Logistyka jest terminem opisującym proces planowania, realizowania i kontrolowania sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu surowców, materiałów, wyrobów gotowych oraz odpowiedniej informacji z punktu pochodzenia do punktu konsumpcji w celu zaspokojenia wymagań klienta. Działania logistyczne mogą obejmować: obsługę klienta, prognozowanie popytu, przepływ informacji, kontrolę zapasów, realizowanie zamówień, lokalizację zakładów produkcyjnych i składów, procesy zaopatrzeniowe, pakowanie, obsługę zwrotów, gospodarowanie odpadami, transport i składowanie.
Kierunek logistyka to trwające siedem semestrów studia inżynierskie kończące się uzyskaniem dyplomu
inżyniera logistyki przygotowujące absolwentów do sprawnego zarządzania przepływem surowców, materiałów i produktów zarówno w obrębie przedsiębiorstwa, jak i między podmiotami gospodarczymi w ramach tzw. łańcucha dostaw. Aby takie zarządzanie było efektywne, konieczna jest również wiedza z zakresu zarządzania przepływem informacji oraz znajomość potrzeb rynku. Efektywna logistyka stanowi obecnie klucz do sukcesu każdej firmy. Zarządzanie procesami logistycznymi w przedsiębiorstwach i ich otoczeniu należy do najdynamiczniej zmieniających się obszarów działalności.
Logistyka jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych i prestiżowych kierunków studiów dającym jednocześnie wyjątkowe perspektywy kariery zawodowej. Ze względu na interdyscyplinarny charakter studiów program umożliwia łączenie nowoczesnej wiedzy ekonomicznej i menadżerskiej z uniwersalnym przygotowaniem inżynierskim.
Po ukończeniu kierunku Logistyka - studia inżynierskie, absolwenci będą posiadali:
- wiedzę z zakresu funkcjonowania nowoczesnych systemów logistycznych,
- wiedzę z podstaw nauk ekonomicznych, organizacji i zarządzania,
- umiejętności menedżerskie,
- umiejętności rozwiązywania problemów logistycznych za pomocą metod i technik inżynierskich w tym w zakresie,
- przygotowanie do podjęcia studiów drugiego stopnia. Absolwent będzie posiadał umiejętności: projektowania systemów logistycznych, projektowania procesów logistycznych,
- posługiwanie się systemami informatycznego wspomagania zarządzania logistycznego,
- zarządzanie kosztami, finansami i kapitałem, doboru personelu i jego szkolenia, negocjacji w logistyce.
Absolwent tego kierunku przygotowany będzie do pracy:
- w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych jako koordynator przepływu produktów i usług,
- w przedsiębiorstwach logistycznych i transportowych,
- w jednostkach projektowych i doradczych zajmujących się logistyką,
- w jednostkach gospodarczych i administracyjnych, w których wymagana jest wiedza logistyczna, techniczna, ekonomiczna i informatyczna oraz wymagane są umiejętności organizacyjne,
- w organizacjach samorządowych jako specjalista do spraw logistyki.