Kurs - Kosztorysowanie Prac Związanych z Zakładaniem i Pielęgnacją Terenów Zieleni .
Nr kursu : KO/0349/S/16/01/O
Typ : Otwarte
Czas trwania : 16 godzin dydaktycznych / 2 dni
Miejsce: Warszawa .
Wykładowcy : Edyta Rosłon-Szeryńska.
Celem szkolenia jest poznanie zasad kosztorysowania robót związanych z zakładaniem i pielęgnacją terenów zieleni oraz zasad wyceny prac projektowych. Szkolenie skierowane jest do architektów krajobrazu, administratorów terenów zieleni i osób, które zetknęły się z problemem kosztorysowania i chcą pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie.
Część teoretycznama formę wykładów, podczas których zostaną omówione aktualne podstawy prawne, techniczne i rzeczowe sporządzania kosztorysów, a także zasady kosztorysowania w odniesieniu do poszczególnych faz rozwoju inwestycji. W zakres tej części wchodzi przedstawienie metod i rodzajów kosztorysów, sposobów kalkulowania cen, stawek i narzutów do kosztorysu oraz tworzenia analiz indywidualnych. Uczestnicy szkolenia podczas wykładu teoretycznego poznają także zasady posługiwania się kodami CPV, sporządzania specyfikacji technicznych oraz tworzenia przedmiaru i obmiaru robót.
W ramach zajęć praktycznych uczestnicy zdobytą wiedzę teoretyczną zastosują w praktyce. W zakres warsztatów wchodzi analiza i wybór kodów CPV związanych z zakładaniem i pielęgnacją terenów zieleni, opracowanie ramowego przedmiaru robót oraz sporządzenie kalkulacji kosztorysowej wybranych robót na podstawie przykładowej dokumentacji projektowej metodą szczegółową i uproszczoną.
Program :
Dzień I .
- prace związane z zielenią miejską – robota czy usługa? (klasyfikacja wg kodów CPV).
- rodzaje kosztorysów i zasady ich sporządzania na różnych etapach inwestycji.
- podstawy prawne kosztorysowania -przegląd aktualnych przepisów prawnych,
- podstawy rzeczowe kosztorysowania analiza i ocena katalogów normatywnych i rzeczowych
- podstawy techniczne; zasady sporządzania przedmiaru robót i specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót.
- ćwiczenie warsztatowe – opracowanie ramowego przedmiaru robót i zarysu specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót (klasyfikacja prac związanych z terenami zieleni według kodów CPV).
Dzień II .
- składniki kalkulacji cenowej roboty ogrodniczej.
- metody sporządzania kosztorysów inwestorskich
- ćwiczenia warsztatowe – kalkulacja szczegółowa i uproszczona dla wybranej roboty związanej z zakładaniem terenów zieleni.
- metody sporządzania kosztorysów ofertowych i powykonawczych.
- sposoby wyceny prac projektowych zw. z zagospodarowaniem terenów zieleni.
- ćwiczenia warsztatowe – ocena przykładowych kosztorysów inwestorskich i ofertowych
- podsumowanie i dyskusja.
Uwaga! . Wskazanym jest by 2 dnia zajęć mieli Państwo ze sobą laptopy z zainstalowanym arkuszem kalkulacyjnym (najlepiej MS Excel).