SPECJALNOŚCI NA STUDIACH I STOPNIA
resocjalizacja z profilaktyką społeczną - absolwenci tej specjalności pozyskają wiedzę z zakresu rozpoznawania patologii i zagrożeń, a także współpracy z osobami społecznie niedostosowanymi. Zdobyte wiadomości pozwolą na rozpoznawanie zachowań patologicznych, ich diagnozowanie i zwalczanie. Przedmioty specjalizacyjne wyposażą studentów w narzędzia niezbędne do przeprowadzania procesu kształtowania norm społecznych i wartości wśród osób mających problemy z socjalizacją. Dzięki temu absolwenci będą mogli podejmować się trudnego zadania, jakim jest przywracanie społeczeństwu osób zagrożonych patologią lub skazanych na społeczną banicję. Absolwenci tej specjalizacji mają szansę na zatrudnienie w zakładach poprawczych i zakładach karnych, zespołach kuratorskiej służby więziennej, komisariatach policji, policyjnych izbach dziecka czy pogotowiach opiekuńczych. Są również przygotowani do pełnienia funkcji pedagoga w szkołach, domach dziecka, placówkach wychowawczych oraz w organizacjach pozarządowych.
Specjalizacje dyplomowania najczęściej wybierane przez studentów:
- profilaktyka społeczna
- psychologia niedostosowania społecznego
- patologie społeczne i subkultury młodzieżowe
- kryminologia i wiktymologia
- praca kuratora sądowego
- etiologia przestępstw
- regionalizm w pracy wychowawczej, resocjalizacyjnej i penitencjarnej
- pedagogika resocjalizacyjna i penitencjarna
opieka i wychowanie z profilaktyką uzależnień - specjalizacja ta została przygotowana z myślą o ludziach z wysokim poziomem empatii. Jej absolwent zostanie wyposażony w szeroką wiedzę z zakresu pedagogiki , jak również z psychologii i socjologii. Studenci nauczą się rozpoznawać i zwalczać zagrożenia, jakie niosą za sobą różnorodne używki. Niezwykle ważnym elementem programu są zagadnienia związane z szeroką pojętą profilaktyką uzależnień. Wiedzę tę można wykorzystać w procesie wspierania jednostki i rodziny w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.
Głównym celem powołania do życia tej specjalizacji jest przygotowanie profesjonalnej kadry do pracy w placówkach oświatowo-wychowawczych, takich jak szkoły, ośrodki wychowawcze, internaty, domy dziecka, świetlice szkolne i środowiskowe. Absolwenci tej specjalizacji będą przygotowani do organizowania i prowadzenia programów edukacyjnych w instytucjach państwowych, w środowisku lokalnym, we wszelkiego rodzaju fundacjach i stowarzyszeniach oraz do pracy na stanowisku pedagoga szkolnego. Dodatkowo, w ramach specjalności opieka i wychowanie z profilaktyką uzależnień studenci będą mieli możliwość wyboru specjalizacji: gerontologii pedagogicznej, niezwykle potrzebnej w warunkach postępujących niekorzystnych procesów demograficznych. Absolwenci gerontologii są przygotowani do pracy w państwowych i prywatnych domach pomocy społecznej, w całodobowych i dziennych ośrodkach aktywizacji seniorów, w pozarządowych placówkach opieki nad osobami w podeszłym wieku i przewlekle chorymi, w charakterze wychowawców, opiekunów, specjalistów terapii zajęciowej.
Specjalizacje dyplomowania najczęściej wybierane przez studentów:
- opieka i wychowanie
- psychologia społeczna
- profilaktyka uzależnień dzieci i młodzieży
- rozwój społeczny i aktywność twórcza
- patologia rodziny
- psychologiczne i pedagogiczne uwarunkowania trudności wychowawczych i niepowodzeń szkolnych
- promocja zdrowego stylu życia
- diagnoza, profilaktyka i terapia uzależnień
- geragogika
animacja i zarządzanie kulturą - specjalizacja powołana z myślą o ludziach, którzy nie tylko interesują się kulturą i biorą aktywny udział w jej tworzeniu, lecz także chcą dzielić się nią i upowszechniać. Studenci zapoznają się ze specyfiką zawodu animatora, który jest inicjatorem i organizatorem uczestnictwa w kulturze. Otrzymają solidne podstawy teoretyczne z zakresu filozofii, historii i pedagogiki kultury. Ponadto poznają zagadnienia dotyczące edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży oraz roli kultury w procesie wychowania. Zapoznają się z koncepcją animacji jako metody oddziaływania na dzieci, młodzież i dorosłych. Poznają techniki kreowania i wspierania lokalnych produktów kulturowych i inicjatyw. Dowiedzą się jak upowszechniać edukację poprzez kulturę w środowiskach lokalnych.
Studia te wyposażą absolwentów w wiedzę na temat instytucji państwowych zajmujących się kulturą, jak również na temat prawnych podstaw działania organizacji pozarządowych. Dzięki temu będą oni przygotowani do prowadzenia własnej działalności kulturalnej oraz podejmowania i promowania różnorodnych inicjatyw w organach administracji państwowej i samorządowej. Potencjalne stanowiska pracy absolwentów tej specjalizacji to: stanowisko wychowawcy lub organizatora zajęć w szkołach, świetlicach, klubach, domach kultury i organach samorządowych. Osoby te są predestynowane do pełnienia funkcji kadry prowadzącej działalność kulturalno-oświatową w fundacjach oraz menadżerów instytucji takich jak kino, teatr, filharmonia.
Specjalizacje dyplomowania najczęściej wybierane przez studentów:
- animacja kultury
- filmoznawstwo i teatrologia
- dziennikarstwo społeczno-kulturalne
- psychologia społeczna
- komunikacja społeczna
- marketing i public relations
- ekspresja artystyczna i kreatywność w kulturze
- terapia sztuką
- stowarzyszenia i fundacje w działalności kulturalnej
- organizacja imprez kulturalnych i projekty społeczno-kulturowe
poradnictwo zawodowe i doradztwo personalne - powodzenie każdej firmy zależy w dużej mierze od pracujących w niej ludzi. Absolwenci tej specjalizacji są profesjonalną kadrą doradczą, która pomaga organizacjom urzeczywistnić sukces. W trakcie studiów nauczą się oni przeprowadzać testy, sporządzać projekty rekrutacyjne dotyczące obsady stanowisk w firmach oraz konstruować specjalistyczne testy psychologiczne. Zdobyta wiedza wykształci w nich zdolność wyzwalania potencjału w ludziach i organizacjach. Celem ich działań będzie zarówno pomoc osobom szukającym pracy, jak i świadczenie usług dużym korporacjom. Dlatego będą cennymi pracownikami urzędów pracy, biur pośrednictwa pracy i doradztwa personalnego.
Absolwenci tej specjalizacji będą potrafili udzielać porad na temat właściwego szukania, zdobywania, dobierania i utrzymania pracowników, a także informacji dotyczących systemu ich motywowania, wynagradzania i oceniania. W związku z tym mogą liczyć na objęcie stanowisk pracowniczych odpowiedzialnych za rekrutację w dużych firmach i prywatnych przedsiębiorstwach. Stanowią doskonały materiał na kadrę zarządzającą, ponieważ wiedzą, jak kierować personelem, by najefektywniej wykorzystać jego możliwości i tkwiący w nim potencjał. Ukończenie tej specjalizacji jest doskonałą szansą na zbudowanie kariery w dziedzinie human resources, która cieszy się obecnie dużym powodzeniem.
Specjalizacje dyplomowania najczęściej wybierane przez studentów:
- psychologia i socjologia pracy
- poradnictwo zawodowe dla bezrobotnych, niepełnosprawnych itp.
- zarządzanie zasobami ludzkimi
- projekt autoprezentacji na rynku pracy
pedagogika rewalidacyjna - oligofrenopedagogika - specjalizacja wymagająca od studentów ciepła, otwartości i wrażliwości. Przygotowuje do pracy z ludźmi niepełnosprawnymi. W przyszłości ich zadaniem będzie między innymi nauczanie i wychowywanie dzieci upośledzonych umysłowo tak, by zapewnić im jak najbardziej wszechstronny, a jednocześnie dostosowany do ich możliwości rozwój. By sprostać temu zadaniu studenci otrzymają gruntowną wiedzę z zakresu pedagogiki specjalnej, psychologii, medycyny, socjologii i antropologii kultury. Nauczą się opracowywania metod i form rewalidacji oraz sposobów przystosowywania osób niepełnosprawnych do funkcjonowania w społeczeństwie.
Absolwenci tej specjalności mogą starać się o pracę w ośrodkach terapeutycznych, szkołach integracyjnych oraz wszelkich ośrodkach i stowarzyszeniach organizujących warsztaty terapeutyczne. Obejmując funkcję wychowawcy w placówkach szkolno-wychowawczych będą odpowiedzialni nie tylko za teoretyczne edukowanie swoich podopiecznych, lecz także za przygotowanie ich do życia codziennego od strony praktycznej. Mają również szansę zatrudnić się jako animatorzy kultury, by uczyć osoby niepełnosprawne organizowania czasu wolnego, korzystania z dóbr kultury społecznej typu: kino, teatr czy filharmonia. Jako pracownicy instytucji administracji państwowej będą mogli zająć się upowszechnianiem problemów, z jakimi zmagają się osoby niepełnosprawne oraz opracowywania przepisów ułatwiających im funkcjonowanie społeczne.
Specjalizacje dyplomowania najczęściej wybierane przez studentów:
- terapia przez twórczość osób niepełnosprawnych
- pedagogika osób niepełnosprawnych umysłowo
- praca z rodziną niepełnosprawnych umysłowo
- projekty rewalidacji niepełnosprawnych umysłowo
- adaptacja społeczna osób z upośledzeniem umysłowym
psychopedagogika - cjalność, która w swoim założeniu łączy wiedzę pedagogiczną i psychologiczną. Studenci, w toku studiów, poza psychologią ogólną i osobowości mają możliwość poznania głównych działów psychologii teoretycznej i stosowanej. Pod kierunkiem wykładowców będą badać procesy psychiczne w powiązaniu z wychowaniem i nauczaniem. Zajmą się problemami dotyczącymi relacji interpersonalnych, zaburzeń zachowania, przemocy, agresji, stresu i walki z nim a także zagadnieniami związanymi z wychowywaniem i kształceniem dzieci i młodzieży. W trakcie studiów nabędą umiejętności w zakresie samokształcenia, terapii pedagogicznej oraz treningów psychoedukacyjnych.
Absolwenci tej specjalności będą przygotowani do pracy w charakterze pracownika w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, pedagoga szkolnego, wychowawcy w ośrodkach szkolno-wychowawczych, jak również w fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz dzieci i młodzieży. Absolwenci mogą też liczyć na zatrudnienie w bursach, świetlicach oraz firmach branży edukacyjnej.
Specjalizacje dyplomowania (studia I stopnia) najczęściej wybierane przez studentów:
- praca pedagoga szkolnego
- psychologia społeczna
- socjologia wychowania
- edukacja zdrowotna
- teoria wychowania
- pedagogika społeczna
- dydaktyka