Szczegółowe informacje
Studia I Stopnia: Zarządzanie
Od roku akademickiego 2008/2009 studia prowadzone będą w dwóch specjalnościach:
Finanse i Rachunkowość
Zarządzanie w Administracji
Programy i plany studiów na kierunku – Zarządzanie- zostały opracowane zgodnie ze standardami kształcenia opublikowanymi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego po dokonaniu standaryzacji przez Radę Główną Szkolnictwa Wyższego. Obejmują one wszystkie składniki treści programowych, tj, 300 godzin dydaktycznych w grupie treści podstawowych i 300 godzin dydaktycznych w grupie treści kierunkowych. Łącznie liczba godzin dydaktycznych na studiach prowadzonych w trybie stacjonarnym wynosi 2000 w ciągu 6 semestrów, a w trybie niestacjonarnym – 1200 godzin dydaktycznych w ciągu 6 semestrów.
Program studiów prowadzony jest w systemie ECTS, zapewniającym porównywalność i w konsekwencji uznawanie dyplomów w krajach Unii Europejskiej. Oferta programowa jest na bieżąco aktualizowana.
Studenci kierunku Zarządzanie - w trakcie trzyletnich studiów nabywają wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych, zarządzania i prawa, a także z dyscyplin komplementarnych oraz uzyskują umiejętności analizowania otoczenia przedsiębiorstwa, środowiska rynkowego i konkurencyjnego firmy oraz tworzenia strategii marketingowych. Równocześnie zapoznają się z analizą jego zasobów wewnętrznych, z zasadami planowania strategii rozwoju i działania, a więc z zarządzaniem logistyką, produkcją, personelem, kapitałem, technologią i informacją. Kluczową umiejętnością absolwentów tego kierunku jest przygotowanie do opracowania, wdrażania i kontroli programów operacyjnych i strategii przedsiębiorstwa. Będą przygotowani do realizacji podstawowych funkcji zarządzania procesami (przedsięwzięciami) w organizacjach o charakterze gospodarczym, administracyjnym lub bezpieczeństwa publicznego.
Charakterystyka specjalności – Finanse i Rachunkowość.
Studia licencjacki na specjalności Finanse i Rachunkowość przygotowują specjalistów, którzy w oparciu o zdobytą wiedzę teoretyczną i nabyte umiejętności praktyczne są przygotowani do prowadzenia rachunkowości i zarządzania finansami w administracji, przedsiębiorstwach oraz innych jednostkach organizacyjnych.
Charakterystyka specjalności – Zarządzanie w Administracji
Specjalność Zarządzanie w Administracji pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do pełnienia funkcji urzędnika państwowego i samorządowego na wszystkich szczeblach administracji. Studiujący na tej specjalności, obok przedmiotów kierunkowych z zakresu zarządzania, mają również zajęcia z przedmiotów o charakterze typowo prawno-administracyjnym, co daje w efekcie bardzo poszukiwane na rynku pracy połączenie wiedzy z dwóch różnych obszarów jakimi są biznes i Prawo.
Perspektywy zawodowe
Absolwent specjalności Finanse i Rachunkowość może pracować w instytucjach finansowych sektora bankowego i ubezpieczeniowego, komórkach księgowości, rachunku kosztów i rachunkowości zarządczej przedsiębiorstw, biurach rachunkowych, kancelariach podatkowych. Specjalność ta przygotowuje również do prowadzenia własnej firmy, w tym biura rachunkowego.
Absolwent specjalności Zarządzanie w Administracji może podjąć zatrudnienie w jednostkach administracji publicznej i samorządowej oraz administracji europejskiej, a także jako konsultant w zakresie współpracy regionalnej i zarządzania projektami unijnymi. Może podjąć zatrudnienie jako specjalista ds. zarządzania w administracji, doradca ds. procedur i przepisów prawnych w zarządzaniu.
Przykładowe przedmioty na kierunku zarządzanie:
Ø Podstawy zarządzania
Ø Nauki o organizacji
Ø Mikroekonomia
Ø Finanse
Ø Prawo
Ø Matematyka
Ø Statystyka
Ø Zachowania organizacyjne
Ø Zarządzanie projektami
Ø Zarządzanie zasobami ludzkimi
Ø Zarządzanie jakością
Ø Informatyka w zarządzaniu
Ø Marketing
Ø Badania marketingowe
Ø Rachunkowość finansowa
Ø Finanse przedsiębiorstwa
Ø Procesy informacyjne w zarządzaniu
Ø Bezpieczeństwo publiczne
Ø Dowodzenie
Ø Operacje i techniki operacyjne
Ø Zarządzanie w administracji
Ø Język obcy
Ø Praktyka
Na kierunku zarządzanie istnieje możliwość przygotowania przez uczelnię innych specjalności w zależności od wyboru studentów.
Formuła studiów umożliwia:
*
Indywidualizację tempa i sposobów nauki
*
Efektywne łączenie nauki z pracą zawodową i życiem rodzinnym
*
Bieżącą weryfikację zdobywanej wiedzy w praktyce zawodowej
*
Ratalny system płatności
*
Program nauczania oparty o uznane europejskie standardy kształcenia
*
5 języków obcych
*
Stały dostęp do internetu
*
Multimedialna biblioteka
*
Umiarkowane czesne
*
System pomocy materialnej (stypendia socjalne i naukowe)
*
Zniżki dla rodzin studiujących
*
Akademicki klub sportowy
*
Uczelnia złożyła wnioski o prowadzenie studiów magisterskich
*
Dla urzędów administracji zespolonej i niezespolonej, które zgłoszą 20-30 osób specjalne zniżki
*
Przyjęcia na studia odbywają się bez egzaminów wstępnych