W odróżnieniu od tradycyjnej filologii, lingwistyka stosowana w WSE
opiera się na intensywnej nauce dwóch języków obcych. W trakcie studiów nacisk kładziony jest przede wszystkim na praktyczne przygotowanie studentów, zarówno pod względem umiejętności czysto językowych, jak i znajomości kultury i obyczajów innych krajów.
Na kierunku filologia – lingwistyka stosowana
językiem podstawowym jest angielski, drugi wybierany jest spośród: francuskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Możliwa jest także nauka trzeciego języka: rosyjskiego lub włoskiego. W ramach studiów obowiązkowe jest także 320 godzin praktyk.
Atuty kierunku
Chcemy aby studia na naszej uczelni dawały nie tylko wiedzę, ale także przygotowywały dobrze do potrzeb rynku pracy, dlatego:
- oferujemy rozbudowany program nauki dwóch języków: angielskiego (język wiodący) oraz do wyboru: francuskiego, niemieckiego i hiszpańskiego (drugi język)
- stwarzamy możliwość nauki trzeciego języka np. włoskiego lub rosyjskiego
- nauka języków zintegrowana jest z blokiem zajęć dotyczących komunikacji międzykulturowej oraz komunikacji i zarządzania w biznesie
- uczymy technik przekładu pisemnego i ustnego
- proponujemy wybrane przedmioty dotyczące stosunków międzynarodowych i europeistyki
- prowadzimy zajęcia z zastosowania komputerów w pracy tłumacza, redaktora oraz w funkcjonowaniu firmy
- staramy się dobierać najlepszą kadrę
- prowadzimy zajęcia w różnorodnych formach - od klasycznych wykładów, przez konwersatoria, po aktywne formy warsztatowe zajęcia w formie DL
- dbamy o jakość zajęć, systematycznie prowadzimy monitoring i weryfikację programów nauczania i prowadzących
- umożliwiamy profilowanie swoich zainteresowań poprzez wybór seminarium dyplomowego
- zapewniamy program praktyk studenckich w szkołach językowych, biurach tłumaczeń, agencjach reklamowych itp., oferujemy staże zagraniczne w ramach programu Leonardo, oferujemy stypendia zagraniczne Erasmus
Komunikacja międzykulturowa w biznesie
Absolwenci specjalności
komunikacja międzykulturowa w biznesie, oprócz zaawansowanej znajomości języka angielskiego i drugiego języka, posiadają ogólną wiedzę z zakresu funkcjonowania i komunikacji w środowisku międzynarodowym i międzykulturowym.
Wyróżniają się umiejętnością swobodnej komunikacji w języku obcym, szczególnie w języku biznesu, potrafią samodzielnie tworzyć korespondencję i dokumentacje handlową, nawiązywać i podtrzymywać kontakty osobiste instytucjonalne w środowisku międzynarodowego biznesu.
Szczególną cechą kształcenia w Wyższej Szkole Europejskiej jest nacisk położony na ścisłe połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznego, warsztatowego przygotowania do pracy zawodowej. W trakcie studiów podkreślana jest samodzielność, umiejętność pracy zespołowej oraz wysokie standardy etyczne.
Gdzie możesz pracować
Po ukończeniu specjalności Komunikacja międzykulturowa w biznesie absolwenci mogą pracować między innymi w:
- dyplomacji i kulturze
- instytucjach Unii Europejskiej
- biznesie