Wydział Ekonomiczno-Inżynieryjny
Kierunek: Bezpieczeństwo Wewnętrzne – stacjonarne (dzienne) i niestacjonarne (zaoczne)
Studia I stopnia – licencjackie (6 semestrów)
Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne są studiami o charakterze interdyscyplinarnym. Treści programowe łączą przygotowanie z dziedziny nauk prawnych, ekonomicznych, humanistycznych i zarządzania z przygotowaniem w zakresie organizacji i funkcjonowania administracji publicznej w Polsce.
Kompleksowo traktują i odnoszą się do koncepcji i sposobów przeciwdziałania zagrożeniom w sferze szeroko pojętego bezpieczeństwa wewnętrznego.
Specjalności:
- Bezpieczeństwo w aglomeracjach miejskich
Specjalność obejmuje zagadnienia związane z bezpieczeństwem aglomeracji miejskich oraz bezpieczeństwem ludności i zasobów szczególnego znaczenia. Na specjalności prowadzone będą zajęcia związane z szeroko pojmowaną tematyką bezpieczeństwa na poziomie branżowym (bezpieczeństwo transportowe, ekologiczne, finansowe, energetyczne, zdrowotne itp.).
Absolwent tej specjalności będzie przygotowany do pracy w administracji publicznej z ukierunkowaniem na jednostki organizacyjne służb państwowych i samorządowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne (m.in.: Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straż Graniczna, Straż Miejska, Straż Pożarna, Biuro Zarządzania Kryzysowego w terenowych urzędach administracji państwowej).
- Bezpieczeństwo systemów i sieci teleinformatycznych
Specjalność obejmuje zagadnienia związane z bezpieczeństwem w systemach i sieciach teleinformatycznych, zwalczaniem terroryzmu komputerowego – cyberterroryzmu i przestępczości komputerowej.
Na specjalności prowadzone będą zajęcia związane z bezpieczeństwem w handlu elektronicznym, zastosowaniem rozwiązań informatycznych dla bezpieczeństwa wydatków publicznych po wprowadzeniu budżetowania zadaniowego. W programie studiów przewidziano, także zajęcia z grafiki komputerowej i prezentowane możliwości jej zastosowania w celu wsparcia działalności organizacyjnej i szkoleniowej w bezpieczeństwie.
Absolwent tej specjalności będzie przygotowany do pracy w administracji publicznej w komórkach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informatyczne (m.in.: Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straż Graniczna, Straż Miejska, Straż Pożarna, Biuro Zarządzania Kryzysowego w terenowych urzędach administracji państwowej) oraz w komórkach zajmujących się ochroną danych osobowych oraz ochroną informacji niejawnej.