Szczegółowe informacje
Charakterystyka
Na kształt współczesnego zglobalizowanego świata i poziom życia obywateli nowoczesnych państw w ogromnej mierze wpływają relacje zachodzące na poziomie współpracy ponadlokalnej i międzynarodowej. By zrozumieć, a następnie wpływać na mechanizmy rządzące siecią wzajemnych relacji i współpracy międzynarodowej, należy w pierwszej kolejności opanować umiejętność analizowania zjawisk zachodzących we własnym kraju, by następnie przyjąć szerszą perspektywę.
Celem studiów z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych jest dostarczenie wiedzy z pogranicza nauk prawnych, ekonomicznych i politycznych, która umożliwi absolwentowi zrozumienie i właściwą analizę relacji i zależności zachodzących na poziomie krajowym, a następnie w stosunkach międzynarodowych i gospodarce światowej - na płaszczyźnie gospodarczej, politycznej, społecznej i kulturowej.
O profesjonalizmie i doskonałym przygotowaniu do pracy absolwentów zadecyduje nie tylko przygotowanie teoretyczne, lecz również praktyczne umiejętności zawodowe, co umożliwi w konsekwencji zajmowanie odpowiedzialnych i dobrze płatnych stanowisk.
Perspektywy zawodowe
Absolwenci specjalności znajdą zatrudnienie na stanowiskach analityków i specjalistów średniego szczebla w administracji państwowej i samorządowej, organizacjach i instytucjach międzynarodowych lub krajowych współpracujących z zagranicą oraz firmach działających na rynku międzynarodowym, a także w specjalnościach niezwiązanych bezpośrednio z teorią i praktyką stosunków międzynarodowych.
Program nauczania
Przedmioty specjalnościowe
- stosunki międzynarodowe
- integracja europejska
- prawo międzynarodowe
- historia stosunków międzynarodowych
- geografia polityczna i gospodarcza
- teoria stosunków międzynarodowych
- współczesne systemy polityczne
- organizacje międzynarodowe
- polityka wspólnotowa
- międzynarodowe stosunki gospodarcze
- integracja gospodarcza w Europie
Informacje dodatkowe
Studia z zakresu Współczesnych stosunków międzynarodowych prowadzone są w ramach kierunku studiów "politologia". Studia prowadzone są w systemie dziennym, wieczorowym i zaocznym.
Wybór kierunku kształcenia dokonuje się po zaliczeniu 3-ego semestru poprzez złożenie w wyznaczonym czasie właściwej deklaracji. Warunkiem koniecznym do uruchomienia zajęć na wybranej specjalności jest zgłoszenie się na nią co najmniej 50 studentów.