Cele
Specjalność przeznaczona jest dla osób mających zamiar pracować lub już pracujących w instytucjach oraz jednostkach rządowych, samorządowych, niepublicznych zajmujących się szeroko rozumianym zdrowiem publicznym i integracją społeczną, pracą z osobami i rodzinami wymagającymi pomocy. Studenci poznają podstawy psychologii i komunikacji społecznej, zapoznają się z problematyką pomocy socjalnej i zintegrowanego rozwoju. Potrafią nawiązywać współpracę z różnymi instytucjami i organizacjami, wspierać rodziny i osoby w trudnej sytuacji oraz pomagać w rozwiązywaniu ich problemów oraz integracji ze środowiskiem. Potrafią dokonać analizy socjologicznej i rozwijać nowe formy pomocy społecznej i samopomocy. Absolwent posiada wiedzę w zakresie szeroko rozumianej pomocy socjalnej, zna zasady zrównoważonego rozwoju, metodyki pracy socjalnej, rozpoznawania patologii społecznych i psychologicznych aspektów pomocy. Potrafi rozwiązywać problemy organizacyjne i prawne w szeroko pojętej dziedzinie pomocy socjalnej, budować odpowiednią kulturę organizacyjną i kierować placówkami i ośrodkami pomocy i opieki socjalnej. Posiada umiejętności dla organizowania odpowiednich warunków pracy, rozpoznawania i właściwego rozwiązywania konfliktów, rozpoznawania zagrożeń i przeciwdziałania patologiom społecznym, kierowania zespołami zadaniowymi, pozyskiwania środków finansowych i innych zasobów.
Szczegółowe informacje
Organizacja i Zarządzanie Pomocą Społeczną
Możliwości zatrudnienia
Absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy w zakładach opieki społecznej, urzedach administracji publicznej, domach dziecka, ośrodkach resocjalizacji, na takich stanowiskach jak menadżerowie, inspektorzy i specjaliści oraz na stanowiskach kierowniczych wyższego i średniego szczebla zarządzania ośrodkami pomocy socjalnej.
UWAGA: Możliwość równoległego poszerzania wiedzy i zdobycia certyfikatu Health & Social Care Certificate otwierającego drogę do podjęcia pracy poza granicami kraju bez żadnych warunków wstępnych.
Studia pierwszego stopnia trwają 3 lata (6 semestrów)
Absolwent posiada wiedzę interdyscyplinarną z zakresu nauk społecznych oraz nauk medycznych. Rozumie podstawowe problemy zdrowia publicznego, systemy opieki zdrowotnej i polityki zdrowotnej Polski i krajów Unii Europejskiej. Powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu nauk społecznych i medycznych. Absolwent posiada umiejętności w zakresie: rozpoznawania biologicznych i środowiskowych uwarunkowań człowieka, zborowości ludzi oraz wzajemnych między nimi relacji. Potrafi rozpoznawać biologiczne, środowiskowe, demograficzne, społeczne i psychologiczne zagrożenia zdrowia zbiorowości ludzi, realizować kontrolę o ocenę stanu sanitarno-epidemiologicznego społeczeństwa i środowiska na szczeblu regionalnym. Posiada umiejętności w zakresie gromadzenia danych o sytuacji zdrowotnej zbiorowości, realizowania programów dotyczących profilaktyki oraz opieki i rehabilitacji psychospołecznej, wdrażania i koordynowania programów oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia, gromadzenia danych dotyczących ekonomiki i zarządzania ochroną zdrowia w środowisku lokalnym oraz korzystania z fachowego piśmiennictwa obcojęzycznego. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Otrzymane wykształcenie pozwala absolwentom kierunku Zdrowie Publiczne podjąć pracę w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej oraz podejmowania własnej działalności gospodarczej w sektorze usług medycznych, w zakładach opieki społecznej, urzędach administracji publicznej, domach dziecka, ośrodkach resocjalizacji, ośrodkach uzdrowiskowych i rekreacyjnych, firmach i zakładach pracy, w tym w zakładach pracy chronionej, firmach szkoleniowych, ośrodkach oferujących zabiegi SPA, gabinetach odnowy biologicznej, hotelach i ośrodkach wypoczynkowych, w placówkach dla przewlekle chorych, zakładach aktywności zawodowej, ośrodkach wsparcia dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, zakładach opieki paliatywnej i hospicjach oraz wszelkich placówkach świadczących pomoc rodzinom i osobom wymagającym pomocy.
Przedmioty kształcenia ogólnego: język obcy, technologia informacyjna, ochrona własności intelektualnej, podstawy filozofii i etyki, bezpieczeństwo i higiena pracy, podstawy ergonomii, metodyka pisania pracy dyplomowej, wychowanie fizyczne.
Przedmioty podstawowe: podstawy prawa, podstawy ekonomii, podstawy socjologii, podstawy psychologii, podstawy demografii, podstawy ochrony środowiska, podstawy biostatystyki, propedeutyka medycyny, nauka o człowieku.
Przedmioty kierunkowe: propedeutyka zdrowia publicznego, podstawy promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, podstawy epidemiologii, ekonomika i finansowanie w ochronie zdrowia, organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia, podstawy nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, podstawy ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, podstawy polityki społecznej i zdrowotnej, problemy zdrowia w skali międzynarodowej, organizacja ratownictwa medycznego, podstawy żywienia człowieka, podstawy zdrowia środowiskowego, kwalifikowana pierwsza pomoc.
Przedmioty specjalnościowe
1. Metodyka pracy opiekuńczej
2. Komunikacja interpersonalna
3. Podstawy pracy socjalnej
4. Wstęp do wiedzy o rodzinie
5. Podstawy zrównoważonego rozwoju
6. Diagnostyka opiekuńczo-socjalna
7. Etyka społeczna
8. Metodyka badań socjologicznych
9. Polityka społeczna państwa i prawo socjalne