Szczegółowe informacje
Kurs administratora systemów Linux/Unix
Jak uczymy?
Kurs prowadzony będzie w formie wykładów/prezentacji, licznych ćwiczeń grupowych, analiz przypadków, dyskusji oraz konsultacji z osobami prowadzącymi. Całość kursu obejmuje min. 340 h dydaktycznych zajęć i jest prowadzony w 10 osobowych grupach. Studenci pracują na dowolnej dystrybucji (Debian, Ubuntu, OpenSUSE, Fedora, Gentoo, Slackware, PLD, Mandriva i inne) oraz otrzymują dostęp do kont ssh z możliwością umieszczenia strony www, oraz konfiguracji domeny. Największy nacisk kładziemy na pracę pod konsolą, instalację linuxa z przeznaczeniem na serwer lub router, konfigurację firewalla, sieci LAN, instalację serwera Samba, Apacze(www) oraz serwera pocztowego z zabezpieczeniami.
Ukończenie kursu uwieńczone będzie otrzymaniem przez studentów dyplomu ukończenia kursu poświadczonego przez Uczelnię Warszawską im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Kurs poprowadzą:
Hubert Stachurski
Wykładowca Szkoły Linuxa od dwóch lat. Ukończył studia na Wydziale Leśnym SGGW broniąc pracę magisterską dotyczącą bezpieczeństwa sieci Lasów Państwowych. Obecnie doktorant w Zakładzie Ekonomiki Leśnictwa i słuchacz studiów podyplomowych na PJWSTK (bazy danych i ich aplikacje). Linuksem zajmuje się od '99, pierwsze kroki w Red Hat, potem przegląd najważniejszych dystrybucji - od Slackware poprzez Debian i PLD do Ubuntu. Do tej pory trzyma się "rodziny" Red Hat pracując na kolejnych wydaniach Fedory. Były administrator studenckiej sieci kampusu, obecnie zajmuje się administracją siecią LAN,> przygotowywaniem aplikacji webowych oraz serwerem Jabbera w dużej, państwowej firmie. Webmaster kilku witryn internetowych, członek FLUG.
Adam Kostrzewa
Informatyk. Wykładowca Szkoły Linuxa od dwóch lat. Ukończył studia na PJWSTK broniąc pracę inżynierską dotyczącą zarządzania siecią WAN. Informatyką zajmuje się od '89, pierwsze kroki w asemblerze na Commodore C64. Pierwszym zainstalowanym samodzielnie linuxem był Red Hat 5.0 (Hurricane). Od tego czasu nie umie zliczyć zainstalowanych różnych dystrybucji linuksa. Uczestniczył w wielu różnych wdrożeniach systemów informatycznych w oparciu o linuksy w tym m.in. serwer Apache z ponad 200 wirtualnymi hostami. Obecnie administrator sieci WAN i korporacyjnego wyjscia do Internetu w jednej z największych firm w Polsce.