Cele
Studia na kierunku finanse i rachunkowość kształcą studentów, którzy łączyć będą solidną wiedzę ogólnoekonomiczną ze specjalistyczną wiedzą z zakresu bankowości i finansów. Wiedza ta powinna dać później absolwentom szanse skutecznego ubiegania się o atrakcyjną, dobrze wynagradzaną pracę w instytucjach finansowych i jednostkach finansowych przedsiębiorstw. Należy pamiętać, że system finansowy jest w gospodarkach wszystkich krajów tym, który od dziesięcioleci wykazuje duży popyt na wykwalifikowanych pracowników. System finansowy nie jest stały. Jego zmienność i postępujące zróżnicowanie, wynikające z rozwoju gospodarek generują rosnący popyt na specjalistów posiadających wysokie kwalifikacje, umożliwiające poruszanie się w różnych systemach finansowych, silnie ze sobą powiązanych. Celem studiów na kierunku finanse i rachunkowość jest uzyskanie niezbędnej wiedzy o funkcjonowaniu instytucji i rynków finansowych w Polsce, UE i innych krajów, ważnych z punktu widzenia współzależności gospodarczej z Polską. Studenci, obok podstawowych przedmiotów ekonomicznych (dających im do ręki standardowe narzędzia analizy ekonomicznej), zdobywają wiedzę z przedmiotów ściśle finansowych, jak podstawy finansów, bankowość, zarządzanie ryzykiem, rynki pieniężne i kapitałowe i inne. Ważną częścią edukacji jest poznawanie narzędzi analizy finansowej, niezbędnej w procesie decyzyjnym. Uczą się więc nowoczesnych metod i technik analizy finansowej oraz umiejętności interpretacji danych z dokumentów i sprawozdań finansowych, według procedur obowiązujących w Polsce oraz na rynkach międzynarodowych.
Szczegółowe informacje
Ramowy program zajęć
Kierunek: FINANSE i RACHUNKOWOŚĆ
PROGRAM STUDIÓW I STOPNIA NA KIERUNKU FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ
OBEJMUJE PRZEDMIOTY:
Mikroekonomia
Makroekonomia
Matematyka
Statystyka
Ekonometria
Historia gospodarcza
Prawo
Techniki informacyjne
Informatyka
Rachunkowość
Finanse przedsiębiorstw
Finanse publiczne
Rynki finansowe
Bankowość
Ubezpieczenia
Analiza finansowa
Etyka i społeczna odpowiedzialność organizacji
Treści specjalizacyjne
Ponadto studenci mają prawo indywidualnie uzupełnić swoją ścieŜkę studiów w ramach treści
przedkładanych im w szerokiej ofercie przedmiotów do wyboru. Przez cały okres studiów
uczestniczą w dwóch kursach języków obcych.
Studia pierwszego stopnia (licencjackie) na kierunku finanse i rachunkowość, prowadzone w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), obejmują atrakcyjne rynkowo specjalności:
* FINANSE PRZEDSIĘBIORSTW
Ukończenie studiów tej specjalności gwarantuje zdobycie wiedzy z zakresu rachunkowości budżetowej i grup kapitałowych, analizy kosztów, analizy i interpretacji wyników finansowych przedsiębiorstwa, sporządzania biznesplanu, a także umiejętności efektywnego zarządzania zasobami przedsiębiorstwa przy jednoczesnej analizie otoczenia przedsiębiorstwa i zagrożeń z niego płynących. Studia umożliwiają również zdobycie wiedzy niezbędnej do pozyskiwania środków finansowych ze źródeł zewnętrznych i oceniania efektywności ich wykorzystania.
Absolwenci mają możliwość zatrudnienia na stanowiskach związanych z księgowością i finansami w różnych firmach jako: główni księgowi nadzorujący pracę księgowości, czuwający nad właściwą kwalifikacją wpływów i wydatków; dyrektorzy finansowi kierujący polityką finansową przedsiębiorstwa; analitycy finansowi, doradcy inwestycyjni, którzy będą wyszukiwać najkorzystniejsze warunki lokowania wolnych środków finansowych. Dysponują także wiedzą niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek. Wiedza zdobyta w ramach tej specjalności umożliwia absolwentom samodzielne prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek.
* BANKOWOŚĆ I UBEZPIECZENIA
Student wybierający tę specjalność uzyska podstawową wiedzę z zakresu bankowości i innych instytucji finansowych, przygotowującą go do pracy w dziedzinach, w których obecnie szybko rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Wykłady, konwersatoria i ćwiczenia pozwolą na zapoznanie się z zasadami funkcjonowania banków, towarzystw ubezpieczeniowych, funduszy inwestycyjnych i innych przedsiębiorstw oraz umożliwią zrozumienie podstawowych operacji finansowych przeprowadzanych przez te instytucje.
Po uzupełnieniu tej wiedzy przez przedmioty wykładane na specjalizacji „Finanse i bankowość” na studiach magisterskich absolwent będzie przygotowany do pracy w charakterze pracownika wykwalifikowanego w bankach komercyjnych i spółdzielczych, przedsiębiorstwach pośrednictwa kredytowego, przedsiębiorstwach ubezpieczeniowych, towarzystwach emerytalnych i w przedsiębiorstwach wielu innych typów. Pozna np. podstawowe zasady dokonywania analizy sytuacji ekonomiczno-finansowej kredytobiorców i procedury kredytowe, zapozna się z problematyką ubezpieczeń i innych usług finansowych dla firm, będzie umiał wykonać podstawowe obliczenia dotyczące kosztów i zysków, przez co będzie uznawany za atrakcyjnego pracownika także w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych.
* DORADZTWO FINANSOWE
Efektem dynamicznego rozwoju sektora finansowego jest pojawienie się szerokiej oferty produktów kredytowych i oszczędnościowych adresowanych do gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Zaciąganie kredytów hipotecznych, zakup jednostek funduszy inwestycyjnych lub innych produktów finansowych związane są z istotnymi decyzjami ekonomicznymi nabywców tych usług. Dopasowanie optymalnego produktu do konkretnego klienta nie jest rzeczą prostą. Różnorodność oferty instytucji finansowej powoduje, że w procesie wyboru niezbędny staje się udział wyspecjalizowanego pośrednika, jakim jest doradca finansowy.
Osoba taka musi nie tylko orientować się w bieżącej ofercie dla swoich klientów ale także rozumieć, o jakie instrumenty ekonomiczne oparte są poszczególne produkty i ocenić ich przydatność dla konkretnego podmiotu. Dobre przygotowanie do roli doradcy finansowego wymaga więc zdobycia wiedzy z zakresu funkcjonowania krajowych i zagranicznych rynków finansowych oraz ich analizy. Studenci poznają wykorzystywane na tych rynkach instrumenty finansowe (podstawowe i pochodne), uczą się oceniać różne rodzaje ryzyka finansowego i nim zarządzać tak, aby w przyszłości w sposób rzetelny i efektywny doradzać klientom najlepsze możliwe rozwiązania.
Nabyte wiadomości z zakresu doradztwa finansowego i podatkowego, strategii inwestycyjnych, w tym nowoczesnych form finansowania, takich jak leasing i factoring, venture capital, emisje publiczne i prywatne i inne, w połączeniu z wiedzą z zakresu bezpieczeństwa biznesu, jego uwarunkowań prawnych pozwolą absolwentom tej specjalności znaleźć zatrudnienie w instytucjach finansowych prowadzących działalność inwestycyjną i doradczą, tj. w bankach, firmach i przedsiębiorstwach współpracujących z bankami, funduszach inwestycyjnych, funduszach emerytalnych, towarzystwach ubezpieczeniowych, a także w dużych przedsiębiorstwach.
Sylwetka absolwenta
Studenci zdobywają wiedzę i umiejętności konieczne do realizacji prac analitycznych, operacyjnych i menedżerskich w bankach, przedsiębiorstwach i innych niż banki instytucjach sektora finansowego. Biorąc pod uwagę rosnącą otwartość gospodarki polskiej, pracę znajdować będą w instytucjach będących własnością prywatną krajową i zagraniczną, a także w bankach państwowych, komercyjnych i spółdzielczych.