Szczegółowe informacje
O KIERUNKU
Studia na kierunku turystyka i rekreacja w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Informatycznej są skierowane do tych osób, które są zainteresowane turystyką, ale jednocześnie mając pewne zdolności organizacyjne myślą o niej w kategoriach zarządzania. Dlatego też absolwent turystyki i rekreacji w WSEI będzie wyposażony w wiedzę ekonomiczną i prawną, jak również z zakresu zarządzania i organizacji, która pozwoli mu w przyszłości profesjonalnie zarządzać hotelami, biurami podróży, ośrodkami informacji turystycznej, koordynować prace związane z turystyką w administracji rządowej i samorządowej.
Podczas studiów studenci nauczą się wykonywania profesjonalnych analiz ekonomicznych zwłaszcza w mikroskali, w tym kalkulowania opłacalności przedsięwzięć turystycznych na terenie Polski i poza jej granicami. Wiedza z zakresu prawa pozwoli im na podejmowanie trafnych decyzji w sytuacjach nadzwyczajnych, które dość często zdarzają się przy organizacji imprez turystycznych.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent turystyki i rekreacji, to osoba wszechstronnie wykształcona, która będzie mogła prowadzić przedsiębiorstwo turystyczne lub zajmować samodzielne i odpowiedzialne stanowiska. To osoba doskonale władająca co najmniej jednym językiem obcym, obsługująca większość potrzebnych w pracy aplikacji, potrafiąca umiejętnie korzystać z wiedzy zawartej w Internecie. Absolwent tego kierunku dzięki realizowanym w programie przedmiotom z zakresu psychologii i socjologii będzie potrafił doskonale określić potrzeby swoich klientów, budować ciekawe i trafne propozycje związane z organizacją wypoczynku i turystyką.
Specjalności
Studenci studiujący na kierunku turystyka i rekreacja na studiach pierwszego stopnia (licencjackich) mogą wybrać jedną z trzech specjalności:
- turystyka biznesowa
- hotelarstwo
- turystyka krajowa i zagraniczna
TURYSTYKA BIZNESOWA
Na polskim rynku turystycznym coraz częściej wymaga się od obsługi profesjonalizmu i kompleksowej usługi. Biznesmeni, dyplomaci, członkowie międzynarodowych stowarzyszeń, dziennikarze czy politycy wybierając się w podróż służbową oczekują dopracowania jej w najdrobniejszych szczegółach, skoordynowania wielu spotkań z aktywnym wypoczynkiem, a przede wszystkim dyskretnej i profesjonalnej obsługi.
Studenci, którzy wybiorą turystykę biznesową zdobędą wiedzę niezbędną do organizacji podróży służbowych, kongresów, konferencji, imprez motywacyjnych, pikników firmowych oraz innych wydarzeń biznesowych takich jak targi, study tour, study press, imprezy korporacyjne i wiele innych.
Zajmując się w przyszłości obsługą tego rodzaju imprez absolwenci zostaną wyposażeni w wiedzę z zakresu organizacji i zarządzania, związaną z przemysłem spotkań, biegłą znajomość języka obcego, wiedzę z zakresu prawa, zarządzania zasobami ludzkimi czy pilotażu.
Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Informatyczna jest członkiem Meeting Professionals International (MPI), współpracuje także z Warsaw Convention Bureau, International Congress Convention Association (ICCA) oraz The Society of Incentives and Travels Executives (SITE).
Turystyka biznesowa to specjalność, która otwiera drzwi do wielkiej przygody, zachęca do łamania barier i tworzenia rzeczy nowych, modnych, unikatowych i niekonwencjonalnych. Jest sposobem na realizowanie własnych marzeń, a przede wszystkim aktywnością, dzięki której można zbudować sobie ciekawą przyszłość zawodową.
Korzyści związane ze studiowaniem turystyki biznesowej:
- studenci mogą, podobnie jak Uczelnia, zostać członkami MPI
- w ramach członkostwa w MPI oraz studiów studenci mają możliwość wyjazdów do wielu ciekawych miejsc na całym świecie
- mogą brać udział w międzynarodowych konferencjach w Londynie, Barcelonie, USA
- studenci mogą również uczestniczyć w organizacji wielu prestiżowych projektów
HOTELARSTWO
Studenci, którzy wybiorą specjalność hotelarstwo zdobędą wiedzę z zakresu prowadzenia obiektów hotelarskich, planowania działalności hotelarskiej jak i promocji oraz organizowania usług towarzyszących. Otrzymają informacje o funkcjonowaniu rynku i placówek hotelarskich w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Wiedza z zakresu organizacji i zarządzania pozwoli im w przyszłości samodzielnie zarządzać placówkami hotelarskimi, turystycznymi i rekreacyjno-sportowymi.
Absolwent specjalności hotelarstwo będzie posiadał szeroką wiedzę o procesach ekonomiczno-społecznych warunkujących rozwój hotelarstwa, będzie potrafił przeprowadzać imprezy turystyczno-pobytowe, organizować ich stronę gastronomiczną i kulturalną, a także promować aktywny wypoczynek. Będzie zorientowany w zasadach promocji hoteli i ekonomiczno-finansowych podstawach ich funkcjonowania. Po niezbędnej praktyce będzie specjalistą przygotowanym do pracy w obsłudze ruchu turystycznego i bezpośrednio w hotelach różnego typu, a także nabędzie podstawy wiedzy i umiejętności praktycznych do prowadzenia własnego hotelu.
TURYSTYKA KRAJOWA I ZAGRANICZNA
Studenci studiując na specjalności turystyka krajowa i zagraniczna zdobywają wykształcenie w zakresie organizacji turystyki krajowej i zagranicznej. Poznają zasady funkcjonowania krajowego i międzynarodowego rynku turystycznego, atrakcje, produkty oraz regiony turystyczne w kraju i na świecie, a także elementy informatyki w turystyce i hotelarstwie.
Uczestnicząc w zajęciach z zakresu ekonomii, prawa w turystyce, marketingu usług turystycznych i rekreacyjnych, metod i technik obsługi ruchu turystycznego oraz zagospodarowania turystycznego i rekreacyjnego uczą się umiejętnego połączenia wiedzy o turystyce z umiejętnościami zarządzania, co pozwoli im w przyszłości samodzielnie zarządzać placówkami turystycznymi.
Absolwent tej specjalności będzie przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach i instytucjach obsługujących krajowy i międzynarodowy ruch turystyczny, a także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie turystyki krajowej i zagranicznej.