-
Cele
Kierunek: Administracja Dziekan: dr Antoni Osierda Rodzaj studiów: 3-letnie studia licenjackie stacjonarne i niestacjonarne Sześciosemestralne studia I stopnia na kierunku administracja w specjalnościach: Administracja publiczna, Administracja bezpieczeństwa i Administracja finansami prowadzone są w systemie stacjonarnym (około 1900 godzin) i niestacjonarnym (około 1300 godzin).
-
Praktyki
Studenci odbywają obowiązkowe, co najmniej 3 tygodniowe praktyki zawodowe w urzędach i instytucjach publicznych na zasadach i w formach określonych w programie nauczania.
-
Profil słuchacza / wymogi
Warunkiem przyjęcia na studia w Wyższej Szkole Administracji jestzłożenie kompletu wymaganych dokumentóworaz wniesienieobowiązującej opłaty wpisowego. a) wypełniona ankieta osobowa b) świadectwo dojrzałości w oryginale, c) kopia świadectwa dojrzałości, d) kopia świadectwa ukończenia szkoły średniej (dotyczy osób zdających„Nową Maturę”), e) 3 fotografie legitymacyjne (o wymiarach 30 x 42 mm), f) zdjęcie w wersji elektronicznej na płycie CD, g) orzeczenie lekarskie o zdolności do podjęcia studiów, h) kopia dowodu osobistego (obie strony), i) kopia dowodu wpłaty wpisowego, j) książeczka wojskowa do wglądu.
-
Tutuł uzyskany
Licencjat
-
Szczegółowe informacje
Wydział Administracji
Specjalności:
» Administracja publiczna - Absolwenci specjalności Administracja publiczna przygotowani są merytorycznie do podejmowania pracy w administracji państwowej i samorządowej, m.in. w urzędach gmin, starostwach powiatowych, urzędach wojewódzkich, urzędach pracy, w Państwowej Inspekcji Pracy, urzędach skarbowych, organizacjach pozarządowych, przedsiębiorstwach państwowych, itp.
» Administracja bezpieczeństwa - Program studiów dla specjalności Administracja bezpieczeństwa przygotowuje absolwentów do pracy w firmach (organizacjach) świadczących usługi w zakresie ochrony osób i mienia, zespołach reagowania kryzysowego oraz instytucjach administracji publicznej odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
» Administracja finansami - Administracja finansami pozwalają zdobyć pogłębiona wiedzę teoretyczną i praktyczną w dziedzinie rachunkowości, prawa podatkowego i finansów publicznych. Programy nauczania w tym zakresie obejmują 120 godzin dydaktycznych realizowanych w ramach wyodrębnionych przedmiotów specjalizacyjnych.
Specjalność przygotowuje do podjęcia pracy w komórkach administracji finansowo-księgowej, funkcjonujących w strukturach urzędów i instytucji publicznych, w przedsiębiorstwach oraz w prywatnym sektorze działalności gospodarczej, handlowej i usługowej.
Zgodnie ze standardami kształcenia dla kierunku studiów administracja, w program kształcenia obejmuje wspólne dla obydwu specjalności przedmioty grupy treści podstawowych (11 przedmiotów), grupy treści kierunkowych (14 przedmiotów) i grupy treści ogólnych (10 przedmiotów).
W zależności od wybranej specjalności program kształcenia obejmuje 9 przedmiotów grupy przedmiotów fakultatywnych, merytorycznie związanych z daną specjalnością, realizowanych w okresie od II do VI semestru.
Studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych obowiązuje lektorat z języka obcego przez cały okres studiów.
Wysoki poziom kształcenia zapewnia kadra samodzielnych pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych wspomagana przez praktyków, realizująca proces nauczania.
Przedmioty specjalnościowe dla specjalności Administracja publiczna to:
*
Patologia społeczna
*
Podstawowe zagadnienia bezpieczeństwa
*
Administracyjne prawo gospodarcze
*
Materialne prawo gospodarcze
*
Podstawy statystyki z demografią
*
Podstawy rachunkowości
*
Prawo ochrony środowiska
*
Prawo socjalne
*
Sądownictwo administracyjne
Przedmioty specjalnościowe dla specjalności Administracja bezpieczeństwa to:
*
Instytucjonalne i prawne aspekty bezpieczeństwa
*
Zarządzanie bezpieczeństwem
*
Projektowanie programów bezpieczeństwa
*
Wybrane zagadnienia kryminologii i wiktymologii
*
Wybrane zagadnienia zagrożeń i kryzysów
*
Podstawy statystyki z metodyką badań nad bezpieczeństwem
*
Postępowanie w sprawach nieletnich
*
Wybrane zagadnienia ochrony osób i mienia
*
Wybrane zagadnienia z kryminalistyki
Przedmioty specjalnościowe dla specjalności Administracja finansami to:
*
Międzynarodowe prawo podatkowe
*
Podstawy rachunkowości
*
Materialne prawo podatkowe
*
Zobowiązania podatkowe
*
Postępowania podatkowe
*
Prawo bankowe
*
Zarządzanie finansami jednostek samorządu terytorialnego
*
Kontrola finansowa
*
Prawo i postępowania karno-skarbowe