Szczegółowe informacje
Klasyfikacja taryfowa i korzystanie ze Wspólnotowej Taryfy Celnej.
Szkolenie skierowane jest do pracowników dokonujących zgłoszeń celnych, agentów celnych, osób składających deklaracje INTRASTAT, osób ustalających i dokumentujących pochodzenie towaru.
Celem szkolenia jest przekazanie wiedzy na temat zastosowania ogólnych reguł nomenklatury scalonej i posługiwania się Wspólnotową Taryfą Celną oraz zawartą w niej nomenklaturą scaloną.
W trakcie zajęć trener przekaże uczestnikom zasady posługiwania się WTC (system TARIC i ISZTAR), a także wyjaśnieniami do WTC, zapozna uczestników z Rozporządzeniami Komisji Europejskiej w sprawie klasyfikacji niektórych towarów w Taryfie Celnej. Uczestnicy zapoznają się z bazą EBTI i działaniem wyszukiwarki do tej bazy a także z zasadami sporządzania wniosku o WIT.
Szkolenie realizowane jest w formie wykładu w oparciu o liczne przykłady praktyczne oraz ćwiczenia. Przewidziano czas na pytania, dyskusję i wyjaśnianie wątpliwości.
Program szkolenia:
1. Wspólnotowa Taryfa Celna - jej budowa, struktura i zawartość. Zakres stosowania WTC, pojęcie i istota Unii celnej.
2. Funkcjonowanie systemu TARIC i ISZTAR.
3. Funkcjonowanie systemu HS na świecie.
4. Ogólne Reguły Interpretacji Nomenklatury Scalonej. Ich zastosowanie. Wszystkie reguły zostaną omówione na licznych praktycznych przykładach.
5. Dokonanie klasyfikacji taryfowej i odpowiedzialność podmiotu związana z zastosowaniem nieprawidłowej klasyfikacji taryfowej i przyjęciem niewłaściwej stawki celnej.
6. Rodzaje stawek celnych i zasady ich stosowania. Preferencyjne stawki celne i warunki ich zastosowania. Weryfikacja dowodów preferencyjnego pochodzenia towarów.
7. Klasyfikacja taryfowa, pochodzenie towaru, a stosowanie cła antydumpingowego.
8. Wiążąca Informacja Taryfowa. Sporządzenie wniosku. Jej uzyskanie, zastosowanie i zakres obowiązywania. Wykorzystanie bazy EBTI. Posługiwanie się wyszukiwarką WIT-ów.
9. Rozporządzenia klasyfikacyjne Komisji Europejskiej (UE).
10. Decyzje organu celnego określające właściwy kod towaru i rodzaj stawki celnej.
Odpowiedzialność karno-skarbowa zgłaszającego. Odpowiedzialność Agencji celnej za działania podejmowane w ramach udzielonego przedstawicielstwa.
11. Orzecznictwo sądów krajowych i ETS w sprawach z zakresu klasyfikacji taryfowej.
Informacje na temat najbliższego terminu szkolenia mogą Państwo uzyskać kontaktując się z organizatorem. Istnieje również możliwość przygotowania szkolenia zamkniętego z tego tematu, dla grupy pracowników, w dogodnym dla Państwa terminie i miejscu.
Miejsce: Warszawa Centrum, czas dojazdu tramwajem z Dworca Centralnego - około 5 minut.
Miejsce: Wrocław, Centrum Konferencyjne.