Szczegóły Studia I Stopnia - Kultura Europejska - Zaoczne - Bydgoszcz - Kujawsko-Pomorskie
Kultura Europejska
Charakterystyka
Umożliwienie uzyskania nowoczesnego wykształcenia w zakresie dziedzictwa kulturowego polskiego , europejskiego i światowego w połączeniu z elementarnymi umiejętnościami w dziedzinie turystyki. Absolwent specjalności powinien uzyskać wiedzę i umiejętności pozwalające podjęć pracę tak w instytucjach kulturalnych, jak i turystycznych.
Kompetencje:
Rodzaj i zakres posiadanej wiedzy
Absolwent specjalności powinien posiadać wiedzę ogólną w zakresie turyzmu, dziedzictwa narodowego zarówno polskiego, jak i w podstawowym zakresie dziedzictwa narodów UE sąsiadujących z Polską. Wiedzę z zakresu dziedzictwa kulturowego polskiego i europejskiego, regionalizmu (w zakresie krajowym i europejskim). Wiedzę dotyczącą zagadnień związanych z rozwojem turystyki w Polsce, rolą i kompetencjami przewodników turystycznych (krajowych i zagranicznych).
W zakresie wiedzy ogólnej, o charakterze teoretycznym poszerzonym przez umiejętności praktyczne, powinien on opanować wiedzę z następujących zakresów:
1. Wiedzy z zakresu podstaw turyzmu
2. Wiedzy na temat dziedzictwa narodowego w programach Unii Europejskiej
3. Wiedzy na temat dziedzictwa narodowego w programach rozwoju turystyki w Polsce
4. Wiedzy z zakresu regionalistyki ( w tym podstaw krajoznawstwa) i jej roli w turystyce
kwalifikowanej
5. Wiedzy o roli przewodnika turystycznego w upowszechnianiu wiedzy o dziedzictwie
narodowym, jego kompetencjach i umiejętnościach
Formy kształcenia: wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, warsztaty, seminaria, konwersatoria.
Umiejętności zawodowe: umożliwiające płynne przejście od studiów do pracy lub od studiów pierwszego stopnia do studiów drugiego stopnia oraz podjecie pracy w placówkach kulturalnych i turystycznych.
Przygotowanie praktyczne
Rodzaje i formy kształcenia praktycznego : warsztaty artystyczne, praktyki zawodowe w różnych placówkach i instytucjach kulturalnych
W zakresie wiedzy o charakterze praktycznym, podbudowanej wiedzą teoretyczną, absolwent powinien posiadać przygotowanie z:
1. Wiedzy o organizacji turystyki w zakresie regionalnym i globalnym (szczególnie europejskim)
Absolwent powinien posiadać wiedzę na temat dziedzictwa narodowego i dziedzictwa kulturowego, o obiektach historyczno-wojskowych, zabytkach architektury i budownictwa w Polsce, o zabytkach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, o muzeach biograficznych i działalności gospodarczej, o miejskich (historycznych) układach architektonicznych, o rodzajach turystycznych walorów antropogenicznych (muzeach i rezerwatach archeologicznych, muzeach etnograficznych, muzeach sztuki i zbiorów artystycznych, miejscach i muzeach martyrologii, miejscach ruchu pielgrzymkowego), wiedzę o całokształcie spraw i zagadnień związanych z ruchem turystycznym jego antropogenicznymi uwarunkowaniami i rolą dziedzictwa narodowego w ruchu turystycznym. Wiedzę na temat turystyki kwalifikowanej i rolę w niej dziedzictwa kulturowego. Turysta kwalifikowanym jest osoba trwale zainteresowana turystyką, a więc łączącą turystyczną aktywność fizyczną z wszechstronnym poznaniem własnego regionu i kraju, jego dziedzictwa narodowego i kulturowego.
Sugerowane szkolenia specjalistyczne i certyfikaty : organizacja ruchu turystycznego, certyfikat przewodnika turystycznego (krajowego i zagranicznego), pilota wycieczek krajowych i zagranicznych.
Perspektywy zatrudnienia
Absolwent powinien zdobyć następujące uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika kultury i w sferze turystyki kwalifikowanej: uprawnienia do funkcjonowania w różnych środowiskach i tworzenia, animowania, rozwijania kultury w różnych obszarach społecznych a także zakresach działania. Jego zawodowe przygotowanie nastawione jest na wprowadzenie go w dotychczasową kulturę elitarną i masową oraz uczynienie z niego świadomego, kreatywnego uczestnika kultury tworzącej się w warunkach społeczeństwa demokratycznego i wolnorynkowego, nastawionego na kultywowanie wartości regionalnych a zarazem otwartego na myślenie globalne.
Możliwości zatrudnienia
Szerokie spektrum wiedzy o kulturze podbudowane wiedzą ogólnohumanistyczną pozwoli absolwentowi na umiejętne reagowanie w różnych sytuacjach społecznych. Wiedza o dziedzictwie narodowym, dziedzictwie kulturowym, turystyce w tym kwalifikowanej, a także różne umiejętności praktyczne z nimi związane pozwolą mu na kompetentny kontakt z przedstawicielami środowisk kultury jak i turystyki. Wiedza o organizacji życia kulturalnego w zakresie regionalnym i globalnym pozwoli mu na funkcjonowanie w różnych instytucjach i placówkach kulturalnych i turystycznych takich jak galerie, muzea, skanseny, instytucje i organizacje turystyczne, wydawnictwa o tematyce krajoznawczej i turystycznej. Poza tym zdolny będzie funkcjonować w administracji samorządowej i organizacjach pozarządowych, fundacjach i stowarzyszeniach realizujących zadania kulturalne i turystyczne zarazem, w firmach turystycznych i hotelach nastawionych na organizację ruchu turystycznego i programów kulturalnych.. Ta ogólna wiedza dopełniona szczegółową, uzyskaną w ramach specjalności powinna owocować pomysłowością, inwencją, kreatywnością w realizowaniu także własnych przedsięwzięć organizacyjnych w sferze kultury i turystyki.
Przewidywane miejsca pracy absolwenta kulturoznawstwa stanowią:
Uzupełnienie wykształcenia
Absolwent studiów licencjackich kulturoznawstwa ma pełną możliwość podjęcia studiów II stopnia , magisterskich, na wszystkich polskich uczelniach prowadzących tego typu studia kulturoznawcze. Może też podjąć studia zagraniczne np. Na kierunku zarządzanie kulturą w Hohschule w Helbronn w Niemczech, z którą to uczelnia WSG ma podpisana umowę o współpracy.
Specjalizacje
Proponowane profile dyplomowania: polskie i europejskie dziedzictwo kulturowe w turystyce; regionalistyka w przewodnictwie turystycznym.
Przedmioty podstawowe:
Historia filozofii
Logika i metodologia nauk humanistycznych
Semiotyka kultury
Historia kultury
Socjologia kultury
Wprowadzenie do antropologii kulturowej
Komunikacja społeczna i kulturowa
Społeczeństwo informacyjne
Wiedza o sztuce
Historia literatury
Wiedza o literaturze
Wiedza o sztukach plastycznych
Wiedza o muzyce
Wiedza o filmie
Wiedza o teatrze
Komparatystyka
Warsztaty artystyczne
Przedmioty kierunkowe:
Teorie kultury
Kultury współczesnego świata
Kultura audiowizualna
Wprowadzenie do organizacji instytucji kultury
Wprowadzenie do animacji kultury
Diagnozowanie potrzeb społecznych
Kultura języka
Warsztaty dziennikarskie
Dziedzictwo kulturowe regionu
Wykłady do wyboru
Przedmioty specjalnościowe:
Dziedzictwo narodowe w programach rozwoju turystyki w Polsce
Regiony kulturowe Europy
Podstawy turyzmu
Dziedzictwo kulturowe w turystyce kwalifikowanej
Podstawy muzealnictwa
Regionalizm a turystyka
Rola przewodnika turystycznego w popularyzacji dziedzictwa narodowego
Inne informacje związane z europeistyka
Centrum: Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
Więcej informacjiStudia I Stopnia - Geodezja i Kartografia
Centrum: Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
Więcej informacjiStudia I Stopnia - Politologia
Centrum: Wyższa Szkoła Kulutry Społecznej i Medialnej
Więcej informacjiStudia I Stopnia - Kulturoznawstwo
Centrum: Wyższa Szkoła Kulutry Społecznej i Medialnej
Więcej informacjiStudia I Stopnia - Kulturoznawstwo
Centrum: Wyższa Szkoła Kulutry Społecznej i Medialnej
Więcej informacjiKurs kwalifikacyjny z Zakresu Bibliotekoznawstwa dla Nauczycieli
Centrum: Wyższa Szkoła Języków Obcych w Świeciu
Więcej informacjiStudia I Stopnia-Filologia Angielska
Centrum: Wyższa Szkoła Języków Obcych w Świeciu
Więcej informacji