Szczegółowe informacje
Przebieg studiów
Nauka na studiach zawodowych (I stopnia) znajdujących się w ofercie Uczelni trwa 3 lata (6 semestrów). Student, stosownie do własnych preferencji i możliwości może wybrać jeden z dwóch trybów studiów: stacjonarny lub niestacjonarny zaoczny. Na studiach stacjonarnych zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, na studiach niestacjonarnych zaocznych - program realizowanych jest w trakcie sobotnio-niedzielnych sesji zjazdowych odbywających się co 2 tygodnie. Zajęcia odbywają się w siedzibie Uczelni.
Studia kończą się egzaminem dyplomowym połączonym z obroną pracy dyplomowej i uzyskaniem tytułu licencjata. Absolwent studiów zawodowych zdobywa tym samym wykształcenie wyższe i uzyskuje możliwość podjęcia nauki na studiach II stopnia.
Ateneum - Szkoła Wyższa wykazując troskę o jakość kształcenia w naszej Uczelni dba, by absolwent opuszczający mury Ateneum był wszechstronnie wykształcony i wyposażony w praktyczne umiejętności przydatne na rynku pracy. Służyć temu mają oprócz prowadzonych przy użyciu nowoczesnych pomocy dydaktycznych wykładów, prowadzone m.in. w formie case-study zajęcia ćwiczeniowe. Niebagatelną rolę w procesie kształcenia studentów odgrywają obligatoryjne praktyki, w znalezieniu których Uczelnia stara się pomóc studentom.
Absolwent europeistyki jest przygotowany do podjęcia pracy w: w administracji państwowej i samorządowej; organizacjach pozarządowych; ośrodkach informacji europejskiej; korporacjach międzynarodowych, firmach zagranicznych, bankach, towaryzstawch ubezpieczeniowych działających na terenie Unii;instytucjach i organizacjach krajowych i międzynarodowych; organach Wspólnot Europejskich; placówkach kulturalnych, wydawnictwach i środkach masowego przekazu.
Absolwent studiów europeistyki otrzymuje tytuł zawodowy licencjata. Absolwent otrzymuje wiedzę interdyscyplinarną z zakresu nauk społecznych oraz umiejętność wykorzystania jej w pracy zawodowej. Zdobyta wiedza daje absolwentowi umiejętności analizowania procesów społecznych i politycznych dokonujących się w skali globalnej regionalnej, państwowej i lokalnej oraz wiedzę ekonomiczną i prawną z zakresu organizacji funkcjonowania współczesnych społeczeństw. Wiedza wzbogacona jest o historię Europy, uwarunkowania jej integracji, a także genezę powstania i zasady funkcjonowania Unii Europejskiej.
EUROPEISTYKA– SAMORZADNOŚĆ EUROPEJSKA I ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
studia I stopnia
L.p. Przedmiot
PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO
1 Język obcy
2 Wychowanie fizyczne
3 Technologia informacyjna
4 Logika
5 Ochrona własności intelektualnej z podstawami informacji naukowej
6 Bezpieczeństwo i higiena pracy
PRZEDMIOTY PODSTAWOWE
1 Psychologia ogólna i społeczna
2 Filozofia
3 Socjologia
4 Antropologia społeczna Europy
5 Społeczne i kulturowe aspekty integracji europejskiej
6 Ekonomia
7 Statystyka i demografia
8 Historia instytucji politycznych
9 Nauka o komunikowaniu
10 Nauka o polityce
11 Prawo wspólnotowe
12 Prawa socjalne i ochrona praw człowieka w UE
PRZEDMIOTY KIERUNKOWE
1 Historia społeczna Europy
2 Historia Polski XX wieku
3 Systemy polityczne w Europie
4 System polityczny RP
5 Marketing polityczny
6 Integracja gospodarcza w Europie
7 Instytucje i procesy decyzyjne w Unii Europejskiej
8 Wybrane polityki WE
9 Międzynarodowe stosunki polityczne
10 Regionalizm i federalizm w Europie
11 Europa w stosunkach międzynarodowych
12 Polska w Europie
13 Seminarium dyplomowe
PRZEDMIOTY SPECJALIZACYJNE
1 Europejskie prawo gospodarcze
2 Geografia polityczna i gospodarcza Europy
3 Samorząd i wspólnoty lokalne w Europie
4 Organizacje pozarządowe w Europie
5 Polityka regionalna
6 Fundusze europejskie a samorządy
7 Lobbing i sponsoring
8 Polityka rynku pracy
9 Wykłady do wyboru
Praktyka