożliwi absolwentowi realizację ustawowych zadań w tym zakresie.
Higiena stomatologiczna:
wiedza i umiejętności praktyczne absolwentów pozwolą podjąć pracę w zakładach opieki zdrowotnej o profilu stomatologicznym lub samodzielnie prowadzić gabinet profilaktyki stomatologicznej.
A. Przedmioty kształcenia ogólnego
1 Język angielski
2 Technologie informacyjne
3 Filozofia w medycynie
4 Etyka
5 Historia zdrowia publicznego
6 Ochrona własności intelektualnej
7 BHP i ergonomia
8 Szkolenie BHP
9 Przysposobienie biblioteczne
10 Wychowanie fizyczne
B. Przedmioty podstawowe
11 Podstawy prawa
12 Podstawy ekonomii
13 Podstawy socjologii
14 Podstawy psychologii
15 Podstawy ochrony środowiska
16 Podstawy biostatystyka
17 Podstawy demografii
18 Nauka o człowieku
19 Propedeutyka medycyny
C. Przedmioty kierunkowe
20 Propedeutyka zdrowia publicznego
21 Podstawy promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej
22 Podstawy epidemiologii
23 Ekonomia i finanse
24 Organizacja i zarządzanie
25 Podstawy nadzoru sanitarno-epidemiologicznego
26 Podst. ubezpieczeń społecznych i zdrowotnej
27 Podstawy polityki społecznej i zdrowotnej
28 Problemy zdrowia w skali międzynarodowej
29 Ratownictwo medyczne
30 Podstawy żywienia człowieka
31 Podstawy zdrowia środowiskowego
32 Kwalifikowana pierwsza pomoc
33 Systemy informatyczne w medycynie
34 Praktyczna nauka zawodu
PRZEDMIOTY WŁAŚCIWE DLA POSZCZEGÓLNYCH SPECJANOŚCI
REALIZOWANE SĄ PO SEMESTRZE 4 DLATEGO NIE ZAMIESZCZONO
ICH W POWYŻSZYM ZESTAWIENIU