Szczegółowe informacje
Studia I Stopnia: Fizjoterapia
Absolwent studiów I stopnia (licencjackich) na kierunku FIZJOTERAPIA powinien posiadać wiedzę z zakresu przedmiotów ogólnych, podstawowych, kierunkowych i innych objętych planem studiów oraz umiejętność posługiwania się tą wiedzą. Posiadając tę wiedzę, a także umiejętności praktyczne nabyte w trakcie studiowania przedmiotów specjalizacyjnych, ćwiczeń praktycznych oraz praktyk wakacyjnych, absolwent uzyskuje przygotowanie zawodowe i osobiste do pracy w tym zawodzie, przede wszystkim w zakresie stosowania czynników naturalnych (fizykalnych). To przygotowanie zawodowe musi spełniać wymagania obowiązujące w ochronie zdrowia, albowiem zawód fizjoterapeuty jest zawodem medycznym.
Absolwent powinien potrafić, w jak najszerszym zakresie, kształtować, podtrzymywać i przywracać sprawność i wydolność fizyczną osób w różnym wieku; utraconą lub obniżoną wskutek różnorakich przyczyn wewnętrznych lub zewnętrznych. Powinien także wykazywać właściwą postawę (kompetencje osobiste) wyrażającą się, między innymi w nienagannym wykonywaniu wszelkich zabiegów fizjoterapeutycznych, dostosowywaniu swych działań (w ramach współpracy ze służbą medyczną) dla dobra pacjenta i nadrzędnych celów rehabilitacji oraz umieć kontrolować efektywność procesu fizjoterapii.
Absolwenci kierunku studiów FIZJOTERAPIA powinni być przygotowani do pracy w placówkach służby zdrowia, zakładach opieki bądź rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych oraz w ośrodkach sportowych, rekreacyjnych i bioodnowy.
Program studiów
Kształcenie na kierunku FIZJOTERAPIA oparte zostało na solidnej bazie odpowiednio dużej dawki przedmiotów z zakresu wiedzy medycznej, psychologii i nauk społecznych, umieszczonych w grupie przedmiotów podstawowych , między innymi: Anatomia prawidłowa, Biologia medyczna, Fizjologia człowieka, Biochemia, Biofizyka, Biomechanika, Kinezjologia, Psychologia, Pedagogika i Patologia ogólna, Kwalifikowana pierwsza pomoc medyczna oraz kierunkowych: Fizjoterapia ogólna, Kinezyterapia, Podstawy terapii manualnej, Masaż leczniczy, Kliniczne podstawy fizjoterapii w pediatrii i neurologii dziecięcej, Kliniczne podstawy fizjoterapii w kardiologii, Kliniczne podstawy fizjoterapii w ginekologii i położnictwie, Kliniczne podstawy fizjoterapii psychiatrii, Fizjoterapia kliniczna w dysfunkcjach narządu ruchu w ortopedii i traumatologii, Fizjoterapia kliniczna w dysfunkcjach narządu ruchu w reumatologii, Fizjoterapia kliniczna w dysfunkcjach narządu ruchu w neurologii i neurochirurgii, Fizjoterapia kliniczna w kardiologii i pulmonologii, Fizjoterapia kliniczna w chirurgii, Zaopatrzenie ortopedyczne i inne. Oprócz tych przedmiotów ujęte są w planie studiów przedmioty specjalizacyjne: Balneologia, Ustawodawstwo, Turystyka i sport niepełnosprawnych, Terapia zajęciowa, Masaż limfatyczny, Masaż relaksacyjny, Arteterapia, Podstawy muzykoterapii, Promocja zdrowia, Podstawy żywienia człowiek z elementami dietetyki, Badania czynnościowe, Metody specjalistyczne rehabilitacji.
Kształcenie na tym kierunku obejmie także obowiązkową naukę języka angielskiego oraz drugiego języka zachodniego (do wyboru : francuski i niemiecki). Zakłada się, że tak zaprojektowane wykształcenie umożliwi absolwentom Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia podjęcie studiów II stopnia w innych uczelniach (w Polsce i zagranicą) na kierunku FIZJOTERAPIA lub kierunkach zbliżonych.