Szczegółowe informacje
Charakterystyka
Specjalność pozwala zrozumieć nowoczesne procesy zachodzące w sferze ekonomii, a uzyskana wiedza i umiejętności są niezbędne przy projektowaniu systemów informatycznych wspierających współczesne formy działalności gospodarczej.
O uzyskaniu kierunkowego wykształcenia z zakresu informatyki i jej zastosowań decyduje grupa przedmiotów specjalnościowych, prowadzonych wyłącznie dla studentów specjalności "informatyka ekonomiczna" przez pracowników związanych z nowoczesnymi technologiami informatycznymi i ich aplikacjami w obszarze bankowości, ubezpieczeń i przedsiębiorstw.
Studenci zdobywają wiedzę teoretyczną o komputerach, ich programowaniu, a także o sposobach projektowania, budowy i eksploatacji systemów informatycznych. Natomiast praktyczne umiejętności doskonalą poprzez udział w różnorodnych zajęciach laboratoryjnych, samodzielne wykonywanie prac programowo-projektowych oraz praktykę w wybranych przedsiębiorstwach.
Perspektywy zawodowe
Absolwenci mają szerokie możliwości wykonywania różnorodnych prac i zawodów wymagających przygotowania ekonomicznego i informatycznego. Możliwe miejsca pracy dla absolwentów tej specjalności: banki, instytucje ubezpieczeniowe, przedsiębiorstwa informatyczne, jednostki administracji rządowej i samorządowej, zarządy dużych przedsiębiorstw, różnego typu firmy konsultingowe i zarządzające, w których uczestniczą przy wykonywaniu prac prognostycznych i diagnostycznych.
Program nauczania
Przedmioty specjalnościowe
- prawne uwarunkowania funkcjonowania
- systemów informatycznych
- badania operacyjne
- systemy operacyjne
- narzędzia informatyczne w formułowaniu
- strategii organizacji
- sieci komputerowe
- zintegrowane systemy informatyczne
- bazy danych
- zarządzanie informatyką w organizacji
- programowanie
- funkcjonowanie systemów biznesu elektronicznego
Informacje dodatkowe
Studia z zakresu Informatyki ekonomicznej prowadzone są w ramach kierunku studiów "finanse i rachunkowość". Studia prowadzone są w systemie dziennym, wieczorowym i zaocznym.
Wybór kierunku kształcenia dokonuje się po zaliczeniu 3-ego semestru poprzez złożenie w wyznaczonym czasie właściwej deklaracji. Warunkiem koniecznym do uruchomienia zajęć na wybranej specjalności jest zgłoszenie się na nią co najmniej 50 studentów.
Absolwenci studiów licencjackich mogą kontynuować naukę w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie na 2-letnich studiach magisterskich uzupełniających, na kierunku "finanse i rachunkowość" lub "zarządzanie" w dowolnej specjalności, wybranej według obowiązujących zasad.