Szczegółowe informacje
Program studiów umożliwia równoczesne rozwijanie praktycznych umiejętności oraz poszerzanie teoretycznej wiedzy na temat wielorakich aspektów działań integracyjnych skierowanych na osoby odmienne kulturowo, które są ujmowane w kontekście prawnym, psychologicznym, pedagogicznym i socjologicznym. Słuchaczom reprezentującym różne instytucje społeczne studia pomagają w określeniu własnej roli zawodowej w złożonych strukturalnie działaniach integrujących osoby odmienne kulturowo i dostrzeżeniu funkcji innych podmiotów społecznych, a także stwarzają warunki do uzyskania spójnej wiedzy o ogólnych celach i zasadach podejmowania działań integracyjnych.
Program studiów spełnia trzy podstawowe, szczegółowe cele edukacyjne:
1. umożliwia wyposażenie uczestników w narzędzia komunikacji międzykulturowej, tworzy warunki do zrozumienia procesów zachodzących w sytuacji kontaktu przedstawicieli różnych kultur (w tym również przygotowuje słuchaczy do radzenia sobie z własnym stresem i wypaleniem zawodowym) oraz przygotowuje do współpracy instytucjonalnej w środowisku kulturowo zróżnicowanym;
2. zapewnia zdobycie wiedzy o wybranych systemach kulturowych oraz nabycie profesjonalnych umiejętności potrzebnych do nawiązania kontaktów z przedstawicielami innych kultur i religii oraz do pracy z grupami osób odmiennych kulturowo;
3. przygotowuje do międzyinstytucjonalnej i międzygrupowej współpracy wprowadzając do zespołu słuchaczy w odpowiedniej proporcji przedstawicieli określonych instytucji i grup, które w obecnej strukturze organizacyjnej państwa wypełniają zadania w zakresie wspierania osób odmiennych kulturowo środowisku edukacyjnym i na rynku pracy oraz w procesie adaptacji społecznej na poziomie samorządności społeczności lokalnych.
Program Studiów Podyplomowych „Wspieranie osób odmiennych kulturowo na rynku pracy” jest merytorycznie zintegrowany ze ścieżką specjalizacyjną w IPSiR UW „Migracje i integracja kulturowa” zorientowaną na zagadnienia wielokulturowości i różnorodności religijnej, pracy adaptacyjnej z osobami odmiennymi kulturowo oraz badanie problemów uchodźctwa i zjawisk migracyjnych w Polsce, i na świecie.
Studia Podyplomowe są kontynuacją tej ścieżki ze względu na treść programu, usytuowanie instytucjonalne oraz obsadę kadry dydaktycznej.
Zakres tematyczny studiów obejmuje zagadnienia związane z obecnością w polskim społeczeństwie osób odmiennych kulturowo i ich integracją w systemie edukacyjnym i na rynku pracy, na tle szerszej problematyki kulturowego, etnicznego, religijnego zróżnicowania współczesnych społeczeństw.
Studia są zorientowane na podniesienie kwalifikacji kadr zajmujących się wprowadzaniem osób odmiennych kulturowo w struktury edukacyjne i na rynek pracy oraz wspieraniem ich trwałej, ustabilizowanej obecności na tym rynku. Studia obejmują naukę rozpoznawania problemów prawnych, społecznych, psychologicznych i pedagogicznych osób odmiennych kulturowo i zasad udzielania im wszechstronnej, zintegrowanej organizacyjnie pomocy.