Szczegółowe informacje
Studia I Stopnia: Geodezja inżynieryjno przemysłowa
Studia na poziomie inżynierskim obejmują 8 semestrów i 15 tygodni praktyki zawodowej, której generalnym zadaniem jest kształtowanie umiejętności wykonywania prac geodezyjnych terenowych, obliczeniowych i graficznych. Praktyki odbywają się w okresie wakacji.
W wyniku realizacji kształcenia w zawodzie inżyniera geodety absolwent posiada umiejętność posługiwania się w pomiarowych pracach instrumentami geodezyjnymi, umie określać dokładności poszczególnych rodzajów prac geodezyjnych, topograficznych i kartograficznych, dobierać odpowiednio dokładne instrumenty i metody pomiaru i kartowania. Posiada również umiejętność zakładania poziomych i wysokościowych osnów geodezyjnych, wykonywać pomiary sytuacyjne i sytuacyjno – wysokościowe w celu sporządzenia mapy zasadniczej, map sytuacyjno – wysokościowych i tematycznych oraz wykonywać pomiary aktualizujące.
Ważna jest również umiejętność wykorzystania narzędzi sprzętowych oraz programów informatycznych w pracach geodezyjno – kartograficznych. Umie obsługiwać urządzenia reprodukcyjne, przeznaczone do wykonywania map i dokumentów, umie posługiwać się sprzętem fotogrametryczym.
W ramach uzyskanych wiadomości prowadzi geodezyjną obsługę budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego, wytycza obiekty inżynierskie w terenie na podstawie geodezyjnego opracowania planów realizacyjnych oraz kontroluje ich przestrzenne usytuowanie, zgodnie z wymogami dokładnościowymi, dokonują również pomiary przemieszczeń i odkształceń budynków i budowli.
Absolwent umie przeprowadzić pracę związane z wymianą i scalaniem gruntów rolnych i leśnych, jak również ochroną środowiska. Zakłada i prowadzi ewidencję gruntów i budynków również w systemach informatycznych, wykonuje podziały i rozgraniczenia nieruchomości, wytycza i inwentaryzuje sieci uzbrojenia terenu, uczestniczy w prowadzeniu państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz w obsłudze administracyjnej ludności w zakresie geodezji, kartografii i gospodarki gruntami. Umie stosować przepisy związane z ochroną środowiska i ekologią, przepisy prawne dotyczące geodezji, kartografii, gospodarki nieruchomościami i wyceną nieruchomości.
Zakres wiadomości oraz umiejętności praktyczne nabyte podczas studiów wyrabiają w absolwencie poczucie odpowiedzialności i obowiązkowości. Kształtują takie cechy jak spostrzegawczość, dokładność i cierpliwość, podzielność uwagi i zdolność koncentracji. Wyrabia również w absolwencie wyobraźnię przestrzenną i pamięć wzrokową. Nabyte wiadomości i umiejętności przygotowują również absolwenta do pracy w zespole, do kierowania zespołem, do samodzielnej pracy jako wykonawca prac geodezyjnych. Jest przygotowany do założenia własnej firmy geodezyjnej, może pracować w państwowych i prywatnych firmach geodezyjnych, w jednostkach administracji państwowej i samorządowej jako samodzielny wykonawca prac geodezyjnych, oraz jako geodeta prowadzący zasób geodezyjny i kartograficzny.
Wybrane przedmioty obowiązujące w cyklu nauczania
* Język obcy
* Ekonomia
* Etyka i propedeutyka zawodu
* Wychowanie fizyczne
* Matematyka wyższa
* Statystyka matematyczna
* Fizyka
* Geometria wykreślna
* Informatyka w geodezji
* Podstawy nauk o ziemi
* Gleboznawstwo
* Podstawy budownictwa
* Prawo geodezyjne
* Geodezja
* Geodezja inżynieryjna
* Rachunek wyrównawczy
* Elektroniczna technika pomiarowa
* Geodezja satelitarna
* Geodezja wyższa
* Kartografia
* Fotogrametria i teledetekcja
* Kataster nieruchomości
* SIT /System informacji o terenie/
* Podstawy integracji europejskiej
* Ochrona środowiska przyrodniczego człowieka
* Podstawy planowania przestrzennego i projekt. urbanistycznego
Wybrane przedmioty specjalności:
* Geodezja inżynieryjna II
* Budownictwo i inżynieria
* Planowanie przestrzenne i urbanistyczne
* Geodezyjne pomiary odkształceń
* Pomiary specjalne
* Wycena i obieg nieruchomościami
* Elektroniczne techniki pomiarowe
* Scalanie gruntów