Do udziału w szkoleniu zapraszamy pracowników firm działających w branży budowlanej, pracowników urzędów administracji publicznej oraz inne osoby i firmy, które uczestniczą w procesie budowlanym i są zainteresowane rozszerzeniem wiedzy w zakresie przepisów regulujących ten obszar lub mają problemy z zastosowaniem ich w praktyce.
Szkolenie będzie szczególnie przydatne osobom, które są odpowiedzialne za realizację inwestycji.
W trakcie szkolenia zostaną omówione zasady prowadzenia procesu budowlanego w oparciu o aktualne przepisy, ostatnie nowelizacje a także z uwzględnieniem zaplanowanych zmian. Celem szkolenia jest przedstawienie procesu budowlanego w ujęciu praktycznym. Przewidziano czas na analizę przykładów, pytania, dyskusję i konsultacje.
Program:
-
Wprowadzenie - ustawa Prawo budowlane jako podstawowy akt prawny, regulujący proces budowlany i zasady utrzymania obiektów budowlanych podczas ich eksploatacji i użytkowania.
-
Krótki przegląd przepisów techniczno – budowlanych – techniczne podstawy prawa budowlanego.
-
Podstawowe pojęcia używane w procesie budowlanym i konsekwencje (w tym korzyści) braku ich dokładnego sprecyzowania.
-
Aktualne zasady funkcjonowania i organizacji administracji architektoniczno – budowlanej i nadzoru budowlanego.
-
Oświadczenie w sprawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane – podstawy prawne złożenia wiarygodnego oświadczenia
-
Projekt budowlany i dokumentacja projektowa w rozumieniu zamówień publicznych – czego można i trzeba wymagać od projektanta budowlanego, problem zapewnienia nadzoru autorskiego.
-
Aktualne warunki udzielania pozwoleń na budowę oraz procedury poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych, zgłoszenia zamiaru wykonania robót.
-
Inwestor budowlany, podstawowe regulacje prawne. Przedstawiciel inwestora czyli inspektor nadzoru inwestorskiego, pozostali uczestnicy procesu budowlanego. Wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, wymogi ustawowe i rodzaje odpowiedzialności.
-
Podstawowe obowiązki i prawa kierownika budowy, w tym obowiązek opracowania planu bioz i zasady prowadzenia dziennika budowy.
-
Podstawowe obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego.
-
Przebieg budowy - obowiązki wynikające z Prawa budowlanego.
-
Rozpoczęcie użytkowania obiektu budowlanego i konsekwencje wykrycia nieprawidłowości podczas kontroli obiektu - kary finansowe, dyscyplinarne oraz postępowanie naprawcze.
-
Odpowiedzialność za działania nielegalne - konsekwencje samowoli budowlanej i innych naruszeń przepisów.
-
Obowiązki użytkownika obiektu, okresowe kontrole i książka obiektu budowlanego.
-
Kolejny wymóg ustawowy - świadectwa efektywności energetycznej budynków i lokali.
-
Dyskusja i pytania.