Información
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Gdański został powołany 20 marca w 1970 roku. Powstał z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku; później w jego skład weszło także Wyższe Studium Nauczycielskie. Prekursorką Uniwersytetu Gdańskiego była Wyższa Szkoła Handlu Morskiego w Sopocie, która rozpoczęła działalność w 1945 i już w 1947 roku wydała pierwsze dyplomy, gdyż kontynuowali na niej naukę studenci trzeciego roku.
Obecnie Uniwersytet Gdański jest największą uczelnią wyższą w regionie pomorskim. Oferuje możliwość kształcenia na prawie czterdziestu kierunkach studiów w zakresie ponad stu dwudziestu specjalności. Na dziesięciu wydziałach studiuje prawie trzydzieści trzy tysiące studentów, doktorantów oraz słuchaczy studiów podyplomowych, którymi opiekuje się tysiąc siedmiuset pracowników naukowych. Takie kierunki, jak biologia, biotechnologia, chemia, psychologia czy pedagogika zaliczane są do krajowej czołówki. W zakresie europejskich programów, takich jak Erasmus, studenci UG mają szanse poszerzać swoją wiedzę i podejmować praktyki za granicą oraz zdobywać nowe doświadczenia. Biorą też udział w programie MOST, który daje szansę studiowania przez jeden semestr na jednej z dziewiętnastu wyższych uczelni. Biuro Karier UG, które jest liderem wśród zawodowych doradców województwa pomorskiego, pomaga zdobywać pracę i podejmować decyzje dotyczące zawodowego rozwoju. Liczne zagraniczne staże kadry naukowej pomagają w coraz nowocześniejszym i otwartym kształceniu młodzieży.
Kadra naukowa Uniwersytetu Gdańskiego
Kadra naukowa Uniwersytetu Gdańskiego prowadzi badania naukowe na światowym poziomie, nie tylko odkrywczo poszerzając granice poznania, ale także służąc wiedzą i doświadczeniem całemu regionowi pomorskiemu; pomaga w jego dynamicznym, nowoczesnym rozwoju. Dzięki rozwojowi i działaniom kadry naukowej UG uczelnia ma szanse stać się inkubatorem przedsiębiorczości w takich dziedzinach, jak biotechnologia, biologia czy chemia, a już obecnie Uniwersytet Gdański współpracuje z uczelniami wyższymi wszystkich państw Europy i odległymi krajami świata. Wspólne badania i przedsięwzięcia prowadzone są w ramach niemal stu międzynarodowych umów z zagranicznymi partnerami. Kolejne instytuty, katedry i zakłady zdobywają prestiżowy status Centrum Doskonałości, który jest europejskim certyfikatem jakości.
W planach rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego jest rozbudowa największego kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie w ramach projektu "Budowa Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2007 - 2013". Rozbudowa całego Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego zakłada budowę - obok już istniejących budynków rektoratu oraz wydziałów: Prawa i Administracji, Filologiczno-Historycznego, Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz Biblioteki Głównej UG - nowych budynków: Wydziału Biologii, Wydziału Chemii (kierunek chemia oraz ochrona środowiska i zdrowia człowieka), informatyki dla Wydziału Matematyki Fizyki i Informatyki oraz nowego gmachu Wydziału Nauk Społecznych, który jest w trakcie budowy. W planach rozbudowy kampusu jest także budowa nowego gmachu neofilologii, magazynu na książki dla biblioteki UG, Uniwersyteckiego Centrum Sportu i Rekreacji, zaplanowano tu także siedzibę dla geografii.
Uniwersytet Gdański w liczbach
* 10 wydziałów
* 1 Studium Języków Obcych
* 1 Studium Wychowania Fizycznego i Sportu
* 33 kierunki studiów
* 125 specjalności
* 1700 pracowników naukowo-dydaktycznych
* 28272 studentów
* 15 studiów doktoranckich
* 1106 słuchaczy studiów doktoranckich
* 83 studia podyplomowe
* 3057 słuchaczy studiów podyplomowych
* 1 milion 500 tys. woluminów w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej
* 24 500 czasopism dostępnych elektronicznie
* 7 bibliotek specjalistycznych
* 1 Biblioteka Główna
* 1100 miejsc w czytelniach
* 7 dni w tygodniu czynne są czytelnie biblioteczne
* 9 domów studenckich
* 2111 miejsc w akademikach
* 165 studenckich wydziałowych kół naukowych
* 17 studenckich międzywydziałowych kół naukowych, stowarzyszeń i organizacji
* 10 lektoratów języków obcych dla studentów
* 693 ogólnodostępnych stanowisk komputerowych dla studentów (poza zajęciami na studiach) - wszystkie z dostępem do internetu
* 46.625, 32 m2 - powierzchnia użytkowa budynków dydaktyczno-naukowych funkcjonujących obecnie w ramach Kampus Oliwa
* 126.275,41 m2 - powierzchna użytkowa wszystkich budynków uczelni pełniących funkcje dydaktyczno-naukową i administracyjną
* 92.000 m2 - planowana powierzchnia inwestycji Budowa Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013
* 8 nowych obiektów w ramach całego projektu budowy Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego (Wydział Nauk Społecznych, Wydział Chemii: kierunek "chemia" i kierunek "ochrona środowiska i zdrowia człowieka", Wydział Biologii, informatyka dla Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, budynek neofilologii, magazyn dla biblioteki, Centrum Sportowo-Rekreacyjne)