Szczegółowe informacje
Studia na kierunku Pedagogika pozwolą zdobyć podstawową wiedzę pedagogiczną, historyczno-filozoficzną, socjologiczną i psychologiczną niezbędną do rozumienia społeczno-kulturowego kontekstu kształcenia, wychowania, pracy opiekuńczej.
Umożliwiają opanowanie umiejętności w zakresie komunikacji społecznej, korzystania z nowoczesnych środków przekazu informacji, posługiwania się warsztatem diagnostycznym, tworzenia własnego warsztatu metodycznego i przygotowują do stałego wzbogacania wiedzy i kompetencji w zakresie praktycznego działania oraz twórczego, innowacyjnego podejścia do rzeczywistości pedagogicznej. Absolwent otrzymuje również orientację w zakresie konkretnej specjalności pedagogicznej.
Wybór specjalności następuje po ukończeniu pierwszego roku studiów.
Przedmioty wspólne dla wszystkich specjalności na kierunku PEDAGOGIKA:
Wprowadzenie do pedagogiki, Pedagogika społeczna, Historia myśli pedagogicznej, Teoretyczne podstawy wychowania, Teoretyczne podstawy kształcenia, Biomedyczne podstawy rozwoju, Etyka zawodowa, Patologie społeczne, Metody badań pedagogicznych, Psychologia społeczna, Doktryny pedagogiczne, Pedagogika specjalna, Elementy filozofii, Historia myśli filozoficznej, Wprowadzenie do psychologii, Psychologia rozwojowa i osobowości, Wprowadzenie do socjologii, Socjologia wychowania, Logika i metodologia nauk, Podstawy ochrony własności intelektualnej, Technologia informacyjna, Język angielski/Język niemiecki, przedmiot ogólny do wyboru. Pedagogika opiekuncza i resocjalizacyjna Przygotowuje do zadań opiekuńczych i resocjalizacyjnych w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, a także z osobami nieprzystosowanymi i aspołecznymi.
Absolwenci uzyskują kwalifikacje do pracy w:
- instytucjach opieki i oświaty, np. w domach dziecka, szkołach i internatach;
- systemach resocjalizacji zamkniętej, np. w zakładach wychowawczych, ośrodkach uzależnień, w policji, pogotowiu opiekuńczym itp.;
- systemach resocjalizacji otwartej (ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych, instytucjach prewencji, instytucjach i organizacjach pozarządowych).
Pedagogika Opiekuńcza i Resocjalizacyjna
Przygotowuje do zadań opiekuńczych i resocjalizacyjnych w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, a także z osobami nieprzystosowanymi i aspołecznymi. Absolwenci uzyskują kwalifikacje do pracy w:
- instytucjach opieki i oświaty, np. w domach dziecka, szkołach i internatach;
- systemach resocjalizacji zamkniętej, np. w zakładach wychowawczych, ośrodkach uzależnień, w policji, pogotowiu opiekuńczym itp.;
- systemach resocjalizacji otwartej (ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych, instytucjach prewencji, instytucjach i organizacjach pozarządowych)