Profil słuchacza / wymogi
Studia na tym kierunku przeznaczone są dla wszystkich, którzy interesują się mediami, public relations, komunikacją społeczną oraz reklamą. Mają one na celu wykształcenie dziennikarzy oraz specjalistów w zakresie komunikowania społecznego. W czasie nauki, studenci zdobywają widzę o rodzajach i typach komunikacji, formach i gatunkach wypowiedzi dziennikarskich, zasadach uczciwego i skutecznego informowania, a także zapoznają się z tematyką komunikacyjnych działań marketingowych, takich jak reklama czy public relations.
Szczegółowe informacje
Nasz program jest ułożony tak, by obejmował szeroką wiedzę teoretyczną z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych. Nie sposób bowiem wyobrazić sobie kompetentnego absolwenta tego kierunku bez znajomości socjologii, psychologii, prawa, historii, czy kultury i sztuki. Duży nacisk kładziemy również na przekazanie wiedzy o najnowszych trendach i kierunkach w komunikowaniu oraz nowoczesnych technologiach (podejmowana w tym zakresie tematyka to m.in. projektowanie stron internetowych, obróbka dźwięku i obrazu oraz podstawy fotoedycji).
Ważne miejsce w programach nauczania zajmują przedmioty związane z tzw. komunikacją użytkową. Duży nacisk został położony na takie zagadnienia jak: stylistyka języka mediów, redakcja i edycja tekstów dziennikarskich, marketingowych i politycznych, logopedia medialna czy retoryka z erystyką. Ważną część kształcenia stanowią praktyki dziennikarskie w mediach.
Przygotowany przez nas program studiów jest interesujący i przyjazny dla każdego studenta, dlatego obok przedmiotów kształcenia ogólnego, przedmiotów podstawowych oraz przedmiotów kierunkowych, których celem jest przekazanie studentom wiedzy określonej przez ministerialne standardy nauczania, umieściliśmy bloki przedmiotów specjalizacyjnych oraz bardzo szeroki blok przedmiotów fakultatywnych. Dzięki temu każdy student ma możliwość komponowania programu studiów zgodnie ze swoimi potrzebami i oczekiwaniami.
ORGANIZACJA STUDIÓW
Studia I stopnia na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna trwają 6 semestrów.
Osoby zapisujące się na zajęcia na naszym Wydziale mogą wybrać jeden z dwóch trybów studiowania:
Studia stacjonarne (dzienne) - zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, w formie wykładów, ćwiczeń, lektoratów, konwersatoriów.
Studia niestacjonarne (zaoczne) - zajęcia odbywają się w formie wykładów, ćwiczeń, lektoratów i konwersatoriów. Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie, w grupach sobotnio-niedzielnych