Szczegółowe informacje
Opis specjalności
Rozwój nowoczesnych technologii informacyjno komunikacyjnych wpłynął na charakter zawodu dziennikarza. Dziennikarze pracują obecnie na całym świecie, w różnych sytuacjach, również tych ekstremalnie niebezpiecznych. Umiędzynarodawianie mediów i ich rozwój technologiczny stawiają korespondentom wojennym i zagranicznym nowe wyzwania. Celem studiów jest wykształcenie specjalisty w zakresie dziennikarstwa prasowego, radiowego i telewizyjnego oraz nowych mediów o profilu międzynarodowym. Obecnie dziennikarz specjalizujący się w sprawach międzynarodowych powinien dysponować nie tylko znajomością warsztatu dziennikarskiego ale również posiadać niezbędne kompetencje merytoryczne takie jak: znajomość historii i geografii świata, świadomość różnic kulturowych i religijnych, wiedzę z zakresu wojskowości i uzbrojenia, dobrą znajomość języka angielskiego.
Sylwetka absolwenta
Absolwent specjalności powinien być przygotowany do pracy stanowisku korespondenta zagranicznego i wojennego lub komentatora zagranicznego i wojennego w stacjach telewizyjnych, międzynarodowych agencjach informacyjnych, prasie, radiu a także w nowych mediach ( np. prasie internetowej).
Absolwent specjalności zdobędzie szeroką wiedzę w dziedzinach:
- spraw międzynarodowych,
- elementów bezpieczeństwa międzynarodowego,
- współczesnych konfliktów zbrojnych,
- komunikacji międzynarodowej i międzykulturowej,
- podstaw dyplomacji,
- negocjacji ze stroną konfliktu,
- współczesnych armii ich uzbrojenia,
- nowoczesnych sposobów prowadzenia wojen,
- etyki dziennikarskiej w obliczu konfliktu zbrojnego
- pierwszej pomocy.
Zdobyta podczas studiów wiedza teoretyczna i praktyczna poparta intensywnym kursem języka angielskiego pozwoli absolwentom specjalności znaleźć pracę na stanowiskach wymienionych powyżej. Absolwent specjalności ze względu na zakres i charakter studiów może podjąć pracę w każdej innej dziedzinie dziennikarskiej. Sytuacja odwrotna jest w praktyce znacznie mniej możliwa.