Cele
Pedagogika opiekuńczo- wychowawcza Absolwenci tej specjalności przygotowani są do pracy w domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych, ośrodkach szkolno-wychowawczych, internatach, bursach szkolnych, domach wczasów dziecięcych - na koloniach i obozach młodzieżowych, w ośrodkach adopcyjnych, domach pomocy społecznej, poradniach psychologiczno- pedagogicznych.
Szczegółowe informacje
Wyższe Studia I Stopnia (zawodowe-licencjackie)
Kierunek: Pedagogika
Specjalnośc: Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
Studia I-go stopnia z pedagogiki trwają 3 lata (6 semestrów). Studenci tego kierunku dokonują wyboru specjalności po trzecim semestrze. Dzięki temu kompetentnie przygotowują się do ukierunkowanej pracy zawodowej. Po zakończeniu studiów absolwent otrzymuje tytuł licencjata pedagogiki w zakresie wybranej specjalności i ponadto zdobywa możliwość kontynuowania kształcenia w ramach studiów II-go stopnia (uzupełniające studia magisterskie).
Wyższe studia zawodowe (I-go stopnia) z pedagogiki obejmują 1080 godzin (niestacjonarne- zaoczne) i 1800 godzin (stacjonarne- dzienne) zajęć dydaktycznych oraz 240 godzin praktyk zawodowych odbywających się w przeciągu 8 tygodni w placówkach związanych ze specjalnością studiów.
Wybrane przedmioty kształcenia :
Psychoterapia i socjoterapia w pracy opiekuńczo- wychowawczej, Patologie społeczne, Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, Komunikacja społeczna, Podstawy prawa opiekuńczego i rodzinnego, Organizacja instytucji opiekuńczo-wychowawczych, Podstawy gerontologii, Metodyka pracy opiekuńczo- wychowawczej, Teoria i metodyka rekreacji ruchowej z elementami rehabilitacji, Diagnozowanie środowiska rodzinnego dziecka, Praca pozaszkolna i pozalekcyjna z dziećmi i młodzieżą. Warsztaty metodyczne: Terapia przez sztukę, Opieka nad ludźmi starymi, Praca opiekuńcza z niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi w placówkach opieki całkowitej.